4 kg monitörü kaldırmak için gerekli motor?

Başlatan cyberbob_21, 20 Mart 2014, 12:30:59

cyberbob_21

merhaba arkadaşlar,
evde kullanmak üzere bir düzenek yapmak istiyorum ama bu konuda pek bilgim olmadığı için yardımcı olmanızı rica ediyorum.
bir lcd monitörüm var ve ben bu monitörü evin tavanına asıp motor ile aşağı yukarı hareket ettirebileceğim bir düzenek yapmak istiyorum.
monitör tavandan 2 metre aşağıda olacak ve 1-1,5 metre yukarı çıkıp inebilecek. araştırmalarım sonucunda step motor kullanabileceğim bilgisine ulaştım ancak hangi motoru ve nasıl kullanacağım konusunda bir bilgim yok :)
kullanabileceğim motor konusunda bilgi verirseniz bu düzeneği kurduktan sonra aynı düzeneği, tavana raylı veya benzeri bir sistem kurarak monitörün aşağı ve yukarı hareket etmesi yanında sağa-sola ve ileri geri de hareket etmesini sağlayabilecek şekilde düzenlemeyi düşünüyorum :)
ayrıca bu düzeneği bilgisayar üzerinden kontrol edebilirsem daha iyi olur ama olmazsada kumanda, açma kapama anahtarı vs. şeylerde olur :)
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

sistemi amatör bir çizim ile özetlemem gerekirse :)

NOT: Ben her iki tarafa motor ekledim ama tek motorda olur.

Retona

Selamün aleyküm.

Böyle bir düzenek için step motora ihtiyacınız yok aslında. Redüksiyonlu dc yada ac motor işinizi görür.

Basit hesap ile 90 derecelik bir açı ile hareket edeceğini anlıyoruz, monitörün ağırlığının 4 kilo olduğunu yazmışsınız. biz buna 1 kilo daha ekleyelim. monitörünüzü bu açıda sabit tutmak için eş kuvvete ihtiyacınız olacak hareket için ise hız ile orantılı olarak kuvveti arttıracaksınız.

Yani size 5-6 kg çekme gücü olan bir dc yada ac motor lazım. Kabaca 100 w lık bir motor fazlası ile işinizi görür. Ancak redüksiyon olmalı. yanı sizin istediğiniz yükü çekecek motor 3000 devirde bu gücü veriyor ise siz bunu 30 devir/dk ya düşürüp torku arttıracaksınız falan falaan...

Güzel abicim  ;D  sanayiye gidiyorsun. Akülü araçların tamirini yapan dayıyı buluyorsun. Diyorsunki benim 5-6 kg yük çekecek düşük devirli dc motora ihtiyacım var. yada bobinajcıya gitip aynısını söylüyorsun.

düşük devirde istediğin yükü çekecek motoru alıyorsun. monitörürün arkasına  ray sistemi kuruyorsun. motoruda tepeye bağlıyorsun. Asansör misalı çalıştırıyorsun.

Fikir vermesi açısından ekleyeyim raylı sistem :
http://www.thomsonlinear.com/website/trk/trk/products/linear_guides/roundrail/1dx_sidemounted.php#1DA

Raylı sistem örneği buradan yola çıkarak 2 profil üzerine daha geniş bir profili geçirerek raylı sistem elde etmiş olursunuz.
http://www.thomsonlinear.com/website/trk/trk/products/linear_guides/profilerail.php

Hareketli kol ilginizi çekebilir:

http://forum.shiftdelete.net/sdn-haberleri-makaleleri-yeni/151572-monitorleriniz-havada-duracak.html

Kontrol mekanizmasına gelince. kablosuz olarak pc nize takacağınız bir fm verici ile işinizi hal edersiniz. Tabi karşı tarafta bir mcu ünitesi ve pc\'nizde size özel yazılmış bir yazılım olacak.

Sizin sitediğiniz şeyi birini oturup baştan aşşağı tasarlaması gerekiyor. Yani biri oturup bunu sizin için yapacak. Yada siz oturup uğraşarak yapacaksınız.

cyberbob_21

Ve Aleyküm Selam Retona kardeşim :)
öncelikle teşekkür ederim önerileriniz için. şuan nöbetteyim sabah çıkar çıkmaz ilk işim, motor için  sanayiye gitmek olacak :)

ancak sanırım biraz yetersiz anlatmışım :) ben monitörü yukarıya kalın ip, halat vs. şeylerle çekmeyi düşünüyordum. sizin dediğiniz gibi olursa yukarıdan aşağıya ray döşemem gerekecek ancak ben bu sistemi duvarlara değilde odanın içinde bir yere kurmayı düşünüyorum :) o sebeple ray döşeyemem.

sizin söylediğiniz raylı sistemde çok hoşuma gitti ve yeni bir fikir verdi bu arada. o sistemide daha sonra tavana, tavana paralel olacak şekilde monte etmeyi düşünüyorum. ileri-geri ya da sağa-sola hareket için.

bir resim ile yapmayı düşündüğüm sistemin bir kısmını anlatmaya çalıştım.
ben 2 motor çizdim oraya ancak tek motorda olur farketmez benim için. yeterki kaldırsın  :) 

yardımlarınızı esirgemeyin lütfen :)

Retona

Şöyle sorayım ; Görüntü çok önemlimi ? Çok önemli değil ise nalburlarda satılan \"amele\" Diyede tabir edilen kollu vinçler var 20-25 tl arasında 250 kiloya kadar çeker. şöyle:

http://www.onlinehirdavatci.com/?urun-4334-jun-kaung-jk-019151-halkali-el-vinci--irgat--700-kg-

Hem bunda fren tertibatıda var(siz genede sorun). Bu kola bağlayacağınız AC yada dc motor işinizi görecektir. 700 kiloya kadar çeker  :o siz nalburdan isteğinize göre seçebilirsiniz.250 kg olanları daha ucuz 20-25 tl arasında.

Buna birde karşılık ekersiniz. Dükkan kepenkleri gibi. Monitörün inip kalkarken sarsılmaması için, radyo antenlerinde olduğu gibi iç içe geçmeli bir boru sistemi ile sarsıntıyı kesersiniz. vincin zaten çelik halatları mevcud.

Bu yöntem ile de işinizi görebilirsiniz. 

Kumanda sistemine gelince öncelikle mekaniği hal ederseniz elektronik işi daha kolay.Basit bir çizimde ben ekleyeceğim fikir vermesi için.

cyberbob_21

Abi sen bana ilham veriyorsun inan :) Allah razı olsun.  Bu alette olur kesinlikle. Dediğiniz boru sistemide harika olur.  Bakın ben şimdi şöyle bir düzenek düşündüm

Burdaki gibi dediğiniz makinayı boruların ortasına alıp alt kısımlarına da bir metal monte ederim, çelik halat alttaki metali yukarı çeker ve bu sırada borular iç içe geçer ve tersi durumda da aşağı doğru açılır olmaz mı :)

Retona

Allah c.c hazretleri sizden razı olsun.
Dilediğiniz gibi olur. İsteseniz aşşağı doğru isterseniz yukarı doğru. Sallanmadan durması için şart. İsterseniz profil de kullanabilirsiniz.

Kaldıracın koluna bir motor yerlerştirdiğiniz zaman istediğiniz ele etmiş olacaksınız.Bir çizim de ben ekleyeceğim boş zaman bulmak biraz zor.

Hatta tertibatın en üst kısmını kaldıracın ortasında toplayarak, tavana kuracağınız bir ray sistemi ile istediğiniz yöne hareket ettirebilirsiniz.

Üst sisteme dekoratif bir görünüm verirseniz kötü de gözükmez aslında.

Retona

Duvara asılı yada tava asılı olduğunu düşünürsek :

Monitörün orjinal askı ayağını kullanabilirsiniz burada. Hatta açı ayarı vs yapabilirsiniz.

cyberbob_21

abi tavana asılı olan tam aklımdaki sistem 3 boyutlu görünce daha bi hoşuma gitti :)
bulunduğum yer bir ilçe o yüzden malzeme sıkıntısı yaşıyorum maalesef. mesela motor bulamadım burda. silecek motoru falan diyorlar ama işe yarar mı bilemedim. online alışveriş sitelerinden araştırdım biraz ve bir satıcıya mesaj yolladım bakalım daha dönmedi :)
iç içe geçen borularda yok. anca merkezde bulucam heralde.
Elektronik ve bu gibi şeylere çok fazla merakım var ama maalesef iş biraz detaya girdimi (motor örneğinde olduğu gibi) takılıyorum çünkü bu konuda bildiklerim sadece günlük hayatta karşılaştıklarım ile sınırlı. :)
Ben anestezi teknikeriyim bu arada, makina, elektrik- elektronik gibi bölümlerin eğitimini hiç almadım maalesef. eskiden zaman problemim vardı şimdi o sıkıntım yok çok şükür o sebeple eskiden beri kafamda olan bazı sistemleri kurmak için araştırmalara koyuldum ve sayenizde kafamda ilk başta çok basit olarak tasarladığım sistem şimdi profesyonel bir sisteme dönüştü dönüşecek.
bahsettiğiniz tavana ray sistemini kesinlikle düşünüyorum ve en kısa süre içinde tüm malzemeleri tamamlayıp başlayacağım inşallah.

bu arada bugün 3 boyutlu çizim programlarınıda kurcalamaya başladım az önce bununla uğraşıyordum. sizin çiziminiz daha bi ilham verdi bana. önce bu şekilde çizip görmek çok daha iyi olacaktır.
çizim için Google SketchUp programını kurup kurcaladım biraz ama daha iyi veya basit bir program tavsiyeniz olursa onun içinde dua ederim size.

serkan_48

Selamlar...

Konunun benzerini bende düşünmüştüm. Ama ben yerde duran tv yi yukarı kaldıracak bir gizli tv ünitesi olarak düşünmüştüm. Hatta yapılmışını gördüm bir otelde. içinde silecek motoru kullanmışlardı. 20-30 sn gibi bir sürede yaklaşık 1 mt 120 cm kadar yükseltiyordu.

hatta ürün benzeri şu linkteki gibi..

http://turkish.alibaba.com/product-gs/60-inch-motorized-tv-lift-mechanism-1620095737.html

Birde asansör için şu motor düzeneği kullanılıyor.

özelliklerinde1200 nm gücünde olduğu yazıyor.  şu linkten görebilirsiniz. http://turkish.alibaba.com/product-gs/24v-motorized-tv-lift-linear-actuator-1614034130.html

sizin düzenekte fren tertibatınıda unutmamak lazım kolay gelsin

cyberbob_21

Buda çok güzel bir sistem Serkan Bey.
hemen aklımdan geçirdim, bunu nere için düşüniyim diye :)
peki 1 adet mi kullanmışlardı silecek motorundan? iş olarak iki sistemde aynı aşağı yukarı. neticede ikiside yük kaldıracak ve ben sizin bahsettiğiniz sistemdeki ağırlığın benimkinden daha az olabileceğini de düşünmüyorum yani ordaki ağırlığı kaldırdı ise benim monitörüde kaldırır heralde demi?

Retona

Bu çizimleri scheck up ile yaptım. Eskiden 3Dmax kullanıyordum. Artık pek bir şey kullanamaz olduk. İlaçlayıp kullanıyorduk.  ;)Sonradan öğrendikki, İlaçlayıp kullanınca tellif hakkı meselesinden dolayı Harama düşüyormuşuz. biraz biraz Hırsızlık oluyormuş yani  :( Terk ettik gitti.

Malzeme tedariğine gelince:

Paranızı boşa harcamamanız için şöyle tavsiyelerde bulunabilirim.

Bulunduğunuz yerde hurdacı var ise muhakkak uğrayın. Belki temiz krom kaplama borular yada profiller bulabilirsiniz. Olmasa bile bir çok malzemeyi hurda fiyatına alırsınız. Güzelce zımapara ve boyadan sonra tamamdır. Ben mekanik işlerinde önce hurdacıya gidiyorum. kilo usülü satın alıyorum. Hem çok ucuza geliyor hemde tam istediğim malzemeyi bulabiliyorum.

Motor meselesine gelince. Tavsiye ettiğim kaldıraç, kol ile çevrildiği ve toplamda 5-6 kg kaldıracağı için, düşük güçlü bir motor işinizi görecektir. mesela akülü matkaplar. Bobinajcılardan temin edebilirsiniz. Yada net üzerinden çok ucuza alabilirsiniz. Hazır devir ayarı vs. var tork sorunuda olmaz. Rahatlıkla işinizi görür. Hurdacılarda da benzer motorlar olur genelde.

Kaldıraçı temin ederseniz basitçe, toplam yükün üzerinde bir yük bağlayın ve kol olmadan doğrudan mili çevirerek test edein. Kuş gibi hafif olacaktır büyük ihtimal ile. Belki küçük dc motor bile bu durumda işinizi görür. Bazen eski yazıcıların içerisinden büyük 24 v motorlar çıkıyor. O motorlar ile rüzgar türbinlerinin çıkışını test ediyordum. Yeterli olabiliyor. Pc tamircilerine de bir uğrayın belki eski bir yazıcı vardır ellerinde. Tam emin değilim ama Hp nin bir yazıcısından sökmüştüm.

Biraz kaynak işi olacak bu işte. çevrenizdeki atölyelerden yardım alabilirsiniz.

Ray sistemi içinde pvc kapı pence üreten yerlerden ray temin edebilirsiniz. Yada U profil ile kendiniz de yapabilirsiniz.

Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

serkan_48

evet bir adet aşağıdaki resimde açık ve kapalı konumunun çizimi var. Örnek uygulamalarda aşağıda görebilirsin.

cyberbob_21

evet çok güzel bir sistem. ama inanın sistemin nasıl kurulduğunu çözemedim :) sabahtandır kurcalamadığım sistem kalmadı ve sanırım benim sistem çökmeye başladı yavaş yavaş :)

ilk gösterdiğiniz raylı sistemi çözdüm biraz ama şu iç içe geçen borulara takıldım kaldım :S

cyberbob_21

abi bildiğim büyük bir hurdacı var, anca hafta içi muhtemelen de çarşamba günü gidip işe yarar ne varsa toplamaya çalışacağım.
çok masraflı olmamasını temenni ediyorum ama çok fena taktım kafaya nereye kadar giderse götürmeye çalışıcam artık :)

motor olarak şimdi sizin söylediklerinizden yola çıkarakta şunu buldum;

uygun derseniz sipariş ederim hemen.
http://www.sahibinden.com/listing/alisveris-elektronik-devre-montaj-24-volt-dc-motor-121816769/detail

cyberbob_21

evet çok teşekkürler Serkan Bey bu çok işe yarar :) aklımda çok şey var ama görüyorum ki bilmediğim çok çok alet var. bunları gördükçe evi baştan aşağı değiştiricem heralde.
çok teşekkürler yardımlarınız için. hemen düz kaydırıcı ve fiyatlarını araştırmaya koyulayım ben :) bakarsınız hurdacıdan böyle birşey de denk gelir.

serkan_48

bana biraz küçük gibi geldi.. Sanki yazıcı kafası kaydıran bir motor gibi bişey..

cyberbob_21

evet birkaç videodan baktım şimdi. aynen yazıcılarda kullanılan sistem.
ebay da var parçaları, önce hurdacıya bakayım olmazsa ebaydan bakarım artık.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın