Led lazer yapımı ( yakıcı )

Başlatan serkan_48, 06 Nisan 2014, 10:19:13

serkan_48

Bol bol resimli led lazer yapımını anlatacağım. Yazıdan çok resim görebilirsiniz. Led diyot ile basit düşük güçlü yakıcı gücü olan yaklaşık 250-300 mw optik çıkış gücü olan bir lazer ve led fener ikisi bir arada. Umarım el yapımı projemi beğenirsiniz. Türk

Resimlerle devam..

İlk resim lazer diyotum

Diyot ve axiz optik modül

elektronik parçalarım.. Çalışma masam ( dediğime bakmayın yemek masamızı kullanıyorum bu yüzden evden kovulacağım kesin yakında )

Ledin lehimlenmesi ve izolasyonu ( bacakları çok ince ve birbirine yakın )

Alüminyum soğutucu ve axiz lazer modülü

axiz modulun soğutucuya montajlanmış hali

The cupper pcb and spring for battery holder you can see

And last battery holder

Projemde sadece lazer değil led fenerde olacak. Resimde 1 watt led lambayıda görüyorsunuz.

Devam..

The LM317 sürücü led lamba için

kabloların lehimlenmesi

Lazer sürücü devresini 2 kademeli olarak dizayn ettim. birinci kademede 135 ma de ikinci kademede ise 400 ma güçte çalışıyor.

Emniyet diyodu ve kapasitörü

Kablolar lehimlendi ve  ilk çalıştırma testlerine hazır.

Kapağını kapatıyorum

ilk test 135 ma güçte

şu an 400 ma güçte test çalıştırmam havada lazer demetini görebilirsiniz.

seron

Kemal88

"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

serkan_48

Tşk wolf88..

Seron dostum laser cnc yapıp bununla pcb nin üstünü boyayıp lazer ile bu boyayı yakıp temizledikten sonra pcb yapan videolar gördüm.. ama uygulanmış örnek görmedim.

kolay gelsin

muhammed1994

Hocam hayırlı geceler forumunuza yeni üye oldum bir kaç sorum olacaktı.Ben lazerden yaptım yapabilmek için 8 tane optik sürücüyü parçaladım sebebim diyotun delinmesiydi.Siz nereden temin ettiniz?eğer aliexpressden temin ettiyseniz linkini alabilir miyim?Teşekkürler

thekme

S.A güzel bir çalışma olmuş eline sağlık acaba 2 yada 3 tane aynı lazeri mercek ile odaklasak gücü artarmı yoksa sadece ışık miktarımı artar ?
Derin olan kuyu değil, kısa olan iptir.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: serkan_48 - 06 Nisan 2014, 10:19:13Bol bol resimli led lazer yapımını anlatacağım. Yazıdan çok resim görebilirsiniz. Led diyot ile basit düşük güçlü yakıcı gücü olan yaklaşık 250-300 mw optik çıkış gücü olan bir lazer ve led fener ikisi bir arada. Umarım el yapımı projemi beğenirsiniz. Türk

Resimlerle devam..

İlk resim lazer diyotum

Diyot ve axiz optik modül

elektronik parçalarım.. Çalışma masam ( dediğime bakmayın yemek masamızı kullanıyorum bu yüzden evden kovulacağım kesin yakında )

Ledin lehimlenmesi ve izolasyonu ( bacakları çok ince ve birbirine yakın )

Alüminyum soğutucu ve axiz lazer modülü

axiz modulun soğutucuya montajlanmış hali

The cupper pcb and spring for battery holder you can see

And last battery holder

Projemde sadece lazer değil led fenerde olacak. Resimde 1 watt led lambayıda görüyorsunuz.

Devam..

The LM317 sürücü led lamba için

kabloların lehimlenmesi

Lazer sürücü devresini 2 kademeli olarak dizayn ettim. birinci kademede 135 ma de ikinci kademede ise 400 ma güçte çalışıyor.

Emniyet diyodu ve kapasitörü

Kablolar lehimlendi ve  ilk çalıştırma testlerine hazır.

Kapağını kapatıyorum

ilk test 135 ma güçte

şu an 400 ma güçte test çalıştırmam havada lazer demetini görebilirsiniz.

Ellerine sağlık olsun
Gayet başarılı bir çalışma olmuş...
Ama
şu Laser driver şemasını verseydin keşke... Yapmak isteyen nereden nasıl bilsin LM317 ile laser led driver'ı  ve koruma diyodu ve kapasitör'ü
:D
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Furkan KELEŞOĞLU

5 adet leazeri bir noktaya odaklayıp ve her lazerin 400mw Güçte calıştığını düşünürsek lazer ışınının vurduğu yerdeki güc 5x400=2W mı olur ?
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

seron

Bu konuyu kim hortlattı bakiyim? >:(  :D
Alıntı yapılan: Furkan41 - 22 Mayıs 2017, 19:38:375 adet leazeri bir noktaya odaklayıp ve her lazerin 400mw Güçte calıştığını düşünürsek lazer ışınının vurduğu yerdeki güc 5x400=2W mı olur ?
Gibi...
Ameliyatlarda da bu tekniğin kullanıldığını duydum. Böbrek taşı kırmada hastanın etini fazla yakmamak için 4-5 ayrı kaynaktan lazer, böbrek taşının bulunduğu koordinatlarda birleştirilerek taş ısıtılır ve patlatılır. böylece ufalanan taş, yardımcı ilaçlarla idrar yoluyla atılmaya çalışılır.
Yani "Watt" olarak gücü artar mı? Onu bilemem ama, birleştiği yerdeki güç birimi Watt ile ölçülüyorsa, evet artar.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: seron - 22 Mayıs 2017, 21:41:15Bu konuyu kim hortlattı bakiyim? >:(  :D Gibi...
Ameliyatlarda da bu tekniğin kullanıldığını duydum. Böbrek taşı kırmada hastanın etini fazla yakmamak için 4-5 ayrı kaynaktan lazer, böbrek taşının bulunduğu koordinatlarda birleştirilerek taş ısıtılır ve patlatılır. böylece ufalanan taş, yardımcı ilaçlarla idrar yoluyla atılmaya çalışılır.
Yani "Watt" olarak gücü artar mı? Onu bilemem ama, birleştiği yerdeki güç birimi Watt ile ölçülüyorsa, evet artar.

:DD hortlatırım ben konuları :DD aslında aklıma bir kac fikir geldi cok pahalı olan şu lazerlerin yerine böyle birşey yapsak
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın