En iyi elektrik kablosu iletimi hangisi

Başlatan berkant967, 11 Nisan 2014, 20:20:38

berkant967

Merhabalar arabaya kendi yapmış olduğum anfimi takıcam yanlız aküden elektrik almak için nasıl bir kablo kullansam da iyi iletim yapar onu bilmiyorum???
Bilmemek Ayıp Değil!!Öğrenmemek Ayıptır!!

seron

öyle olmaz :)

amfi kaç watt?
simetrik besleme mi yoksa basit +/- mi?

kablo çapını wataja göre seçeceğiz. simetrik besleme ise üç kablo olacak: ikisi ayrı ayrı (+) biri (-).

oto elektrikçilerde uygun kablo olur. daha da önemlisi mutlaka uygun sigorta kullanmalısın. ufak bir sorunda arabanı yakma!...
eğer işin içinden çıkamazsan en doğrusu oto elektrikçiye yaptır. fazla para isteyeceğini sanmam.

berkant967

Alıntı yapılan: seron - 11 Nisan 2014, 21:00:14öyle olmaz :)

amfi kaç watt?
simetrik besleme mi yoksa basit +/- mi?

kablo çapını wataja göre seçeceğiz. simetrik besleme ise üç kablo olacak: ikisi ayrı ayrı (+) biri (-).

oto elektrikçilerde uygun kablo olur. daha da önemlisi mutlaka uygun sigorta kullanmalısın. ufak bir sorunda arabanı yakma!...
eğer işin içinden çıkamazsan en doğrusu oto elektrikçiye yaptır. fazla para isteyeceğini sanmam.
Anfi 4 kanal 50watt bi anfi simetrik değil!! basit + -
Bilmemek Ayıp Değil!!Öğrenmemek Ayıptır!!

seron

anladım.

şimdi 0.75mm2 seyyar kablosu kullan diyeceğim ama forum ileri gelenleri beni lanetler diye korkuyorum ;D

4x50W=200W(12V) için. ayrıca cihaz da elektrik kullanacak ki max 250W diyelim. sana 1,50-2mm yeter sanırım resimde ki 2mm ye benziyor bir bak ona göre al.

Mr_YAMYAM

Kafadan ezbere bağlantı yapılmaz ;D
Önce çekilen güç üzerinden akım hesabı yapılmalıdır.
Ortalama 240W güç çekileceğini öngörürsek;
240/12=20Amper  eder,
Teknik şartname der ki;
Her 1mm2 lik telden 2.5A akıtılabilir. Bu değer l-U (Lamda U) hesaplarına göre alınmış bir değerdir. Yani 1 mm2 kesitindeki telden gerilim düşümü olmaksızın (belli seviyede) güvenli akıtılacak akım değeri olarak bildirilmiştir.
1mm2 lik telden 5A de akıtılabilir ancak lamda U formülüne göre kayıplar istenilen seviyenin üzerinde olacaktır.
Bu durumda 20A için gerekli tel kesitimizi hesaplarsak;
20/2.5=8mm2 eder.
Yani arabada 200-250W lık bir sistemi sağlıklı çalıştırabilmen için yaklaşık 8mm2 tel çapına ihtiyaç duyulur.
Peki daha küçük çapta kullanırsak sistem darılır mı?
Darılmaz, Ancak aşırı güç çekilmesi esnasında kablo üzerinde 1-2Volt gerilim düşümü bile olsa bu olay direk amplinin güç kaybı anlamına gelecektir.
Çok daha ince kablolar kullanılması durumunda ise örnek 1mm2 ya da 2mm2 bu durumda kablo aşırı yükten ısınacak ve yanacaktır.

serkan_48

benim okuldayken bir elektrik hocam vardı kablo kesitlerinden bahsederken ( hoparlör tesisatında ) kablo kesiti küçük olursa tarkan kabloda çalmaya başlar derdi.. hiç unutmam..

kesit çok önemli. Kesit uygun çaptan aşağı düştükçe ısınma başlayacak ve kablo üzerinde voltaj düşümü yaşanacaktır..

seron

arkadaşlar yaptığınız hesaba ve tecrübelerinize güveniyorum ancak;

8mm2 lik bir kablo bilgisayarınızın 230V güç kablosu kalınlığındanır ve bu sadece (+) için geçerli.

emin misiniz bu kadar kalın bir kablonun gerekli olduğuna?
4x20Wlık pioneer teybimizi birkaç ay seyyar kablosuyla çalıştırdığımız oldu ve kablomuzda erime, ses şiddetine göre ekran ışığında gidip gelme olmamıştı. bilmiyorum belki benim hesaba katmadığım birşeyler vardır.

8mm2 ups kablosu: http://www.akortek.com/aksesuar-yazilim/kablolar/dark-3m-ferrit-core-emi-rfi-filtreli-8mm-capli-vga-kablo.html

serkan_48

Sevgili seron voltaj düştükçe kabloların akım taşıma kapasiteside değişir. şehirler arası eenrji hatlarında neden yüksek voltaj kullanıyoruz?

12 volt için elbette yüksek akımlarda kesit artacak. Normal. ha belki idealde 8 mm2 ama uygulamada buna uyuluyormu sorgulanabilir. Senin teybin kaç watt güç çekiyorsun? Anfiden kaç watt güç çekeceksin. Teybin çok akım çekmez ama gerçek bir anfi iyi akım çekecektir. Mr_YAMYAM ustam 250 watt için basit bir hesaplama yapmıştı.

stk4221

normal tesisat için monoblok ve sterio amfiler için benim görüşüm 10mm sıkıntı olmaması için  16mm gelgelelim 4,mm de yeter ama amfiyi bagaja koyacam  dersen okadar işçilik edip panzlotları açıyosan ileriyi düşün kalın çek kaliteli bir amfiklatör baglarsın. ama yok ben torpidonun oralara sıkıştırırım dersen 4 lük yeter . muhtemelen  TDA serisi bir devre kurdun belli bir sesten sonra bozulma yapabilir sen sistemi yükseltebilirsin   
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın