Bunu nasıl yapabilirim ?

Başlatan elom, 06 Nisan 2014, 22:30:54

elom

Selamın aleykum değerli abilerim kardeşlerim sizlere bir sorum olacak belki basit birşey soruyor olabilirim ama gerçekten beynim durdu bulamadım nasıl yapacağımı yapmak istediğim şey şu elimizde üzerinde 2 adet led ve iki kablosu olan bir kontrol kalemi var olan bir kontrol kalemi var iki kablosunu biri artıya biri eksiye takılıyor ilk taktığımızda ledler yanmıyor ortak ucu + ya değdirdiğimizde kırmızı led - ye değdirdiğimizde yeşil led yanıcak ama bir kaç deneme yaptım olmadı bunu nasıl yapabilirim olumlu veya olumsuz yardımlarınızı bekliyorum 

Yusuf usta

aküden gelen artı ucunu 12v için 1K dirençle kırmızı led artısına, eksi ucunu da yine 1K dirençle yeşil ledin eksi ucuna bağla. kalan yeşil led artı ucu ile kırmızı led eksi ucunu birleştir ve ortak uç olarak al. Şimdi eksiye değerse yeşil, artıya değerse kırmızı yanar. kolay gelsin.

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

asma

Merhaba
Eğer prop boştayken ledler yanmasın istenirse, bağlantı noktası değiştirilerek aynı elemanlarla şart sağlanır:
İki adet 1k + ve - arasına seri bağlanır, birleşim noktasına birbirine ters paralel bağlı kırmızı ve yeşil led bağlanır, ledlerin diğer ucu prob olarak kullanılır.
Bataryanın iki ucuna bağlanan uçlar değiştirildiğinde hangi polaritede hangi ledin yanacağı değişir.

Not: ilk haline göre ledler dahya sönük yanar ve boştayken yanmasa bile akım çeker.
Kolay gelsin.

Flatron

Alıntı yapılan: elom - 06 Nisan 2014, 22:30:54Selamın aleykum değerli abilerim kardeşlerim sizlere bir sorum olacak belki basit birşey soruyor olabilirim ama gerçekten beynim durdu bulamadım nasıl yapacağımı yapmak istediğim şey şu elimizde üzerinde 2 adet led ve iki kablosu olan bir kontrol kalemi var olan bir kontrol kalemi var iki kablosunu biri artıya biri eksiye takılıyor ilk taktığımızda ledler yanmıyor ortak ucu + ya değdirdiğimizde kırmızı led - ye değdirdiğimizde yeşil led yanıcak ama bir kaç deneme yaptım olmadı bunu nasıl yapabilirim olumlu veya olumsuz yardımlarınızı bekliyorum 

Anahtar Kelimeler:
Transistör,NPN tipi transistör,PNP Tipi Transistör

Adnancoskun

evet transistörle rahatlıkla yapılır. istersen  şema çizeyim.
basit olarak da şunu yapabilirsin.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Flatron

Sevgili Adnancoşkun
Devrenizde dirençten sonra örneğin LED i eklediğinizide varsayalım bu durumda diyelimki bu LED yandı,soruda ortak bir ucun + ya dokununca bir LED,eksiye dokununca diğer renkli LED yanması istenmiş.

Zaten istenen bu devre eskiden bir transistörün NPN mi PNP mi olduğunu LED lerle gösteren kapı devrelerde kullanılıyordu   

Adnancoskun

evet hocam biliyorum ortak uçlu isteniyor. ancak yukarıda bahsedilen durumlardan da anlaşılacağı üzere, yalnızca iki led ve iki dirençle bu mümkün değil. benim önerdiğim sadece 2 led ile yaparsa, ölçüm noktasına eğer doğru bağlanmışsa yeşil led, yanlış bağlanmışsa kırmızı yanar, ve bu noktanın 4+ mı yoksa - mi olduğunu anlayabilir.

elbette ki ortak uçlu bir sistem isteniyorsa NPN ve PNP transistörler kullanarak basit olarak yapılır. Bunu belirtmiştim :)
hatta isterse şemasını da çizebileceğimi söylemiştim.

Flatron

Anladım hocam ben o kısmı okumamışım pardon.
Bu arada söylediğim o kapı devreli test devresinin başka bir versiyonunun buldum .
http://www.circuitstoday.com/led-based-transistor-tester
şemada sağ tarafta yazan E B C kısmı devrede test edilecek transistörün ayakları kullanılan kapı devrede CD4011B(4 ADET NAND)

Sanırım sağdaki C ucunu B ucu ile birleştirirseniz bir LED, B ucunu E ucu ile birleştirirseniz diğer LED yanacaktır (Test etmedim)
tabi daha az zaman alan da PNP ve NPP tipi transistörlerle yapılan bir devre olur

Adnancoskun

Bu devreyi deneyebilirsin, mantık olarak çalışması gerekir. belki diyotlardan beyze giden direncin değerini azıçık artırıp azaltmak gerekebilir.

Yusuf usta

Değerli arkadaşlar,
prob boşta iken yukarıda yazı ile tarif ettiğim devrede her iki led eşit miktarda sönük yanar evet, fakat prob bağlı iken ilgisi olan led yanar ve diğeri kesinlikle söner.

transistörler ile kurulan devreye gelirsek, ben şöyle bir devre çizdim, hocam da çizmiş şimdi gördüm ama, ben de çizmişken sunayım dedim, bakın inceleyin ona göre dilediğinizi yapın.

Sevgiler.

dhan000

tarnsistörlü her iki devrede de  birbirleri üzerinden devreyi tamamlayıp ledlerin prob boşta iken her ikisininde yanma ihtimali yüksek...

basitçe çalışacağını düşünüyorum... aslında çift renkli ledlerden esinlendim...

Flatron

PNP ve NPN transistörler denedim çalışti.Base lere uygun  yönde diyotlar takılınca da birlikte sorunsuz çalışacağını sanıyorum (Adnancoskun hocamın devresindeki gibi)  Diğer türlü 2 LED i ters yönde takınca seri bağlı oluyor ve 2 LED birden yanıyor.Ortak ucun dokunduğu yerde biri sönüyor,diğer uçtada diğer LED sönüyor yani istenilen tam olmuyor.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: dhan000 - 08 Nisan 2014, 23:37:12tarnsistörlü her iki devrede de  birbirleri üzerinden devreyi tamamlayıp ledlerin prob boşta iken her ikisininde yanma ihtimali yüksek...

basitçe çalışacağını düşünüyorum... aslında çift renkli ledlerden esinlendim...

transistör ile verili her iki devrede kesinlikle çalışır, boştayken de ledler yanmaz
çünkü her iki transistörün boşta yalıtımda kalması için beyzleri ile emiterleri arasına direnç konmuştur.
ayrıca transistörlerin beyz polarmaları doğru olsun diye emniyet için birer tane de diyot ilave edilmiştir :)

Hocam  Bu arada verdiğiniz devrede yukarıdaki ledin anot ucunu akünün - ucuna bağlayarak nasıl yanacağını düşündünüz :)
 evet çift renki ledlerin katotları birleştirilmiştir ve - ye gider, hangi ledin anot ucuna + gelirse oled ışık verir

Adnancoskun

Yusuf ustamın devresinde PNP transistörün emiteri - ye gitmiş yününü değiştirmek gerek. yani emiteri + tarafında olacak.

asma

Adnan Abi işler karışmaya başladı.  :)
En düzgünü senin çizdiğin devre.
9V ile çalışan 555 astable devremizin frekansı 1Hz civarında olsun.
Bu lojik prob entegrenin pinlerinde ne olup ne bitiyor diye fikir verebilecek mi?
Kondanstör ucundaki voltaj 1/3 ile 2/3 Vcc arasında gezerken iki led birlikte yanacak.  ::)
O halde bize eşik gerilimi gerekli, hatta voltaj aralıkları ve bunlara ne tepki verileceği gerekli.
Lojik prob için şu devre kullanılabilir:
https://320volt.com/cd4001-led-gostergeli-basit-lojik-seviye-olcum-probu/
Bu prob pille çalışır ve devreye iki noktadan temas eder.

Ya da beslemesi ölçme devresinden sağlanan, eşik değerleri seçilebilen bir devre kullanılabilir:

U3 ü ihmal edip devre kaskad çoğaltılırsa VU metre gibi ölçüm pinindeki voltajın beslemenin hangi aralığında olduğunu gösterir.
Mesela 9V için >8V , >7V , >6V , >5V , <4V , <3V , <2V , <1V ledleri olur. (2 adet lm324 ile mümkün)
Voltaj değişince oran sabit kalabilir , % olarak isinlendirilebilir.

Ya da iki direnç ve iki farklı renk led ile mutu oluruz.  :)

Kolay gelsin.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: dhan000 - 08 Nisan 2014, 23:37:12tarnsistörlü her iki devrede de  birbirleri üzerinden devreyi tamamlayıp ledlerin prob boşta iken her ikisininde yanma ihtimali yüksek...

Transistörlü devrede bahsettiğiniz risk yok... hiçbir koşulda yanma durumu olamaz. aynı anda hem artı hem de eksi olabilen bir prob imkansızdır.

dhan000

haklısınız verdiğim devrede hata var ledlerin durumunu görememişim...
tarnsistörlü devrelerden yusuf ustanın devresine bakarak cevap vereyim q1 tarnsistörünün emitterine bağlı led üzerinden gelen akım led q1 emitter baz 47k direnç d1 d2 diyotu 47k direnc q2 baz emitter led üzerinden devreyi tamamlayıp ledlerin transistörlerin kazancına bağlı olaraka yanmaları muhtemelldir dedim...
diger transistörlü devrelrede de benzer bir durum var... bu arada illaki yanacak demiyorum...

elom

hepinize tek tek teşekkür ediyorum bu konunun bu kadar düşündüreceğini düşünmemiştim sanırım o kadar da basit değilmiş bana göre :) ama adnan hocamın ve yusuf usta hocamın paylaştıklarını yapıp tekrar konuya cevap yazıcam bu zaman aralıgında cevap veremediğim için de özür diliyorum soruyu ortaya atıp kaçmış gibi oldum biraz :S

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın