Güneş Paneli Projem

Başlatan qhmedd, 09 Şubat 2014, 19:23:08

qhmedd

Arkadaşlar öncelikle hepinize selamın aleyküm Öğretmen Benden  Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi sağlayan Bir devre yapmamı istedi bunun için 12V 1 AMPER GÜNEŞ PANELİ ALCAM PANELLERİ NASIL BAĞLAYABİLİRİM Bİ FİKRİNİZ VARMI DEVREYİ NASIL YAPIMCAM

stk4221

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

stk4221

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

serkan_48

aleyküm selam dostum,

solar devrelerinde shunt mode çalışan devreleri şahsen çok sağlıklı görmüyorum. Ayrıca bu devrede mosfet ve yük direnci aküye paralel duruyor. yani anlamıyorum akü dolduğunda yükü devreye verip aküyümü boşaltıyor yada panelden gelen enerjiyi bu direnç üzerindemi harcıyor anlam veremiyorum.

bana pek mantıklı gelmiyor.

bence 1 amper verebilecek bir panel al bunun çıkış voltajı 18 volt olacaktır.18 watt yada 20 watt gücünde panel alacaksın. bu panel çıkışını lm2596 gibi smps entegresi kullanmak enerji verimliliği açısından daha verimlidir panelden ürettiğin voltajı 18 volttan 12 volta düşür ve nerede kullanmak istiyorsan kullan ister batarya şarj et ister ürettiğin enerjiyi olduğu gibi kullan.

Aklına takılan bişey olursa sormaktan çekinme , dilersen şekillerle semalarlada anlatırım.

kolay gelsin.

qhmedd

Arkadaşım bu benim proje ödevim 12v 1 amperlik güneş paneli alcam daha almam gereken malzemeleride söylermisin ŞEMALARLA FALAN DA ANLALAIRMISIN   

[NOT PROJE ÖDEVİM]

serkan_48

Dostum ben olsam projede aşağıda kurduğum devreyi yaparım. 1 adet solar panel bu paneller 18 volt olarak imal edilir. panelle elde ettiğiniz voltajı ekinde (sağda) verdiğim devre ile %94 civarında bir verimle istediğiniz voltaja çevirebilirsiniz. Devre step down converter olarak çalışmaktadır. maksimum giriş voltajından bir kaç volt aşağısına kadar çıkış alabilirsiniz. Yani yaklaşık 1-16 volt arası istediğiniz değeri alırsınız.

devredeki R2 potansiyometresi ile çıkış voltajını ayarlayabilirsiniz. Eğer akü şarj edecekseniz kurşun asit aküler için çıkış voltajını 13.8 volta jel aküler için 14.2 volt civarına ayarlamanız yeterlidir.

Kullanım amacını yazmamışsınız ama bu şekilde bir çok amaç için kullanabilirsiniz. Hatta çıkış voltajını 5 volta düşürüp akıllı telefon tablet cep telefonu bile ( uygun bağlantı ile ) şarj edebilirsiniz.

ben olsam bu şekilde yapardım. kolay gelsin.

qhmedd

Arkadaşım iyi diyosun ağzına sağlıkta benim güneş paneli ile yapmam gerek o nolcak ? Anlatırmısın Bunun gibi yapamam

serkan_48

Alıntı yapılan: qhmedd - 09 Şubat 2014, 19:23:08Arkadaşlar öncelikle hepinize selamın aleyküm Öğretmen Benden  Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi sağlayan Bir devre yapmamı istedi bunun için 12V 1 AMPER GÜNEŞ PANELİ ALCAM PANELLERİ NASIL BAĞLAYABİLİRİM Bİ FİKRİNİZ VARMI DEVREYİ NASIL YAPIMCAM

Dostum ne istediğini anlayamadım. Yukarıdaki ilk mesajından alıntı yaptım mesajında öğretmenin demişki \" Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi sağlayan Bir devre \" yapmanı istemiş. Bende devre şemasını bir üzt mesajda belirttim. Sen piyasadan 1 adet en az 1 amper verebilecek ( yani yaklaşık 20 watt bir panel ama garanti olsun dersen 25 watt güçten aşağı alma ) bir panel alacaksın bu verdiğim devre elemanlarınıda alıp bir pertinaksta birleştireceksin.

Anlamadığın nokta nedir ? Panelidemi sen kendin üreteceksin ? Yada ısı ilemi elektrik üreteceksin ben senin ne demek istediğini anlayamadım daha açık yazarsan yardımcı olurum.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın