Karanlıkta Yanan LED Sorunu(LDR)

Başlatan 06numan06, 01 Mayıs 2014, 00:40:57

06numan06

Selam Herkese, Ldr Li karanlıkta ledi yakan bir devre yaptım fakat isisde direnci 220k kullanınca aydınlıkta yanmaya başladı devreyi lehimleyince sonra 500k yı denedim gene aydınlıkta yanıyor sonra 1000K yı denedim fakat bundada son karanlık olunca yanıyor ama led az parlıyor isisde acaba gerçek hayatta ben bu devreyi 1000k lık direnç ile yapsam bu led sönükmü yanacak ?
resimde denedim 500k yı ldryi o dereceye getirince yanmaya başlıyor led ben en karanlık olunca yanmasını istiyorum onuda 1000k lık direnç yapıyor en karanlıkta yanıyor fakat led az yanıyor :S

NOT: ŞUANDA LEDLERİN YANMASI EN DÜŞÜK PARLAKLIKTA SAĞDAKİ RESİMDE LEDİN PARLAKLIĞI ÇOK DÜŞÜK,SOLDAKİ İSE EN KARANLIKTA ÇOK DÜŞÜK PARLAKLIK VERİYOR

Bu videoda şeması bu adam böyle yapmış en karanlıkta çalışıyor bende niye olmuyor bunun isis şemasını çizdim gene aynı benim devre gibi çalışıyor.

http://www.youtube.com/watch?v=KemTbV9AHaw#ws

Adnancoskun

İsis her zaman iyi sonuç vermeyebilir... en güzelini sana söyleyeyim.... beyz direncinin yerine potansiyometre veya trimpot bağla.... istediğin karanlıkta istediğin seviyede yanmayı elde edersin...
Yani isis'i boş ver... sen devreyi plakete yap.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

06numan06

devreyi yaptım ilkinde 200k lık pot koydum hiç bir fark etmiyor gene yanıyor.

serkan_48

06numan06

nasıl yani bu devrede nasıl bir değişiklik yapmam gerekiyor ?

serkan_48

bak , Aşağıdaki devre sanırım senin işini görür. alıntıdır. dilersen bunu dene.

https://320volt.com/basit-ldr-kontrol-devresi/

LDR KONTROL DEVRESİNİN ÇALIŞMASI

Devre bir LDR kontrol devresidir.Işığa duyarlı olan LDR, üzerine ışık düştüğü anda direnç değeri çok küçük oranlara kadar düşüyor. Bu sayede BC548 transistörünün baz ucuna + gerilim gelmesi sağlanıyor ve transistör yalıtıma giriyor.

Eğer LDR'nin üzerine düşen ışık aralırsa o zaman LDR'nin direnci yükselecek ve transistör iletime sokularak kolektör-emiter arasından akım akması sağlanarak led yakılıyor.Böylece devremiz karanlıkta ışık verecek şekilde kullanılıyor.

06numan06

verdiğiniz devrede 200ohm luk pot mu oluyor o ? yoksa yazının yerlerimi değişik 270k pot 200 ohm direnç mi ? bu devre çalışırmı sizce tam randıman verirmi bana ? karanlıkta yansın istiyorum sadece

Adnancoskun

Pot'u nasıl bağladınız? çizebilirmisiniz?
 Bir de LDR nin ışıkta ve karanlıktaki direnç değerleri nedir?
ölçüp yazabilirmisiniz?

Not: yukarıdaki devrede pot olarak gösterilen 200 Ohm doğru bir seçim değildir... çünkü 200 ohmluk bir ayar 270 Kohm direnç değeri yanında 1/1000 dir...

serkan_48

200 ohm pottur. Şahsen denemedim ama prensip olarak çalışması lazım.

şimdi yorumları okudum yorumlarda yukarıda verdiğim linkte altta açıklamada yazan değerlerdeki dirençleri kullanın yazıyor. 200 k ohm olmalı potansiyometredir.

Adnancoskun

Kardeş sen pot'u nasıl bağladığını çizebilirmisin.... 270 Kohmluk pot ile mutlaka ayar yapabilmen lazım....

06numan06

aydınlıkta 12 k yazıyor avometre ile ölçtüm. karanlıkta 18.5k yazıyor tamamen üstüne kapatınca değer vermiyor.
potu böyle bağladım

yanı potun oynanan yeri uzun yeri solda kaldı soldan 1-2 bacakğı birbirine bağladım 3. bacak tek kaldı olmadı ters çevirdim 1 tek kaldı 2-3 bacağı birbirine bağladım gene fark olmadı

Adnancoskun

bağlantın gayet doğrudur...

o vakit LDR ye paralel bir direnç bağlayabilirmisin?(pot da olabilir)

06numan06

işte böyle bağladım potu 220k lık potu daha sonra birbirine bağladığım pot bacaklarını değiştirdim ortadakini ldr ye giden ucuna bağladım gene olmadı
[mergedate]1398946675[/mergedate]
Ldr aydınlıkta 12K yazıyor karanlıktı 19K yazıyor (Tamamen LDRyi kapatınca değer vermiyor avometre)

Adnancoskun

yukarıdaki bağlantın doğru... onun üzerinden konuşalım..

06numan06

nasıl bağlamalıyım bir şema çizermisiniz acemiyim biraz da ben

Adnancoskun

Kardeş, senin tek sıkıntın LDR nin ışık altında değerinin yeteri kadar düşememesi... bu sebeple ya birbirine paralel 2 tane LDR kullanacağız. yada LDR ye paralel bir pot bağlayıp ayarlayacağız....

06numan06

şimdi bu devreyi yapayım ben plakete çalışıyormu bakalım pot yerine 10k direnç koysam olurmu veya 10k lık pot var elimde birde 220k lık pot maximumda 150k değer gösteriyor

Adnancoskun

06numan06

ya allah razı olsun ya sonunda oldu ldrye paralel 10k direnç koydum potun yanınada seri olarak şemanızdaki gibi 10k lık direnç taktım potu 127k ya geçirince karanlıkta yanıyor teşekkür ederim sağolun yardımınız için

Adnancoskun

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın