PC'de RESET sorunu. (Tartışma)

Başlatan Mr_YAMYAM, 10 Haziran 2014, 19:44:00

seron

yamyam abi tamam haklısında öyle olamadı işte.
bilgisayarı ilk aldığımda, bana bilgisayarı alıp kurulumunu yapan abi, inatçılık edip önce win7 kurdu. sonra dedi ki "al bu bölümü de sana bırakıyorum ne yükleyeceksen yükle."
"ya abi gel etme eyleme" dedim. neyse.
sonra internetten araştırdım ki, böyle de oluyormuş. gerçekten de olduydu. sorunsuz çalışıyor gibiydi. netekim sonraları durup dururken donmalar(ctrl+alt+del e bile cevap vermiyo), kendiliğinden reset atmalar başgösterdi. donduğu zaman hiçbi'şey yapma 5dk bekle, kendine geliyor. ama ben sinir olduğumdan basıyorum reseti...
ben sorunun dual meselesinden olduğunu pek sanmıyorum. ama şu dediğin bios, kapı, giriş çıkış olayı olabilir. sistem dosyalarında da sorun olabilir.

ya onu bunu bırak...
ben aslında win7'yi sevmiyorum. onu öğreneyim geri kalmayayım diye kurdum. bir de xp  8GB rami görmüyor. arada bir oyun oynarsak dedik ha, ondan. şu modern mic-office programlarına alışmalıyım ilerde işe girersem millet hep yeni ofis yeni windows kullanıyor, patronlara laf anlatamıyorum. olmadı 7'yi iptal edip güzel bir linux da yükleyebilirim...

Mr_YAMYAM

Sen inat etme gel benim söylediklerimi yap.
Önce tüm verilerini yedekle.
Sonra HDD'yi komple formatla. Ama işletim sistemi kurma önce.
HDD temizlendikten sonra CLR-CMOS yap
HDD'yi 4 bölüme ayır.
XP için 100GB
Win7 için 100GB
Linux için 50GB  +4GB Linux SWAP
Kalanlar da STORAGE olsun.

Sonra PC'ye temiz bir cila çek.. Pardon ilk partitona XP kur.
Tüm sürücüleri orijinalCD ile veya emin olduğun kaynaktan kur ve birkaç gün test et.
Daha sonra Win7 yi gur. Bahsetmiş olduğum sürücü yüklemelerine dikkat et. Sonra bunları da test et.
En son bölüme UBUNTU ya da beğendiğin bir linux sürümünü gur.
DİKKAT:
Boot loader önce XP için Win7 olacak, sonra ubuntudan Li-Lo için Win7 yi seçeceksin.
Böylece 3 işletim sistemi kurmuş olursun ve benim Yunus'u gudurttuğum gibi 3 işletim sistemiyle hava atarsın arkadaşlarına ;D

seron

bunları yapmadan geçmez mi benim sorun?
çünkü:
arşiv bölümümde 300küsur cigabayt veri var bunları yedekleyecek harddiskim yok...
dolayısıyla yeninden partisyon yapamıyorum. ayrıca win7 100mb civarında swap istiyor. 6'ya mı bölecez harddiski? güzel abim sen şu zipli resimleri açıp bir baksana be... beliki ordan çözeriz.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 21 Haziran 2014, 15:05:14bunları yapmadan geçmez mi benim sorun?
çünkü:
arşiv bölümümde 300küsur cigabayt veri var bunları yedekleyecek harddiskim yok...
dolayısıyla yeninden partisyon yapamıyorum. ayrıca win7 100mb civarında swap istiyor. 6'ya mı bölecez harddiski? güzel abim sen şu zipli resimleri açıp bir baksana be... beliki ordan çözeriz.
Senin sorunun muhtemelen sürücü adreslemelerinden kaynaklanmaktadır.
Resimleri inceleyemedim ama inceleyeceğim.
Şimdi resimleri inceledim ama kayda değer bir bilgi göremedim.
Sistem hata dökümanlarına ulaşıp belirtilen mavi ekran hata açıklamalarına ulaşabilirsen sonuca gidebiliriz.

Bu durumda şöyle bir öneride bulunabilirim.
Win7 için tüm sürücüleri kaldır (eğer yapabilirsen ;D ) Özellikle anakart kaynakları sürücüleri çok önemlidir. Ham olarak win7 kaldığında sürücüleri yeniden ve daha önce bahsetmiş olduğum gibi kur.
Bir başka önerim ise win7 için kurulumu yeniden yapabilirsin. Bu durumda XP yükleyicisini Win7 kurulum ekranında görebilmelisin. Aksi takdirde NTLDR eksik hatası alabilirsin ve XP ye geçemeyebilirsin.
Ya da Win7 kurulumunu yaparken KURTARMA MODU ile aynı partition üzerine kurabilirsin.

seron

ilginçtir; son bir haftadır takılma yapmıyor... Allahallaaaaa!...

Mr_YAMYAM

Benim sistem de heç reset atmadı ;D
Acaba benzer bir virüs böcüğü olayı mıydı?

seron

vallahi bilmiyorum. bir şey de yapmadım ben. sorunun sıklığını tesbit için hep 7 ile başlatıyorum. saatlerdir uğraşmama rağmen tık yok...
garip... çok garip...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın