Kuş kovucu cihaz devresi lazım

Başlatan memleket, 19 Mayıs 2014, 12:55:37

memleket

Balkonda bahçede tarlada kullanılmak üzere kuş kovucu cihaz devresi lazım. Elinde olan arkadaşlar paylaşabilir mi?

Mr_YAMYAM

Aslında kuş kovucu olarak kendimi önerecektim ama kuşlar yamyamlardan korkar mı bilmem ;D
Şaka tabii ki.
Ama kuşların genel olarak ani patlamalara karşı duyarlı olduğunu düşünüyordum. Böyle bir devre ise ses frekansının üst bölümlerinde ise (20KHz-40KHz) kuşlar üzerinde etkisi olurmu bilemem.
Devreyi yapıp test etmek gerekir.
Özellikle kargalara karşı etkin bir devre ise ben de yapmak isterim.

memleket

Balkondaki güvercinlerden bıktık valla. Devresini çizdim en yakın zamanda pcb sinide çıkartıp deniyecem...

Mr_YAMYAM

Bizim buralarda var güvercinler. Ama rahatsız olmuyoruz. Bir ara birisi balkonumuza yavrulamıştı.
Yavrusuna BİLİ adını takıp büyüttük. Daha sonra uçmayı öğrenince bizi terketti yamyam BİLİ ;D
Ama etrafta 110 dbA ses şiddetinde öten kargalar bulunuyor. Bunları kovabilecek bir cihaz işe yarardı doğrusu.

memleket

Yavrulaması sorun değil, hergün balkon temizliğinden gına geldi...

seron

aynı sorun bizde de var idi. hatta mutfak penceresine yuva yapıp yumurtladı. ama gürültüden kaçıp gitti yumurtaları kaldı zavallının.

ben balkona pisleyemesinler diye hafif şiddetli elektroşok düşünmüştüm. ama kıyamadım vazgeçtim. balkon demiri üzerine yerşeltireceğim çıta üzerinde teller gerip 50-100V düşük amper uygulayacaktım.

kuşu kovabilmek için ne gerekli? illa ki frekans üretmek şart değil. baykuş, kartal vs sesi videoları indirip editleyerek bilgisayar, mp3 çalar, veya eski tip teyplerle de kullanılabilinir. 24 saat baykuş sesi dinleticeksiniz basit.

memleket

Devreyi kurdum, akşam işe gideceğim için deneme şansım olmadı zaman yoktu.
taktığım ayarlı potu 15K ile değiştirdim. frekensmetre ile çıkış frekansını ölçtüm, 0-35kz arasında ayar yapabiliyorum. Frekans aralığı artırılacaksa daha büyük değerde pot takılabilir.
Yarın deneyip durum nedir görecem...

Seron arkadaşın öneriside güzel fakat sesten apartman sakinleri ile problem çıksın istemem...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 22 Mayıs 2014, 21:52:27Devreyi kurdum, akşam işe gideceğim için deneme şansım olmadı zaman yoktu.
taktığım ayarlı potu 15K ile değiştirdim. frekensmetre ile çıkış frekansını ölçtüm, 0-35kz arasında ayar yapabiliyorum. Frekans aralığı artırılacaksa daha büyük değerde pot takılabilir.
Özellikle kargalar üzerinde test ve gözlemlerin olursa ben de ilgilenirim adamım ;D

memleket

olur adamım :D senin için sırf garga olan yerde bunu test edecem....

seron

Alıntı yapılan: memleket - 22 Mayıs 2014, 21:52:27Devreyi kurdum, akşam işe gideceğim için deneme şansım olmadı zaman yoktu.

Seron arkadaşın öneriside güzel fakat sesten apartman sakinleri ile problem çıksın istemem...

abi apartman sakinleri ile problemin olmaz.
çünkü kuşların kulakları daha hassastır. sesi fazla açmana gerek yok. bir iki kartal,şahin baykuş sesi flan koyup ses edit programında birleştir-üstüste bindir-karıştır-farklı kaydet. ucuz bir mp3 çalar+masaüstü hoperlor, veyahut şimdi 20-25 tl ye satılıyor usb-kart okuyabilen mp3 çalarlar var.
tabi devre yapmanın dadına doyulmazzzZZZ!!!

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın