(12V 60Ah) Akü şarj devresi Lazım :(

Başlatan berkant967, 08 Nisan 2014, 00:57:53

berkant967

Merhaba arkadaşlar araba aküsünü şarj etmem için bir tane akü şarj devresi lazım.
Akü (12V 60Ah) Buna göre bir devre arıyorum ve yardımlarınızı bekliyorum :)
Bilmemek Ayıp Değil!!Öğrenmemek Ayıptır!!

seron

devre akü dolunca otomatik mi kessin, yoksa kesimi siz mi kontrol edeceksiniz?

otomatikkesicili cihazların yapımı daha meşakkatli ama daha güvenilir, analog yani normal olanlar kolay kurulur ama bataryaya zarar verebilir.

eğer otomatik kesicisi olmasın derseniz 220V/15V en az 6A lik trafo ve doğrultma köprüsüyle olur.

seron

hatta bir de şöyle bir şema vereyim

birinci devrede çok dikkat etmelisiniz!!!

ikinci ise bahsettiğim devre:

Adnancoskun

Alıntı yapılan: seron - 08 Nisan 2014, 16:24:53hatta bir de şöyle bir şema vereyim

OLMAZ DEMİYORUM AMA;

KESİNLİKLE ÖNERMEM...  :D
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

WILD_TURK

Alıntı yapılan: seron - 08 Nisan 2014, 16:24:53hatta bir de şöyle bir şema vereyim

İlk devreye bayıldım :)

İkinci devreye gelince 15 AC yi köprüleyince 20 DC yi geçer
Akü için 14 DC idealdir. 9 yada 10 AC Öneririm

SAYGILAR

Kemal88

Şebekeden mi şarj ediceksiniz ? Yani nerden nasıl şarj edeceğinizi söylemeniz lazım. Akım sınırı şart. 60Ah için 6A ile şarj olması gerekir diyebiliriz. Sürekli şarjda kalıcaksa 13.6V, periyodik şarj ise 14.4V ile falan şarj olması lazım. Fakat akünün üstünde bu değerler yazabilir.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

seron

Alıntı yapılan: WILD_TURK - 08 Nisan 2014, 19:07:45
İlk devreye bayıldım :)

İkinci devreye gelince 15 AC yi köprüleyince 20 DC yi geçer
Akü için 14 DC idealdir. 9 yada 10 AC Öneririm

SAYGILAR

:D acil durumlar için zaten.
ilk devreyi internetten bulmuştum. uygulamada pek başarılı olmamıştı ama eskilerden kalma elektrik bilisi kitaplarında bile var o devre. ampul yerine reosta, tek diyot yerine greartz köprüsü vardı o devrede.
ikinci devrede o kadar çıkmaz yahu... çıkar mı? yüksüz iken kondansatör bağladığımızda yükselmiyormuydu o değer? ne bileyim akünün iç direnci küçük olduğundan çıkış için oldukça ağır bir yük olacak diye düşünmüştüm. kondansatör de uygulamadım ki azıcık darbeli akım sağlayalım diye...

berkant967

Alıntı yapılan: seron - 08 Nisan 2014, 16:23:23devre akü dolunca otomatik mi kessin, yoksa kesimi siz mi kontrol edeceksiniz?

otomatikkesicili cihazların yapımı daha meşakkatli ama daha güvenilir, analog yani normal olanlar kolay kurulur ama bataryaya zarar verebilir.

eğer otomatik kesicisi olmasın derseniz 220V/15V en az 6A lik trafo ve doğrultma köprüsüyle olur.
Otamatik kesicek :D onun başında beklicek halim yok :D

WILD_TURK

Hiç devreyle uğraşma. Bi tane AC 9-10 Volt 50-60watt bi trafo bul (Ev radyolarında bile bulunur) köprüle.  akşamdan sabaha şarj et yeter :)

asma

Sn Bülent İpekkan ın düzenlediği bir akü şarj devresi var.
Bu devreyi ve açıklamaları netten bulup değerlendirebilirsiniz.

Kolay gelsin.

serkan_48

asma hocam son noktayı koymuş.. gayet güzel ve uzun yıllardır kullanılan bir devre. teşekkürler..

berkant967

Alıntı yapılan: asma - 09 Nisan 2014, 12:44:07Sn Bülent İpekkan ın düzenlediği bir akü şarj devresi var.
Bu devreyi ve açıklamaları netten bulup değerlendirebilirsiniz.

Kolay gelsin.
Bu devrenin baskı devresi,yerleşim planı ve malzeme listesi varmı? Şemadan fazla bişi anlamadım da

serkan_48

bunun gibimi ...

Ama doğruluğunu kontrol etmedim %90 doğrudur. Alıntıdır..

asma

Alıntı yapılan: berkant967 - 09 Nisan 2014, 22:48:53Bu devrenin baskı devresi,yerleşim planı ve malzeme listesi varmı? Şemadan fazla bişi anlamadım da
Şemadan anlaman gerekmiyor arkadaşım.
Arar bulursun, üşenmeden bir sayfa yazıyı okursun, baskı devresi nedir, nasıl yapılmıştır görürsün (elle çizilmiş), yorumları okursun, eğer istersen/işine gelirse/arzu edersen devreyi yaparsın.

Ayrıca ben devre paylaşmadım, bir isim ve onun devresinden bahsettim, ihtiyacı olan bu fikri değerlendirir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın