Bc337 transistör display bağlantısı

Başlatan nalcam22, 29 Nisan 2014, 17:39:27

nalcam22

Merhaba arkadaşlar pıc16f877 ile display devresi yapıyorum ama bc337 nin hangi ucunu nereye takıcağımı bilmiyorum bilen biri yardımcı olabilirmi?

Adnancoskun

şema nerededir? eğer pic den gelen uç ile transistör kullanıp display sürecekseniz,

pic den gelen ucu transistörün beyzine, transistörün emiterini GND ye , transistörün kollektörünü Display'in katoduna, displayin anodunu da + ya bağlayacaksınız....
ancak şemasız bu söylem havada kalır. yapacağınız şemayı ilave edebilirseniz yardımcı olmaya çalışayım.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

nalcam22

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 29 Nisan 2014, 17:42:19şema nerededir? eğer pic den gelen uç ile transistör kullanıp display sürecekseniz,

pic den gelen ucu transistörün beyzine, transistörün emiterini GND ye , transistörün kollektörünü Display'in katoduna, displayin anodunu da + ya bağlayacaksınız....
ancak şemasız bu söylem havada kalır. yapacağınız şemayı ilave edebilirseniz yardımcı olmaya çalışayım.
kardeş eve gidince şemayı atarım gnd  derken con yazan uçmu ? Transistörhariç tüm bağlantılar tamam hatta bağlantılara led koyuyorum ledler çalışıyor ama transistör yanlış olduğu için display çalışmıyor eve gidince şemayıda koduda atarım.

Adnancoskun

GND derken
eğer asimetrik bir besleme ise , yani yalnızca iki kutup varsa (akü gibi, adaptör gibi, pil gibi) o vakit - eksi  uç GND kabul edilir.

evet common uç GND (graund)

nalcam22

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 29 Nisan 2014, 17:52:25GND derken
eğer asimetrik bir besleme ise , yani yalnızca iki kutup varsa (akü gibi, adaptör gibi, pil gibi) o vakit - eksi  uç GND kabul edilir.

evet common uç GND (graund)
kardeş benim demek istedeği pıc16f877 ra1 ile transistörün hangi ucunu bağlıcam vede displayla transistör 3 pinli
http://www.onsemi.com/pub_link/Collateral/BC337-D.PDF
gerekli bilgiler buruda ama hangi uç nereye bağlanacak kitapta yazmıyor

pwm.c

elindeki displeyler ortak Anot mu, yoksa ortak Katot mu? doğru bağlantı için bunuda bilmemiz lazım.
internetteki örnek devre şemalarını incelersen nasıl yapıldığını hemen görürsün ancak proteus için bazı kurallar var. eğer tarama yöntemi ile sürüyorsan displeylerin ortak şaselerini dirençle + beslemeye çekmen gerekiyor. gerçek devrede bunu yapmana gerek yoktur. proteusun yaptığı bir kıllık işte.
yada PIC programını kendin yazıyorsan transistörle dirençle hiç uğraşma. PIC portları ile displeyin ortak şase pinlerini direk sürebiliyorsun. gerçek devrede bile sorun çıkarmıyor sadece ekran parlaklığı azalıyor okadar ancak displeylerin çalışma voltajı 5v dan fazla ise yada ekran taraması yapmıyorsan bu yöntem geçersizdir.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

nalcam22

Alıntı yapılan: pwm.c - 29 Nisan 2014, 19:57:24elindeki displeyler ortak Anot mu, yoksa ortak Katot mu? doğru bağlantı için bunuda bilmemiz lazım.
internetteki örnek devre şemalarını incelersen nasıl yapıldığını hemen görürsün ancak proteus için bazı kurallar var. eğer tarama yöntemi ile sürüyorsan displeylerin ortak şaselerini dirençle + beslemeye çekmen gerekiyor. gerçek devrede bunu yapmana gerek yoktur. proteusun yaptığı bir kıllık işte.
yada PIC programını kendin yazıyorsan transistörle dirençle hiç uğraşma. PIC portları ile displeyin ortak şase pinlerini direk sürebiliyorsun. gerçek devrede bile sorun çıkarmıyor sadece ekran parlaklığı azalıyor okadar ancak displeylerin çalışma voltajı 5v dan fazla ise yada ekran taraması yapmıyorsan bu yöntem geçersizdir.
kardeş alışveriş aptığım siteden sipariş geçmişime baktım elimdeki display anotmuş.
devre bu 
şimdi ben coma +mı vericem -mi vericem tam anlayamadım bide + veya - verirsem ikisine birdenmi vericem pıcteki gibi?

pwm.c

Resimdeki gösterdiğin devre Ortak Katot ile yapılmış. bu durumda elindeki Anot displeyleri yada devrenin yazılımını değiştirmen gerekir. bunlarda olmasa ozaman port çıkışlarını NOT kapısıyla tersleyip sürersin ancak fazladan malzeme gider.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

nalcam22

Alıntı yapılan: pwm.c - 30 Nisan 2014, 01:03:46Resimdeki gösterdiğin devre Ortak Katot ile yapılmış. bu durumda elindeki Anot displeyleri yada devrenin yazılımını değiştirmen gerekir. bunlarda olmasa ozaman port çıkışlarını NOT kapısıyla tersleyip sürersin ancak fazladan malzeme gider.
kardeş ben katotunuda bulurumda bağlantıları nasıl yapıcam asılsıkıntı orada transistörün 3 tane ucu var hangisini nereye bağlıyacam onu bulamıyorum

Adnancoskun

senin şemaya göre söylüyorum
display'e giden uç kollektör,
picden gelen uç beyz
aşağı ok ile gösterilen uç emiter

asma

Alıntı yapılan: nalcam22 - 29 Nisan 2014, 19:00:58kardeş benim demek istedeği pıc16f877 ra1 ile transistörün hangi ucunu bağlıcam vede displayla transistör 3 pinli
http://www.onsemi.com/pub_link/Collateral/BC337-D.PDF
gerekli bilgiler buruda ama hangi uç nereye bağlanacak kitapta yazmıyor
Merhaba
Bu konuyu çok uzun ve gereksiz bulduğum için ben de uzatmak istedim.
Öncelikle neyi bilip neyi bilmediğinizi anlamakta zorlandım.
Sonra transistör sembolünü tanımaığınızı, şema okumayı bilmediğinizi , transistörün ne olduğunu bilmediğinizi, elektroniğe çok uzak olduğunuzu anlıyorum.
İlgimi çeken ise şunlar oldu:
Data sheet linkini ekliyor ve gerekli bilgiler var ma yazmıyor diyorsunuz.
Evet ilk sayfada sağ tarafta alt alta şema sembolü ve gerçek görüntüsü resmedilmiş.
Yani yazmamışlar çizmişler mi diyorsunuz? Bilmece mi bu?
Şema istendiğinde kitaptan resim ekliyorsunuz ve elinizdeki malzemelerle şema uymuyor. Size anlamsız gelen şema bizim için önemli.
Transistörün üç bacağını bulamazken farklı display nasıl bağlanabilir hiç fikir yürüttünüz mü? Elinizin altındaki displayin ne olduğunu bilebilmek için döküman karıştırdığınıza göre ölçmeyi bilmiyorsunuz demektir. a,b,c,d,e,f,g bağlantısını doğru yapabilirseniz e,b,c uçlarınıda bağlarsınız.
Kolay gelsin.

nalcam22

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 01 Mayıs 2014, 12:00:14senin şemaya göre söylüyorum
display'e giden uç kollektör,
picden gelen uç beyz
aşağı ok ile gösterilen uç emiter
kardeş çok teşşekkürler hallttim com artı verdim yakmak istediğimede - verip çalıştırdım  katot display alıp pic ilede deniyicem inşAllah

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın