Amfi Yapımı Yardım

Başlatan 06numan06, 08 Mart 2014, 17:57:51

06numan06

merhaba herkese önceden TDA7377 ile 2x30 Watt lık bir devre yapmıştım çalıştı güzel bir şekilde

şimdi daha güçlüsünü yapmak istiyorum ve 2 hoparlörden 4 hoparlöre çıkarmak istiyorum ve wattı da yükseltmek istiyorum bir devre buldum,

4x50 watt yazıyor ama merak ettim hoparlör başına 50 watmı gidecek (her hoparlör 50 wat güçtemi olacak) yoksa 50 wat 4 demi bölünüyor ?

birde bende 13.5 Volt 7Amp büyük adaptör var bununla kullanmak istiyorum sorun olurmu bana daha sonra cızırtılı bir ses çıkarmasın yani.

birde son olarak devrede yeşil kabloları ve siyah kabloyu anlayamadım bana yardımcı olursanız çok sevinirim
en sağdaki siyah ve kırmızı kablo besleme kablosu tamam ortadaki 4x4 çıkışlı yer hoparlörlere giden yer peki o yeşil ve siyah kablo jackın ise neden çok var ?

devre sayfası burada : https://320volt.com/tda7560-4x50-watt-kopru-oto-amfi-devresi/

06numan06

PARDON şimdi baktım bnm jack kablosundan 3 kablo geçiyor.

serkan_48

Dostum yeşil kablolardan her biri bir ses sinyal girişidir. ortadaki siyah kablo ise şasedir. Malum devre 4 kanal giriş ve 4 kanal çıkış. her kanal için bir yeşil kabloyu kullanacaksın.

4x50 = 200 watt ama bu değeri entegrenin tam voltaj ile beslemende elde edersin. elindeki besleme nasıl bir besleme bilmiyorum. Normalde ses devrelerinde smps besleme pek önermiyorum. Kullanabiliyorsan yapabiliyorsan trafolu bir besleme kullanmanı öneririm. Smpslerde gürültü oluyor.

Bu cevabın ardından şu sorunun geleceğini tahmin ediyorum senin jack çıkışında 3 kablo var ama bunda 4 yeşil ve bir siyah napıcam.?

sol iki yeşili birleştir kulaklık soketinden gelen sinyalin birini ona ver. sağ iki yeşili birleştir kulaklık soketinden gelen diğer ses sinyalini gir. Kulaklık soketinin şase kablosunu siyah kablo ile birleştir. bu bağlantı ile stereo bağlantı elde etmiş olursun.

kolay gelsin.

06numan06

saolun peki bu beslemeyi nasıl hallederim elinizde varmı bir devre şemasıyla birlikte buna uygun bir trafo devresi cızırtı olmasın yani birde buna nasıl bir kabin yapmam lazım benim 2x30 watt lık amfiye şimdilik bir kalın kutudan kabin yaptım fan ile yukardan soğutuyorum entegrenin sogutucu demirini ama koku geliyor arada sırada yanık kokusu gibi bişi entegre ısınsa sorun olurmu çok kalın soğutucu kullanıyorum bu pc lerde işlemciyi soğutmak için kullandıkları soğutucu + entegre soğutucusu.

06numan06

birde bana bir 4 hoparlörü güzel bir şekilde koyabileceğim bir kabin tasarımı önerirmisiniz sesin iyi çıkması için ne yapmalıyım kabinde birde?

serkan_48

Aşağıda şeması verilen devrede 7812 entegresi yerine 7818 entegresi kullanırsanız ihtiyacınız olan voltajı sağlarsınız. Vermiş olduğunuz üstteki devrede anfi devresinde kullanılan entegrenin datasheetinde 18 volt çalışma voltajı olduğu yazıyor. Aşağıdaki devreyi 18 volt için dediğim şekilde düzenlerseniz ve trafoyu 18 volt değilde 24 volt seçerseniz sorun olmaz.

Buradan devrenin kaynağına ulaşabilirsiniz.

Ama kabin konusunda detaylı bilgim yok. Onun ince hesapları var bu bilgiye sahip değilim.

berkant967

Peki  Bu anfi nasıl stereo yapılır??

Resimde Gösterirseni daha iyi anlarım :)
Bilmemek Ayıp Değil!!Öğrenmemek Ayıptır!!

06numan06

Alıntı yapılan: berkant967 - 08 Mart 2014, 22:13:10

Peki  Bu anfi nasıl stereo yapılır??

Resimde Gösterirseni daha iyi anlarım :)

bildiğim kadarı ile ses 1 ve ses 2 nin + larını birleştirin 1 + çıksın - lerinide birleştirin 1 tane - çıksın stereo jack tan 3 kablo oluyor 1 tanesini bu ses1 ile ses2 nin birleştiği + ucuna verin - ucuna 3. ucu gnd ucu oluyor herhalde onu takın bu işlemi öbürünede yapıyorsunuz diye biliyorum öbür ses3 ve ses4 düde böyle yapıp öbür jackın 2. kablosunuda bunların + sına veriyorsunuz - sinide 3. kablodan alıyorsunuz gnd oluyor herhalde

berkant967

Alıntı yapılan: 06numan06 - 08 Mart 2014, 23:24:14bildiğim kadarı ile ses 1 ve ses 2 nin + larını birleştirin 1 + çıksın - lerinide birleştirin 1 tane - çıksın stereo jack tan 3 kablo oluyor 1 tanesini bu ses1 ile ses2 nin birleştiği + ucuna verin - ucuna 3. ucu gnd ucu oluyor herhalde onu takın bu işlemi öbürünede yapıyorsunuz diye biliyorum öbür ses3 ve ses4 düde böyle yapıp öbür jackın 2. kablosunuda bunların + sına veriyorsunuz - sinide 3. kablodan alıyorsunuz gnd oluyor herhalde
Tamam sağolasın
Bilmemek Ayıp Değil!!Öğrenmemek Ayıptır!!

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın