3x3x3 Led Küpü (Yeni)

Başlatan Yusuf usta, 06 Şubat 2014, 12:01:19

Yusuf usta

Piyasada bolca 4x4x4 led küpü yapıldı... Farklılık olsun diye biz de 3x3x3 led küpü yaptık. her katman 3x3 9 ledden oluşuyor ve 3 katman halinde hazırlanınca 27 led kullanıyoruz.

Yazılım ve animasyonlar yeni. HEr katın eksi uçları baskı devrede k1 k2 k3 yazan yerlere bağlanacak. ilk katman baskı devre üzerinde dizileceğinden k1 ucu baskı devrede bağlandı.

ek dosyada ares isis ayrıntılı açıklama kitapçığı, kodlar vs hepsi bulunuyor.

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

yolcu27

hocam devreyi yapmayı planlıyorum da ledleri şu şekilde dizdim .

her satır kendi arasında eksiler birleşecek. ortası dahil

her sütun (3 led) artılar birleşecek.

en sonunda 9 tane artı bacak ve bir tane eksi bacak cıkardım hocam.

eksi bacak tüm devrede zaten ortak olduğu için bir yerden bağlayacağım.

9 tane artı bacağı pcb de gereken yerlere lehimleyeceğim.

pcb yi bastım ertitp lehimlemesi kaldı.

ledlerin bağlantısı doğru mudur?

Düzeltme:

Ledleri yanlıs bağlamışım her sıranın katotu bağımsız mış ilk sıranın katodu direk pcb üzerindeki herhangi bir ledin  katotuna. daha sonra K2 ve K3 noktalarına diğer sıraların katotları bağlanacakmış.

şunu bir yapayım diğer dosyayıda indirdim onuda yapacağım.

Yusuf usta

her katmanda 9 led bulunuyor. her katmanın 9 ledinin eksi uçları kendi arasında birleşiyor. fakat her katın eksi voltajı ayrı yere bağlı. mikrodenetleyicinin şemada satır 1 -2 ve 3 diye çıkışları var. bu çıkışlar bir transistör aracılığı ile satırlara ayrı ayrı bağlı.

her satırın led + ucu bir ALTINA DENK GELEN  + uçla bitişik.
prensip şu. aynı anda üç katmanın da ledine + voltaj gitmesine rağmen, satırın hangisi - voltaj alıyorsa sadece o satırın ledi yanıyor.

şemaları ve resimleri iyi incelerseniz basitçe yaparsınız.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

yolcu27

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 23 Mayıs 2016, 01:12:39her katmanda 9 led bulunuyor. her katmanın 9 ledinin eksi uçları kendi arasında birleşiyor. fakat her katın eksi voltajı ayrı yere bağlı. mikrodenetleyicinin şemada satır 1 -2 ve 3 diye çıkışları var. bu çıkışlar bir transistör aracılığı ile satırlara ayrı ayrı bağlı.

her satırın led + ucu bir ALTINA DENK GELEN  + uçla bitişik.
prensip şu. aynı anda üç katmanın da ledine + voltaj gitmesine rağmen, satırın hangisi - voltaj alıyorsa sadece o satırın ledi yanıyor.

şemaları ve resimleri iyi incelerseniz basitçe yaparsınız.

Sonrasında  anladım zaten display tarama gibi oluyor buda. Duzelttim çalıştı ama fazla  bir animasyon yokmuş . Su 4 lu olanı yapacağım .

yolcu27

yolcu27

sizin çizimde eksi artı arasında 1 k gördüm ne amaçla konulmuş anlamadım hocam.

yolcu27

3x3x3 led küp parlak yanmiyor. Ledlerim 3mm sarı ledler. Acaba ledlerden mi sorun  bc238 ve bc546 koydum birde npn transistor olarak bununla ilgili olabilir mi

yolcu27

devredeki tr ler pnp miş :) aklım karıştı okadar çok çizim şema vs varki.

bende biltekteki 4x4x4 ü çiziğim o devreyi yaptım 16f877 için yazılmış hep hex ler benim elimde 18f4520 vardı deneme amaçlı bir kaç kod yazdım pic basic ve proton ile devre çalışıyor .  şimdi animasyon geliştirmeye geldi sıra:)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın