Nikel Metalhidrit, 9V Kapasite170 mAh şarj devresi

Başlatan AphaniusMento, 11 Temmuz 2014, 11:02:44

AphaniusMento

Arkadaşlar merahaba.

Nikel metalhidrit 9V, 170 mAh pil için, dolduğunda akımı kesecek şarj devresi arıyorum.
Ticari ürün fiyatları oldukça tuzlu. Kargo masrafı ile 90-100 TL yi buluyor.
Elinde pcb layout' u olan  paylaşır mı?
AphaniusMento<br />İZMİR 1963

Adnancoskun

var. :)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Flatron

Böyle birşey yapabilirsiniz
http://www.diyelectronicsprojects.com/2013/02/switchless-nicd-nimh-battery-charger-circuit-diagram.html

Bu devreyi ben kullanmıştım.En sağdaki 9 voltluk pili şarz eder ,ortadaki ve soldakide diğer küçük pilleri. Basit bir devredir.
(Yıllar önce Elektor yada EPE de yayınlanmış bir şarz devresidir.)

AphaniusMento

Tam şöyle birşey buldum ve çizdim diyecektim ki;

Yanıtlayan ustalarım, teşekkür ederim.

İki eleman hariç tüm elemanlar mevcut.
Paylaşanın yazdıklarından anlayabildiğim kadarıyla, şarj sonrası devre otomatik olarak akımı kesiyor ve yeşil led yanıyor.
Çalışıp çalışmayacağı üzerine yorumlarınızı iletirmisiniz?

Adnancoskun

seron

Alıntı yapılan: Flatron - 11 Temmuz 2014, 12:26:22Böyle birşey yapabilirsiniz
http://www.diyelectronicsprojects.com/2013/02/switchless-nicd-nimh-battery-charger-circuit-diagram.html

Bu devreyi ben kullanmıştım.En sağdaki 9 voltluk pili şarz eder ,ortadaki ve soldakide diğer küçük pilleri. Basit bir devredir.
(Yıllar önce Elektor yada EPE de yayınlanmış bir şarz devresidir.)

flatron,
verdiğin linkteki devreyi daha önce arşivlemiştim ama, pil dolunca akımı kesip kesmeyeceği şaibeli. zira basit bir transistör düzeneği var.
ama yine de denemek lazım...

Flatron

Alıntı yapılan: seron - 11 Temmuz 2014, 15:31:21flatron,
verdiğin linkteki devreyi daha önce arşivlemiştim ama, pil dolunca akımı kesip kesmeyeceği şaibeli. zira basit bir transistör düzeneği var.
ama yine de denemek lazım...
O zaman siz şaibesiz bir devre tasarlayınız seron

seron

bu tip devrelerden birkaç tip tasarlamıştım ama eve gidip, bulup getirmem zaan alır. bir de eleman değerlerinin yeniden değerlendirilmesi gerekli. bu nedenle yukarıda verilen devreler uygundur.

Flatron

Bak burada dediklerimi doğrulayan verdiğim şemanın aynısı olan yazı var.
Madem tasarım yapmışsın kolay anlarsın.
Altında'da şemanın kaynağı elektor notuda var.

http://www.learningelectronics.net/circuits/switchless-nicd-nimh-battery-charger_20.html

seron

"D4 is included to prevent the battery being discharged when the charger is switched off or without a supply voltage."
"D4 (d5,d6) diyodu, cihaz kapalı veyahut kaynak gerilimi yok iken pilin deşarjını önlemek için kesime gider/ters bağlıdır" diyor.
bir de devrenin nasıl çalıştığı, dirençlerin akımı kısıtladığını anlatıyor. "piller dolduğunda akım kesilir demiyor ki?..."
emin olmak için google çeviriye e atıp baktım, yok.
zaten "akımı kesmez" den ziyade "akımı kesip kesmeyeceği belli değil" dedim. yani bilmiyorum. kesiyor da olabilir denemek lazım.
[mergedate]1405089509[/mergedate]
daha özce tasarladığım 3 tip devrenin en güvenilir olanı röleli olan. pil uygun gerilim seviyesine ulaştığında zener diyodu iletime geçerek röle kontaktlarını serbest bırakıyor, ve akım, butona basana kadar duruyor.

diğer bir devrem pil dolduğunda yükün büyük kısmını üzerinden geçirerek pili tampon şarja al(mış olu)ıyor.

inşallah yarın paylaşırım. hem biraz tartışmış-eleştirmiş oluruz. bir yanlışım varsa düzeltiriz.

Flatron

Bu şekilde öğrenmeye açık tartışılırsa bende bildiklerimi izah ederim
Aslında sorduğun sorunun cevabı textin içinde var
Sana tavsiyem ingilizceni ilerletmen.Mesala bu son verdiğim linki tercüme etmeye çalış.
Bunu bir kağıtta yap yani kalemle yazarak daha çok akılda kalır
Dediğim gibi sorunun cevabını yazıda göreceksin
Şu anda oruçdan dolayı ismimi bile zor yazabilirim :)
Akşam dokuzdan sonra biraz bende okurum

Adnancoskun

@phanius,linkdeki devre çalışır, zaten adam çalışma şeklini de açıklamış... eğer baskı devrende hata yoksa , açık şemaya güvenebilirsin.
Kolay gelsin

AphaniusMento

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 12 Temmuz 2014, 09:45:46@phanius,linkdeki devre çalışır, zaten adam çalışma şeklini de açıklamış... eğer baskı devrende hata yoksa , açık şemaya güvenebilirsin.
Kolay gelsin

Teşekkür ederim usta'm. Eksik olan iki elemanı da temin ettim. Bugün başlayacağım.

seron

@Flatron hocam dün bahsettiğim devrelerden bir kaçını getirdim. daha çok var ama karmaşıklık olmasın diye bunları vereyim.
devrelerim denenmemiştir. yapı olarak basittir ve yanlışlık ta olabilir.

Açıklama:
birinci devrede, batarya dolduğunda, bataryaya paralel bağlı olan kesici devre röleyi enerjiliyor ve rölenin pil-şarj kontakt uçları açılarak ta ki röle kontaklarına paralel olan butona basılmadığı sürece tekrar şarja başlamıyor.

ikinci devre, batarya dolduğunda devreye lamba sürüyor. şarj akımı durmuyor ama, yükü üzerinden geçirdiğinden batarya zarar görmediği gibi, eğer tasarımında titiz davranılırsa tampon şarjda kalıyor.

üçüncü devrem ise tam tersi. bir 12V akü düşünün. akü, minimum voltaj sınırına düştüğünde, yani akü bittiğinde ki bu gerilim değeri 10V dur, aküyü kontrol eden devre yük akımını keserek hem aküyü korumaya alıyor, hem de şarja alıyor.

buyrun yükleyebilirsem...

Flatron

Çok güzel seron
Tasarımlarına devam et .Bir ara hesaplamalarla beraber izah edersen daha iyi olur sanırım
 Kolay gelsin

seron

Alıntı yapılan: Flatron - 12 Temmuz 2014, 18:11:53Bir ara hesaplamalarla beraber izah edersen daha iyi olur sanırım

işte o zor. hesap işi sizin işiniz... ben devreleri teorik tasarlarım. çalışma garantisi yoksa da ihtimali yüksektir.
teşekkürler...

AphaniusMento

Devreyi kuralı çok olmasına rağmen 9V şarj edilebilir pilim olmadığı için deneme yapamamıştım.

[IMG]http://i59.tinypic.com/zwf2tz.jpg[/img]

Gariptir ki, 12 V DC ile beslenen devredeki TL072 entegresinin bir ucunu soketten hafifçe ayırdığmda ledlerin ikisi de yanıyor ve çıkışları 11.93V DC veriyor. Entegre sokete tam oturtulduğunda çıkışlar 000 oluyor. 3/4' ü boş olan 9V pile dolum yapıyor. Pili ölçütüğümde 9.43 V kadar dolduğunu gördüm. Buradan da dolum sonrası akımı otomatik olarak kesmediğini çıkardım. Yani başarılı mı desem yoksa başarısız mı desem bilemedim.

Flatron

@AphaniusMento
Hocam yukarıdaki fotoğrafa bakarken ,soğutucuya bağladığınız  malzemeyi daha aşağıdan vidalamalısınız,yani transistor yada IC lerin bacaklarından hemen üstüne soğutucu gelmeli birde ısı ileten kremi her iki tarafada bolca sürmelisiniz.Bu şekilde aliminyumdaki malzeme çok iyi soğutulamaz.
Birde soğutucunun kanatlarının karşıya bakması pcb den yer kazanması açısından avantajlıdır.Ayrıca alüminyumun kanatları pcb de oraya buraya dokunması engellenir.Ama bu devre için sorun olmaz
[mergedate]1405933554[/mergedate]
Verdiğiniz linkteki açıklamada LEDler den yeşil olan pilin düzgün takılıp takılmadığını  göstermek içinmiş.Kırmızı led söndüğünde şarzın bittiğiniz gösteriyormuş.1-10 a kadar NiMh bağlayabilirmişiniz.(Mesela linkteki pil yuvası gibi birşey alırsanız birde komitatör bir konumda 9volt pili  şarz edersiniz diğer konumda 10 taneye kadar NimH küçük pilleri şarz edebilirsiniz)
Devre otomatik oalrak şarzı kesecek şekildeymiş
zaten tl072 de karşılaştırıcı olarak bağlı devrede.
TL072 yarı çıkarılıyorken led in yanması 2.ve 3.uçları arasında (o sırada bacağın biri sokete takılı diğerinde takılı değil durumunda) giriş seviyelerinde fark olduğu için led yanıyor yani normal bir durum

[mergedate]1405935422[/mergedate]
Birşey daha dikkatimi çekti
devrede TL072 nin ayaklarında buton var siz sanırım komütatör bağlamışsınız.Aslında o da olur ama komütatörde eski konumuna da hemen almanız gerekir ,ayrıca diğer şarzlardada konumunu karıştırmamanız gerekir.Buton kullansanız daha iyi olur.O buton şarza başlatma butonu

AphaniusMento

Alıntı yapılan: Flatron - 21 Temmuz 2014, 12:42:51@AphaniusMento
Hocam yukarıdaki fotoğrafa bakarken ,soğutucuya bağladığınız  malzemeyi daha aşağıdan vidalamalısınız,yani transistor yada IC lerin bacaklarından hemen üstüne soğutucu gelmeli birde ısı ileten kremi her iki tarafada bolca sürmelisiniz.Bu şekilde aliminyumdaki malzeme çok iyi soğutulamaz.
Birde soğutucunun kanatlarının karşıya bakması pcb den yer kazanması açısından avantajlıdır.Ayrıca alüminyumun kanatları pcb de oraya buraya dokunması engellenir.Ama bu devre için sorun olmaz
[mergedate]1405933554[/mergedate]
Verdiğiniz linkteki açıklamada LEDler den yeşil olan pilin düzgün takılıp takılmadığını  göstermek içinmiş.Kırmızı led söndüğünde şarzın bittiğiniz gösteriyormuş.1-10 a kadar NiMh bağlayabilirmişiniz.(Mesela linkteki pil yuvası gibi birşey alırsanız birde komitatör bir konumda 9volt pili  şarz edersiniz diğer konumda 10 taneye kadar NimH küçük pilleri şarz edebilirsiniz)
Devre otomatik oalrak şarzı kesecek şekildeymiş
zaten tl072 de karşılaştırıcı olarak bağlı devrede.
TL072 yarı çıkarılıyorken led in yanması 2.ve 3.uçları arasında (o sırada bacağın biri sokete takılı diğerinde takılı değil durumunda) giriş seviyelerinde fark olduğu için led yanıyor yani normal bir durum

[mergedate]1405935422[/mergedate]
Birşey daha dikkatimi çekti
devrede TL072 nin ayaklarında buton var siz sanırım komütatör bağlamışsınız.Aslında o da olur ama komütatörde eski konumuna da hemen almanız gerekir ,ayrıca diğer şarzlardada konumunu karıştırmamanız gerekir.Buton kullansanız daha iyi olur.O buton şarza başlatma butonu

Flatron hocam, soğutucuyu laf olsun diye bağladım. Nedeni ise hiç ısınmıyor desem yalan olmaz.

Hocam, entegre sokete tam yerleşikken çıkışların 000 olması başlat butonu kullanmadığım için mi? Bahsettiğim gibi sokete tam yerleşikken pile dolum yapmıyor ve hiç bir led yanmıyor. Ancak entegrenin bir ucunu soketten ayırdığım zaman dolum yapıyor ve ledler yanıyor.

Flatron

öncelikle butonu ekleyin
anahtar yada komütatör kullanmayın(Buton yoksa 2 kablo çıkarıp dokundurup çekin)
Birde önceki sayfada verdiğiniz yeşil renkli pcb nin kaynağı ile şemayı verdiğiniz link aynımı?
Sanki birisi o şemayı referans alıp devre yapmış ,eğer hala çalışmazsa şema ile pcb karşılaştırılmalı

[mergedate]1405937054[/mergedate]
Alıntı yapılan: AphaniusMento - 21 Temmuz 2014, 12:54:53Hocam, entegre sokete tam yerleşikken çıkışların 000 olması başlat butonu kullanmadığım için mi? Bahsettiğim gibi sokete tam yerleşikken pile dolum yapmıyor ve hiç bir led yanmıyor. Ancak entegrenin bir ucunu soketten ayırdığım zaman dolum yapıyor ve ledler yanıyor.
Evet muhtemelen buton bağlayınca çalışacak.(Yada o komütatörü  iletime alıp sonra tekrar geri ye alınca)
[mergedate]1405937650[/mergedate]
@ AphaniusMento

Hocam o yeşil PCB  sizin kendi yaptığınız pcb ise o pcb şemaya göre hatalı, demin kontrol ettim hatta birden fazla hata var
Şemanın olduğu linkte adam PCB çıktısınıda vermiş onu referans alıp hazırlamalısınız

AphaniusMento

Alıntı yapılan: Flatron - 21 Temmuz 2014, 13:14:10öncelikle butonu ekleyin
anahtar yada komütatör kullanmayın(Buton yoksa 2 kablo çıkarıp dokundurup çekin)
Birde önceki sayfada verdiğiniz yeşil renkli pcb nin kaynağı ile şemayı verdiğiniz link aynımı?
Sanki birisi o şemayı referans alıp devre yapmış ,eğer hala çalışmazsa şema ile pcb karşılaştırılmalı

[mergedate]1405937054[/mergedate]Evet muhtemelen buton bağlayınca çalışacak.(Yada o komütatörü  iletime alıp sonra tekrar geri ye alınca)

Hocam linkte pcb sini vermiş, ben ona bakarak ve sıkışık olan yerleri daha rahat hale getirerek (yeşil) çizdim. Yani çizimimin kaynağı o linktir. Çizim esnasında bir yeri yanlış yapmış da olabilirim. Akşama doldurmuş olduğum 9V düğmeli pili hızlı bir şekilde deşarj edip, söylediğiniz pratik yolu deneyeceğim.
[mergedate]1405940237[/mergedate]
Alıntı yapılan: Flatron - 21 Temmuz 2014, 13:54:37öncelikle butonu ekleyin

[mergedate]1405937054[/mergedate]Evet muhtemelen buton bağlayınca çalışacak.(Yada o komütatörü  iletime alıp sonra tekrar geri ye alınca)
[mergedate]1405937650[/mergedate]
@ AphaniusMento

Hocam o yeşil PCB  sizin kendi yaptığınız pcb ise o pcb şemaya göre hatalı, demin kontrol ettim hatta birden fazla hata var
Şemanın olduğu linkte adam PCB çıktısınıda vermiş onu referans alıp hazırlamalısınız

Halbuki doğru olduğuna emindim. Kopya çektim desem yalan olmaz. Farklı olan nokta ya da hata çizimin neresinde hocam?
Neyse hocam, sizi alıkoymayayım. Tekrar inceleyip çizerim.

seron

aphanius,
devreyi ciddi ciddi kullanmak için mi istiyorsun, gelişmek için mi?
şayet kullanacaksan, çıkışı 9,0V regüle, akımı 4-5mA basit bir güç kaynağı yaparsan da olur. pil dolduğunda zıplama evresine geçemeyeceğinden batarya hasar görmez, tampon şarjda kalır. daha önce yapmıştım, 24 saat şarjda bekliyordu pil.

Flatron

Şöyle bir kestirme yol söyleyeyim
2 pcb ninde kağıt çıktısını alın siyah (orjinal olanı) flurasanda ters çevirerek (mirror lüyerek) 2 çıktıyı kontrol edin
(yazıcı yoksa photoshopta paintte ikisini bir araya getirin öyle kontrol edin)

AphaniusMento

Alıntı yapılan: seron - 21 Temmuz 2014, 14:04:14aphanius,
devreyi ciddi ciddi kullanmak için mi istiyorsun, gelişmek için mi?
şayet kullanacaksan, çıkışı 9,0V regüle, akımı 4-5mA basit bir güç kaynağı yaparsan da olur. pil dolduğunda zıplama evresine geçemeyeceğinden batarya hasar görmez, tampon şarjda kalır. daha önce yapmıştım, 24 saat şarjda bekliyordu pil.

Hocam devre hiç çalışmıyor değil. 3/4' ü boş olan 9V düğmeli Nikel Metalhidrid duracell pili 2 saat 15 dakika gibi bir sürede 9V üstü dolum yaptı. Yani kusurlu çalışıyor. Pili kullanmadığım halde bir süre sonra ölçüm yaptığımda fazlalıkları atıp rahatlamış :) 8.83V ta sabitlenmiş. Onun da huyu öyle demek ki.
[mergedate]1405941615[/mergedate]
Alıntı yapılan: Flatron - 21 Temmuz 2014, 14:08:36Şöyle bir kestirme yol söyleyeyim
2 pcb ninde kağıt çıktısını alın siyah (orjinal olanı) flurasanda ters çevirerek (mirror lüyerek) 2 çıktıyı kontrol edin
(yazıcı yoksa photoshopta paintte ikisini bir araya getirin öyle kontrol edin)

Flatron hocam yaptığım ilettiğinizden farklı değil. Hatta tam aynısı. Sadece fazla toner harcamamak adına daha kibarını çizdim.

seron

apahius,
ayrıntılara fazla giriyor, hiçbirşeyi beğenmiyor, devamlı hata buluyor diye @Mr_YAMYAM hocaya bazen kızıyordum. ama şimdi anladım ki haklı adam.

iyice araştırma yapmadan şarj cihazı yapmaya kalkarsan böyle olur.

1-Ni-cd ve Ni-MH piller nominal gerilimlerinin biraz üzerine çıkıncaya kadar şarj edilir, bu bir kuraldır. nedeni ise eksik şarj nedeniyle bataryada "hafıza etkisi" sorununun önüne geçmektir. şarj bittikten kısa süre sonra batarya gerilimi kendiliğinden normale döner. bu sadece durasel pil için geçerli değildir; tüm nikel tabanlı pillerin şarj tekniği budur. hatta kurşunlu akümülatörler tercihen 14V'a kadar şarj edilir. kural olarak 8,2V (elindeki 6F22) bir pil, 9 voltun biraz üzerine çıkana kadar şarj edilir. şarj bitiminde ya akım kesilir ya da tampon şarja alınır.

2- elindeki ölçü aletinin doğru ölçüm yaptığını da nereden çıkardın? ben hiç bakkaldan yeni alınmış bir pili tam olarak 1,50V olarak ölçebilen bir ölçer ile karşılaşmadım. elimde profesyonel ve ucuz birkaç tip multimetre var. hepsi mi hatalı bu pillerin?

3-cihazın muhtemelen doğru çalışıyor ama 10V ve üzerine çıkıyorsa o zaman sorun var demektir. kalibrasyon ayarı yapmalısın.

ayrıca bakınız: https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=5155.msg25770#msg25770
bu da gerekli olabilir ama en sağlıklı veriyi internetten alabilrsin benim yazım biraz yüzeyseldir.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 21 Temmuz 2014, 14:52:56apahius,
ayrıntılara fazla giriyor, hiçbirşeyi beğenmiyor, devamlı hata buluyor diye @Mr_YAMYAM hocaya bazen kızıyordum. ama şimdi anladım ki haklı adam.

iyice araştırma yapmadan şarj cihazı yapmaya kalkarsan böyle olur.
Birisi kulağımı kuyruğumu çekti galiba :)
Ayrıca adam değil BEY..
 ;D

Flatron

@AphaniusMento
Hocam PCB de hatalar var şema ile yeşil pcb de TL072 nin sol tarafındaki uçları kontrol edin şemada R1(10K) BC327 nin beysine gidiyor.PCB de nerede
o bölgede 1MO ve diyotlarda da hatalı idi
İftardan sonra bakılabilir.

seron

AphaniusMento

Devreyi ve pcb sini paylaşanın yazdıklarından anlayabildiklerim doyurucu geldi.
Ancak şunu da bilmekteyim. Nette her bulduğun çalışmaz. Bu alanda çok garip insan bulunmakta.
Çalışmayacağını bile, bile sırf acemiler ile dalga geçmek adına şema paylaşan çok sayıda kişi mevcut.
Ayrıca Adnan hocam, açık şemasını inceledi ve bu devre çalışır onayını verdi. Bunun üzerine yaptım. Çalışmıyor da değil. Bunu belirtmeliyim.
Sadece entegre yerini sevmiyor :) Biraz soketten ayırınca, devre dolum yapıyor. E Flatron hocam da anahtarın yanlış olduğunu söyledi. İki tel çıkarıp birbirine değirip, ayıracağım. Bakalım ne olacak, merak etmekteyim.

Dolmuş olan 9V kısa devre hariç hızlı bir şekilde deşarj etmeliyim. Sonucu yarın iletirim.

Seron hocam, benim mesleğim grafik tasarım. Yani bu yaşıma kadar elektronikle hiç bir ilgim ve bilgim olmadı.  Matematik zekamın da iyi olduğunu düşünmüyorum. Ben daha çok görsel sanatlarla benim. Beynimin o bölümü gelişmiş. Bu saatten sonra Nasa'nın elektronik personeli de olmayacağıma göre. Elektronik benim için zevk aldığım bir hobi. Ticari hiç bir beklentim de yok.
Açık ve dürüst olduğumdan emin olabilirsin.

Verdiğin link'in tamamını daha önce okumuş ve beğenmiştim. Hatta arşive almıştım.
[mergedate]1405944943[/mergedate]
Alıntı yapılan: Flatron - 21 Temmuz 2014, 15:02:32@AphaniusMento
Hocam PCB de hatalar var şema ile yeşil pcb de TL072 nin sol tarafındaki uçları kontrol edin şemada R1(10K) BC327 nin beysine gidiyor.PCB de nerede
o bölgede 1MO ve diyotlarda da hatalı idi
İftardan sonra bakılabilir.

Hocam R1 10 K jumper ile 327 nin base"ine gidiyor.

Ama açık şemadaki 1MR' un altındaki diyot 4148 in yönünün verdiği pcb ile uyuşmadığını ve yanlış olduğunu gördüm. Elbette benim hazırladığım da pcb üst görünüme göre olduğu için yanlış oldu. Belki de TL072 yerinden mutsuz olması bundan kaynaklanıyor. Burada 4148'in yönü düzeltildi. Eve vardığımda devre üzerinde de düzeltip, test yapacağım.

Adnancoskun

opampın tüm bacakları temas etmediği sürece bu devre sağlıklı çalışmaz,
opampı normal yerine takıp sonra sistemde hatayı aramak lazım. ben açık şemayı indirdim . baskı devre ile karşılaştıracağım.

Bu arada evet, start butonuna birkez basıp bırakmak lazım, anahtar olarak değil buton olarak kullanmak lazım.

:) :)

AphaniusMento

Flatron

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 21 Temmuz 2014, 15:58:44opampın tüm bacakları temas etmediği sürece bu devre sağlıklı çalışmaz,
Evet doğru orada saçmalamışım

[mergedate]1405962781[/mergedate]
 @AphaniusMento
Hocam bu pcb çizmekte kullandığınız programın adı nedir?
Photoshoplamı yapıyorsunuz ?
Eskiden Paintbrush programı daha marifetliydi(En azından benim için)
Bu tip pbc işleri için hızlıca yapacak bir program tavsiye edermisiniz?

AphaniusMento

Alıntı yapılan: Flatron - 21 Temmuz 2014, 21:18:15Evet doğru orada saçmalamışım

[mergedate]1405962781[/mergedate]
 @AphaniusMento
Hocam bu pcb çizmekte kullandığınız programın adı nedir?
Photoshoplamı yapıyorsunuz ?
Eskiden Paintbrush programı daha marifetliydi(En azından benim için)
Bu tip pbc işleri için hızlıca yapacak bir program tavsiye edermisiniz?

Flatron hocam, photoshop ve paintbrush piksel programlardır. Daha çok fotoğraflar üzerinde piksel işlem yaparlar. Benim kullandığım vektörel bir program olan Adobe Illustrator. Grafik ve metin işlerinde başarılıdır. Ben illustrator kadar başarılı bulmasam ve renkleri baskı aşamasında bozuyor olsa da windows altında çalışan vektörel program uzantısı cdr. olan Corel draw var. Rahatlıkla bir kaç kurcalama ile kullanabilirsiniz.

Akşam 4148'in yönünü değiştirdim ve devre sorunsuz çalışıyor. Mutlu oldum :) Sayenizde hatayı bulmuş olduk.
Dolum tamamlandığında kırmızı led sönüyor. Sözünü ettiğiniz gibi yeşil led kutupların doğruluğunu gösteriyor.
Nereden söktüysem minik bir buton buldum ve onu bağladım. Marşa bastığımda kırmızı led yanıyor ve dolum sonrası sönüyor. Bu da dolum sonrası devre akımının kesildiğini gösteriyor olsa gerek.

Bir seferde oldu mu oluyor işte. 220V AC ile led sürmeye çalıştığım devreden çok daha fazla eleman içeriyor olmasına rağmen ilk baskı ve kurulumda çalışıyor :)

[mergedate]1406008176[/mergedate]
Devrenin son ve kararlı halidir.
Yapmayı düşünen arkadaşlara dandik devre olmadığını ve çalıştığnı belirtmeliyim.

Aynı anda 1,5 voltluk 10 adet kalem pili, ayrıca 9V düğmeli pili şarj edebilmekte.
Şarj sonrası devre akımı otomatik olarak kesmekte.

Flatron

Güle güle kullanın.
Elektronikte; uğraşılan devrenin çalışmasının insana verdiği haz tarif edilemez :)

Bu arada, eğer 10 a kadar NiMh pil şarz etmek isterseniz soğutucudaki transistörü yukarıda izah ettiğim şekilde düzeltmeyi unutmayın çünkü artık ısınmaya başlayacaktır.
Corel Draw ı eskiden kullanmıştım sanırım illustrator u deneyeceğim .Teşekkürler bilgiler için.
Selamlar

AphaniusMento

Alıntı yapılan: Flatron - 22 Temmuz 2014, 11:35:59Güle güle kullanın.
Elektronikte; uğraşılan devrenin çalışmasının insana verdiği haz tarif edilemez :)

Bu arada, eğer 10 a kadar NiMh pil şarz etmek isterseniz soğutucudaki transistörü yukarıda izah ettiğim şekilde düzeltmeyi unutmayın çünkü artık ısınmaya başlayacaktır.
Corel Draw ı eskiden kullanmıştım sanırım illustrator u deneyeceğim .Teşekkürler bilgiler için.
Selamlar

Teşekkür ederim :)
Evet ya hocam, büyük bir haz. :) Bir avuç altın bulsam bu denli mutlu olmazdım inanın.
Biz erkekler tuaf mıyız ne :)
Soğutucu aklımda hocam, ısınma olduğu koşulda uygun hale getiririm. Çok tipsiz ve çok yer kaplıyor ama yapacak birşey olmasa gerek.

Illustrator' u 25 yıldır ya da ilk çıkıp, Türkiyeye geldiğinden beri diyelim kullanıyorum. Asla çok iyi bilirim demem. Ama takıldığınız bir yer olursa yardımcı olmaya çalışırım. Bilmediğim yerlerden sormamanız koşuluyla hocam :)

seron

6F22 lerin şarjının kaç voltta sonlandığını ölçtün mü?
piller dolduğunda mı kesiyor, yoksa dolmadan mı?
yada aşırı şarja neden oluyor mu?

6F22 yassı pil geriliminin ortalama 9-9.2V civarlarında kesilmesi gerekli. 10Voltlara kadar dayanıyorsa ya da geçiyorsa ufak bir ayar çekmek gerekebilir, ki nasıl yapılacağını bilmiyorum. :)

AphaniusMento

Seron, kırmızı led söndüğünde şarjın kesildiğini anlıyorum ama pil takılıyken ölçüm yaptığında pilin sahip olduğu voltajı gösteriyor. Pili çıkardığımda da yeşil led de sönüyor ve çıkışlar 0 veriyor. Dolum sonrası kırmızı led söndükten hemen sonra yerinde ölçtüğümde 9.43V gösteriyor. Pili soketinden çıkarıp ölçüm yaptığımda 20-30 saniye içinde 8.83V düşüp, sabitleniyor.

Flatron

@seron
o sorduğun soruların cevaplarını ve devrenin nasıl çalıştığını
şemanın linki olan
http://www.eleccircuit.com/automatic-ni-mh-battery-charger-can-make-by-yourself/

da "Operation of the circuit" başlığında veriyor.İstersen burayı bize tercüme et
Ayrıca bu devrede kullanılan mantığın benzeri aşağıdaki tutorialde izah ediliyor
http://www.youtube.com/watch?v=y0Q0ERSP24A#ws
o devrede bu mantığa benzer şekilde çalışıyor.
Yani bahsettiğin o karşılaştırma ölçümlerini devre çok hassas şekilde yapıyor.

Ayrıca seron senden ricam yorumlarında daha yumaşak bir dil kullanman .Burada kimse kimsenin patronu yada ustası falan değil.Hemen her arkadaşımız farklı sektörlerde çalışan (yada çalışmış emekli kişiler)Hiçbirimiz  intelin insan kaynakları bölümüne CV gönderme gibi bir amacımız yok.
Ortak hobbymiz olan elektronikle ilgili birşeyler paylaşıyoruz
Seninde bu konuya dikkat edeceğinden eminim
Selamlar

seron

:)
ben nerde sert dil kullandım?

[mergedate]1406021192[/mergedate]
herhangi bir yere cv göndermeniz gerektiğni ya da nasada çalıştığımızı ya da patronluk tasladığımı nasıl ima ettim nerde?

Flatron

Seron
Bu tarz kısır tartışmalara girmeyelim.Ben  bazı kelimelerinden rahatsız oluyorum.Bunu malesef sanki baskı kurmaya çalışıyormuş gibi yapıyorsun
Ben bundan rahatsızım.Senden de en azından aynı nezaketi beklemek benim hakkım.
Bundan sonra daha dikkat edeceğini zannediyorum
Eğer "Arkadaş işine gelirse ben buyum" dersen de senin için normal olan yorumlarını ben hariç diğer arkadaşlara kullanmanı rica edeceğim.

seron

flatron bey bakın,
hiçbir yazımda kimseye ne baskı kurdum ne de kimseye sert üslup kullandım. kullanmıyorum ve kullanmayacağım. size öyle geliyor. ancak siz sınırları zorluyorsunuz. koca adam olmuşsunuz oğlunuz yaşında adamla polemiğe giriyorsunuz.

oruç oruç sıcakta fazla kalmayın....

Flatron

terbiyesizliğin lüzümü yok
artisliğinde luzumu yok
o kadar edeplisyesen edebini bozmayacaktın

AphaniusMento

Tartışmayı üzücü buldum.
Arkadaşlar, kimse kimseyi kırmasın ve üzmesin.
Sanal ortamda ifadeler, vurgular ve tonlar olmadığı için bir çok yanlış anlaşılma olabilmekte.
Bunu çoğumuz bilmekte, sadece anımsatmak istedim.

Bu tarz sorunlar, özelden ya da telefonla çözülmeli diye düşünmekteyim !

seron

aphanius,

(tonlamaları ve diğer internet sorunsallarını önemseme)

-6F22 lerin şarjının kaç voltta sonlandığını ölçtün mü?
-piller dolduğunda mı kesiyor, yoksa dolmadan mı?
-ya da aşırı şarja neden oluyor mu?
-pillerde yoğun ısı hissediyor musun?

bunları kendi imkanlarınla kontrol et ki sonuçta yaptığın devre Allah yapısı olmadığından, virgül farkıyla yanlış çalışıyor olabilir. 9,2 de değil, 10V de kesiyor olabilir ve elindeki ölçü aleti yanlış ölçebileceğinden yanılabiliriz. en az iki ölçü aletiyle dene. eğer yapılabilirse basit bir kalibrasyon ayarlarıyla düzeltilebiliyorsa bizler de yapıp kullanalım, sitemizi ziyarete gelenler tam ve sağlıklı sonuç alsınlar.
bize veri lazım şu an.
yok yapacak imkan ve zamanın yok ise güle güle kullan. mesleğin olmamasına rağmen takip ediyorum, güzel iş çıkarıyorsun. ;) :D
[mergedate]1406035997[/mergedate]
testi yapabilmen için voltmetreni şarj boyunca pil kutuplarına bağlı tut. pil dolduğunda gücü tamamen kes.

8,X gibiyse olmaz. :'(
9V gibiyse iyi. :)
9,2 gibiyse o da iyi. ;)
9,5 ve üzeriyse biraz iyi değil. :o
10V ve üzeri ise sakıncalı. >:(

AphaniusMento

Anlaşıldı bu akşam haşere kovucu projemi hayata geçiremeyeceğim. :)
Yalnız şarjı ne zaman keseceğini görebilmek için başında beklemem gerek. Bu kısmı sıkıcı olacak.
Multimetrem her ne kadar ucuz olsa da laf söyletmem, o doğru ölçüyor. Onun da görselini eklerim. Aradaki fark 0.2 ya da 0.4 hata olarak kayıtlara geçiyorsa o zaman hatalı ölçüyor diyebilirim. :)

seron

+/-0,2V luk hata o kadar önemli değil. amma 0,4 ve üzeri dersen o zaman bozuşuruz ;D :P

Adnancoskun

R3,R6, R8 direnç değerleri değiştirilerek şarj kesme gerilimi artırılabilir.
9 volt pil hiçbirzaman tam 9 volt ile tam şarj edilmez, yaklaşık %10 fazlası kesim noktasıdır, bu da yaklaşık 9.9 volt civarıdır..
***** Ayrıca giriş geriliminiz de minimum 12 volt olsun,

seron

Adnan hoca arkadaşın elindeki pil tiplerinin yanılmıyorsam nominal (anma) voltajı genelde 8,2 ila 8,7 volt civarındadır. o nedenle 9,2voltta ısrar ettim.
genelde 7 adet hücre kullanılıyor ki (her hücre 1,2 ila 1,25V) yanlış hesaplamıyorsam 7x1,2=8,2, 7x1,25=8,75 volt oluyor.
bu durumda 8,2 x %10 = 9,02V olur.
8,75V için: 8,75V x %10 = 9,6V. hemen hemen senin dediğine yaklaştık.

her ne kadar ben ni-mh için hesapladıysam da durasel farklı bir teknoloji/gerilim değeri kullanmış olabilir...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın