lcd monitör ısıtmadan çalışmıyor

Başlatan polemikk, 15 Haziran 2014, 23:23:44

polemikk

öncelikle selamun aleykum benim sunny marka aoc916w lcd monitörüm var pc yi kapattıktan sonra tekrar açmak istediğimde monitör çalışmıyor yani hiç bir ışık falan yanmıyor kabloları kontrol ettim elektrik geliyor hatta kapağını açıp menü paneline kadar baktım elektrik var ancak daha içeriye bakmadım zaten oralardan pek anlamam uzun bir süre orasını burasını kurcaladıktan sonra çalışmaya başladı merak ettim bu niye çalıştı durup dururken diye işi gücü bırakıp araştırmalarımı derinleştirdim ve monitör ısındıktan sonra çalıştığını farkettim artık monitörü çalıştırmak istediğimde saç kurutma makinesi ile 10 dk ısıtıyorum öyle çalışıyor ayrıca yazın yapmıyor ama kışın evde bir ısıtıcı çalışmadığında yani oda soğuk olduğunda pc açıkken monitör soğuyor belli bir ısının altına düşünce önce ekranda karıncalanmalar oluyor sonra ufak ve sonra büyük dalgalanmalar oluyor ekranda soğumanın son aşamasında ekran tamamen kaybolup diker renkli çizgiler çıkmaya başlıyor sizce sorun nerdedir yardımcı olursanız sevinirim

t.t

a.s ekrana elfeneri veya bi ışıkla bak görüntü varmı veya ekranın arkasından üstünden ışık ver ışık olan yerde görüntü oluşuyormu oluyorsa ekran ışığı veya invertörü bozuk olabilir

polemikk

t.t

ekranı ısıtınca çalışıyor diyorsun nemanası kaldı ekran ısınınca bunları yapmanın tabiki ıstmayacaksın

Adnancoskun

power kısmındaki elektrolitik kondansatörlere bak, kondansatörlerden şişen varsa değiştir.
ayrıca ölçü aletin varsa power çıkış gerilimlerini ölç, düşük veya yüksek olan var mı ona bak...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

bu arızanın bir çok nedeni olabilir. akrana gelen film bağlantısı, şayet gevşemiş ise, soğukta daha fazla nem yoğuşmasından vs bağlantı sorunu yapabilir. ayrıca adnancoşkunun dediği gibi şişen, sıvı sızdırmış, patlamış kondansatör var mı, bak.
t.t nin uyarısına dikkat et: bilgisayarını açıp ekran yüzeyine fener tut. fenerin ışığı ile görüntüler beliriyor mu, iyice incele. ışık yokken bile görüntü hala var olabiliyor. çizgiler çıkıyor demişsin. bu çizgiler ısı değişimiyle oluştuğuna göre monitörün ekranına bağlanan film bağlantının ekrana bağlanan yerinde rutubet, gevşeklik, küflenmeyi akla getiriyor.
daha birçok neden olabilir. dediklerimizi yapıp tekrar dön, başka çözümler düşünelim.

eğer elektronikte ileri seviyede değil isen monitör tamircisine götür. 20-25TLye yaparlar.

Adnancoskun

Ekranda çizgiler ve dalgalanmalar oluyor kısmını sonradan gördüm,
power kısmı biraz arka planda kalıyor, evet connector gevşemesi, veya film kablo temassızlığı daha ağırlık kazanıyor.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

polemikk

anladım arkadaşlar o işler beni aşar ilginizden dolayı çok teşekkür ederim en iyisi bunu tamire verip derdini olduğu gibi anlatmak galiba

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın