STK4191 ile 2 kanallı 50 wat anfi pcb sorunu!

Başlatan thepillarofautumn, 24 Mayıs 2014, 15:57:14

thepillarofautumn

herkese selamlar arkadaşlar
stk 4191 ile 2x50 wat anfi yapmaya kara verdim ama pcb de sorun var
rica etsem yardım edebilirmisiniz!
Sorunlar resim üzerinde belirtilmiştir

Döküman indirme linki
http://www.dosya.tc/server30/2JNw1B/Stk4191.rar.html
Not:Devreyi Laedri'den istedim o da sağolsun kırmadı devreyi buldu adını yazdı ve verdi :)

Mr_YAMYAM

Burada herhangi bir sorun yoktur.
Devre doğası gereği çift gerilimle çalışmaktadır.
Trafo çıkışları 2X24Volttur
Doğrultulduktan sonra trafo voltajları 2X35V civarına yükselecektir. Baskı devre üzerinde belirtilmiş olan bu değerler, anfi sukünet halinde çalışırken o noktalarda okunması gereken gerilimlerdir.
Sigorta değerinin hesaplanması ise her bir voltaj kaynağı üzerinden çekilen akıma göre hesaplanır.
Kabaca hesaplayalım.
Anfimiz 2X50W
Besleme gerilimimiz (RMS trafo çıkışı esas alınır) 2X24V
demekki 2 adet gerilim beslemesi ile toplamda 100Wattlık bir güç çekeceğiz.
2X24V=48V eder. Biz buna kabaca 50V diyelim.
Anfimizde toplamda 100W olduğuna göre hemen ohm kanununa başvuralım.
I=P/V
I=100W/50=2Amper.
Demekki sigorta değerleri yaklaşık 2 Amper olacakmış.
Sigorta korumalarında olası yüklenmelere karşı biraz tolerans konulur. Biz de %10 luk bir tolerans koyarsak 2.2A lik sigorta işimizi görecektir.

Adnancoskun

Ben yazıyordum ki,,, Yamyam abi benden önce davranmış Ellerine sağlık :)

Bir tek şu sigorta işini 3 amperde karar kılalım... hani ani yüklenmeler veya pik durumlarında atmasın diye 
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 24 Mayıs 2014, 16:16:00Ben yazıyordum ki,,, Yamyam abi benden önce davranmış Ellerine sağlık :)

Bir tek şu sigorta işini 3 amperde karar kılalım... hani ani yüklenmeler veya pik durumlarında atmasın diye 

abi sizin kadar tecrübeli değilim ama pik durumlarında atamazsa amfi zarar görmez mi? şimdi diyeceksin ki iklide bir sigorta mı değiştireceğiz? peki peki ortada karar kılalım ve eğer standartlarda varsa öyle bir şey 2,5A yapalım.

yamyam abi dikkat ederseniz devrenin sol-üst kısmında ayrıca bir 12V girişi var. yanlış mıyım? sanırım soğutma için?

thepillarofautumn

ama üst sol tarafta da giriş var 12 v ac ve köprü diyot orada

[mergedate]1400945301[/mergedate]
Alıntı yapılan: seron - 24 Mayıs 2014, 17:31:13abi sizin kadar tecrübeli değilim ama pik durumlarında atamazsa amfi zarar görmez mi? şimdi diyeceksin ki iklide bir sigorta mı değiştireceğiz? peki peki ortada karar kılalım ve eğer standartlarda varsa öyle bir şey 2,5A yapalım.

yamyam abi dikkat ederseniz devrenin sol-üst kısmında ayrıca bir 12V girişi var. yanlış mıyım? sanırım soğutma için?
Evet dostum benim kafam o yönden karıstı zaten

Adnancoskun

Oradaki 12 volt kafanızı hiç karıştırmasın,
Soğutucuya bağlanacak olan fanı, ve birde hoparlör geciktirme devresini çalıştırıyor, anfi ile alakası yok.... orayı kullanmak istemiyorsanız(ki ben kullanmanızı öneririm) rolenin kontaklarını kısadevre ederek çalıştırabilirsiniz.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın