RF KONTROL İLE UZAKTAN ARABA YARDIM ISTIYORUM?

Başlatan Bagimli, 23 Mayıs 2014, 14:31:24

Bagimli

arkadaşlar acık şeması proteus ares cızıme ve pıc basıc kodları bulumaktadır ama bır turlu calısmadı yardım ıstıyorum?

Yusuf usta

gördüğüm o ki l293 kontrolünü 628 ile yapmışsın. burada çalışmama durumunda 2 soru var:

alıcı verici irtibatı var mı?
işlemci gereken datayı 293\'e veriyor mu?

önce pic çıkışlarına led bağla alışveriş oluyor mu bak gör, yoksa alıcı vericiye ve hex yüklerken  wdt enable yapılmış mı bakıver kristal yok devrede çünkü. sonra devam edelim
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Bagimli

yusuf usta oncelıkle konuma cevap verdıgınız ıcın teşşekur  ederım .  yusuf usta alıcı verici irtibatı yok ares de cekıp karta basdım ve denedım irtibat yok yanliz sunu bılmıyorum işlemcı gereken detayı 293 verıyomu onu bılmıyorum bıde usta sana zahmet olmassa sende bı el  atarmısn konuya zaman ayırdıgın ıcın teşşekur ederım allah razı olsun.

Yusuf usta

yolu belli kardeş, portların 293\'e giden ayaklarına led koy anlarsın. data çıkıyorsa led yanar. ledin bir ayağı şasede diğeri portta olacak.

ve bir resim de sen koy bakalım, ne takmışsın nasıl takmışsın bir bakalım.

Bagimli

tamam yusuf usta bılgı verdıgın ıcın usta ben bu saatlerde ankara konya sokkata calısıyorum eve gıttıgımde yapacagım bır bır her şey ıcın saol.
[mergedate]1400862906[/mergedate]
yusuf usta rf kontrol ısısde cızdım ama calıstırırken hat alıyorum rf devreden cıkrırca hata gıdıyo ama devre calısmıyo neden olabılır?

Yusuf usta

isis ile çizimde rf modül kullanma. data uçlarını pic'den diğer pic'e direkt bağla. kablolu çalıştır. kablolu çalışırsa rf ile de çalışacaktır. reelde çalışmama durumu genelde hex atılırken yapılan ayar hataları ve malzeme hatalarından olur.

Bagimli

hocam alıcı ve verici kısmını ısısde aynı yuzeye cızıp kanloyla aktarıyım dıyosun ?

Yusuf usta

zaten ayrı ayrı çizdinse, birinin çizim alanını seç copy to board yap sonra diğer çizimin olduğu alana paste yap rf modülleri kaldırıp data ayaklarını birleştir kabloyla bak bakalım çalışıyor mu.

Aslında benim önceki yıllarda yaptığım mekanik (röle) kontrollü ve rf modülle kontrol edilen bir araç vardı, sana dosyaları gönderecektim buradan, ama sen başlamışsın yapmışsın diye yollamadım.

gokhan09

Senin devrenin aynısını bende yapmıştım herşeyi hazır diye uğraşmak istemedim:) ama çalışmadı bende uğraşmadım.Kendim yaptım(ekte mevcut).Ama ben PWM ile yaptım.RF  ile uzaktan dc motor kontrol.Yardımcı olabilir diye düşündüm.Bir de YUSUF hocamın dediği gibi ilk olarak rf ile değil de data kablolarını birleştirerek yaparsan daha kolay olur.SAYGILARIMLA.
Ben Bana Kendim İçin Lazımım...

Bagimli

gokhan kardeşim allah razı olsun sende yusuf usta sendede allah razı hepınızde allah razı olsun dedıgınız yapdım arkdaşlar ve calişti gokhan senınkınıde yapa bılırmıyım ızın varmı?
[mergedate]1401121052[/mergedate]
gokhan kardeşim bıraz ayrıntılı olarak atıbılırmısın bıraz detaya gırebılırmısın ?
[mergedate]1401121157[/mergedate]
gokhan benım verdıgım kodlarla aynımı senı hex ledıgın kodlar? merka ettım. tekrar sagolasın.
[mergedate]1401121295[/mergedate]
ben PWM ne oldugunu bılmıyorum? alıcı verıcımı ne oluyor proje odevım mazeme lıstesını ve ayrıntılı anlatırsan sevınırım gokhan. her şey için sagol

[mergedate]1401121478[/mergedate]
gokhan sende bır adet motor var pekı bunla ılerı gerı sag sola hareket ettıre bılırmıyız?

gokhan09

Öncelikle pwm'i açıklayım istersen. Pulse-width modulation (PWM, Darbe genişlik modülasyonu), üretilecek olan darbelerin, genişliklerini kontrol ederek, çıkışta üretilmek istenen analog elektriksel değerin veya sinyalin elde edilmesi tekniğidir. ama tanımı yemez tabiki de hesapları falan var onları araştırsın istersen ;) benim devrede  ask modülü ile uzaktaki  bir dc motorun hızını arttırıp azaltmak  amaç ben bu arttırma azaltma işlemini PWM ile yaptım.Ama yazılımda pwm i kaldırırsın  sadece ileri geri  yaparsın buna da  panjur kontrol dersin al sana yeni bir proje olur ;) Olasılıkları çoğaltabilirsin.Devre senindir istediğin gibi kullan :)Kolay gelsin.SAYGILARIMLA.
[mergedate]1401123694[/mergedate]
Sağa ve sola  yapamazsın ama  bir adet daha motor ekleyerek yapabilirsin.Tabiki yazılımıda değiştirerek.

Bagimli

gokhan09

Microcode studio programı olması gerek.Attığım dosyada yazılımda mevcuttur.

Bagimli

gokhan benım bılgısayar wındos8 64 bıt bu yuzden mıcrocode studıo bazı hatalar alıyorum ve hex dosyası olurturulmuyo okulda olusturmusdum ama flash atmayı unutum sana zahmet olmassa klasor ıcındekı kodlar hex halınde bana gerı atarmısın?

gokhan09

wındos8 64 bıt  de çalışmaz program 32 bit e göre yazılmış kardeşim.Bende aynı sorunu yaşamıştım.64bit e göre yazılmışmı bilmiyorum.

Bagimli

gokhan09

Bagimli

gokhan cok teşşekur ederım allah razı olsun ama gene motorlar donmedı.

gokhan09

Devrende hatalar olabilir data kablolarını falan kontrol et.Yine de olmazsa bakalım beraber.

Bagimli

tamam sagolasın gokhan.
[mergedate]1401127160[/mergedate]
gokhan sana zahmet verıyorum ama kusura bakma kontrol ettım olmadı zahmet olmassa bakarmısın?
[mergedate]1401127379[/mergedate]
yusuf usta dedıgın gıbı yaptım ama olmadı ?

Bagimli

Arkadaşlar .pıce kodları yukluyorum ama devre calısımıyo bakarmısnız?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın