Yaprak ve Dal Öğütme Makinesi

Başlatan kızıl_karanfil, 06 Şubat 2010, 20:05:28

kızıl_karanfil

Öncelikle merhabalar arkadaşlar.Artık eski sistemlerle tarım yapma devri kapanıyor.Modern tarım yöntemlerine geçiliyor.Organik tarım yaparken işimize en çok yarıyan makine kompost yapımında kullanılacak olan Yaprak ve Dal öğütme makinesi.Bu makinenin iyileri çok pahalı.Ben 18 yaşımdayım ve 2.5 bin lira param yok : :o Dolayısıyla o makineyi alacak param yok.Ama düşünüyorum da bu makine pekte dijital bir alet değil.Yapılabilir.Motoru harekete geçirecek olan bir enerji ünitesi,yakıt deposu veya elektrikle çalışmasını sağlayacak bir devre,Hızlı Hızlı dönen keskin bursa bıçakları birde çelik kasa.Ben bunu yapmak istiyorum arkadaşlar.Bana Nasıl yapacağımı anlatabilecek biri var mı aranızda  :) Projesini devrelerini cizecek olan bir arkadaş.
Herkese şimdiden Teşekkürler....

http://translate.google.com.tr/translate?hl=tr&sl=en&u=http://www.troybilt.com/webapp/wcs/stores/servlet/category2_10001_14102_54995_54995_54995_-1&ei=_bFtS9fCC5OB4Qbv3dmqBw&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=4&ved=0CB8Q7gEwAw&prev=/search%3Fq%3Dleaf%2Band%2Bshredders%2Bconstruction%26hl%3Dtr

Yabancıların malları hem iyi hemde fiyatı makul.

üst üste yorum yapmayınız 2 yorum ilk mesaja eklendi (gevv)

ASPGraphic

Merhaba!

Bu sistemi ben kendi seramızda denemiştim ve suan hala kullanılyor. Elektronik bir aksam yok. Makina tamamen mekanik ve çok basit bir yapısı var. Biraz metal işlerinden anlaman gerekiyor kaynak, rullman eğme felan gibi şeylerden. Ben 3 fazlı asenkron motor kullandım. 2 kayış ile Bıçaklara kasnak bağlayarak öyle çevriliyordu. Üzeri ve altı kapalı bir şekilde olacak. yukardan verdiğin dal veya yaprağı saniyesinde ufalayıp atıyor. İlk başta tek fazlı motor kullanmıştım ama momenti çok düşük olduğu için kalkışta çok zaman kaybediyordu. 3 fazlı motor çok seri ve güçlü oldu. Yani basitçe anlamak gerekirse; Kapalı bir kutu içerisine sağlam bir bıçak tak ve motor ile bu bıçağı döndür. Bu kadar. Doğru konumlarda sabitlediğin sürece hatasız doğrama yapar. Başka bir olayı yok.

Motor dahil 600 TL felan maal oldu bana ama ben hareket edebilen bir sitem yapdım. 4 el arabası tekeri ile istediğin yere götürebiliyorsun.

Başarılar...
İnsan hayalleriyle yaşar. www.32bit-core.com

kızıl_karanfil

Ben motor olarak bunu kullanacam...
http://www.ereyon.com.tr/urun/honda_gx_160_ut1_sx4_benzinli_motor(gx_160_ut1_sx4).aspx
Sanırım bu iş görür..
Bıçak olarak ne kullandınız.Marangozların kullandığı hızar bıçağı kullansak olurmu ki acaba?Birde metal işlerinden anlayan yakınlarım var.O konuda bir sorun yok.Ufaladığı dalları dahada ufaltmak için ne yapabiliriz..Birde ben bu işi profösyönel anlamda yapmak istiyorum.Mesleğim haline getirmek istiyorum.Yani Hareket kabiliyeti olan Boyalı çelik kasa filan kullanacam.Benim Bu makineyi yapmam için bir şema oluşturmam gerekiyor değil mi?Eğer elinizde varsa yaptığınız aletin fotoğrafını bizimle paylaşabilir misiniz? Bu arada bildiklerini benimle paylaştığın için Çok teşekkürler abi  :)

ibrahim telmen

Bu makinenin iç mekaniği kesici değil, döğücü mantığıyla yapılır.Yani bıçak hiç bir iş yapmaz.sallamalı ağır çelik döğücüler yüksek torkta birbirlerine ters yönde vurarak parçalar malzemeyi keserek değil.Bu yüzden de körlenmesi söz konusu değil.Ama taş maden vs ye çok dikkat etmeli.Çünkü malzeme kırılınca gövdeyide delip parçalıyor.Eskiden biber öğütücü makineler şimdi ebatları küçültülerek bu işte kullanılıyor.Büyük ağaçlar için de önce titreşimli dişli merdaneler ağacı lifliyor sonra azönceki mantık parçalıyor.Makine iki aşamalı.Ayrıca döğülmüş malzemeyi dışarı atmak için de bir fan düzeneği gerekiyor.Yeşil ve taze bitkiler yapışıp kütle oluşturuyor çünkü.Yapılır niye yapılmasın.Bir kişi uçuyorsa herles uçar yeterki çırpınsın.  ;)

kızıl_karanfil

Süpersin abi.Sen bu makinenin mekaniğinden bize biraz daha bahsetsene ... :)

ibrahim telmen

Babam biber(gerçi güneydoğuda biber kurtulur oralarda olurmu bilmem)çekme makineleri vardır biber zamanı dışında atıl halde bekler durur.Bu sırada git onlardan birine rica et incele.Dal öğütme makinesi de onun hemen hemen aynısı.yirmi senedir kullanırız her sene bir tarafını parçalar kaynak yapmaktan ezberledim artık :)

TORON

Mrb kızıl karanfil. Arkadaşım bende senin gibi bu yaprak ve dal öğütme makinasına uzun zamandır meraklıyım. Ama bi türlü girişimde bulunamadım. Bu konuyu açtığın için teşekkür ederim.
Ben traktör araksına bağlı şekilde olanını yapmak mümkün mü onu merak ediyorum. Bu konuda bilgisi olan varsa yardımlarını bekliyorum. Teşekkür ederim.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın