potansiyometrelerin nasıl bağlanacağını anlamadım

Başlatan rahimcan, 24 Ocak 2014, 19:04:27

rahimcan

Ekte devre şemasını paylaştım , potansiyometreler nasıl bağlayabilirim , aldığım potansiyometreler 3 bacaklı .

Mr_YAMYAM

Şemadakiler de zaten 3 bacaklı.
Tüm potansiyometrelerin alt ve üst uçları ortak bağlanacak. Ortadaki uçlar ise ilgili kontrol bağlantı ucuna bağlanacak.

erg123

Tamda yazıyordum yamyam ustam gerekli cevabı vermiş birde yatıklar var 3 bacaklı 2 arkada 1 önde bunlar ı anlayamıyorum ben nasıl olucak yamyam ustam

serkan_48

rahimcan

birde bu entegrenin bacak sıralaması , tırnaklı taraf yukarı bakacak şekilde soldakiler 1-9 a kadar sağ tarafta 10-18 e kadar , doğru mu yani pic16f84 ün aynısı

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: erg123 - 24 Ocak 2014, 19:15:47Tamda yazıyordum yamyam ustam gerekli cevabı vermiş birde yatıklar var 3 bacaklı 2 arkada 1 önde bunlar ı anlayamıyorum ben nasıl olucak yamyam ustam
Potansiyometrelerin fiziksel yapısını bilirsek bu tür ikilemlerde kalmayız.
Potansiyometreler ayarlanabilir direnç olup, bir kontrol ucu ile direnç değerleri değiştirilebilmektedir.
Bu kontrol ucu genellikle potansiyometrelerin orta uçlarıdır. (Özel yapımlarda kenarda olabilir)
Hareketli bir mekanizma ile direncin her iki ucuna kayan bir iletken, potansiyometrelerin orta ucunu temsil ederler. Bu ucun hareket ettiği bölge hangi uca yakın ise o ucun direnci azalacaktır. Diğer uçta ise artacaktır. Bu direnç artması veya azalması elektronik devrelerde muhtelif kontrollerin yapılmasını sağlamaktadır. (Ses seviyesi, ton seviyesi veya voltaj seviyesi gibi)
Potansiyometrelerin 1 ve 3 nolu uçlarındaki direnç değeri o potansiyometrenin de genel değeridir.
Örneğin 50Kilo ohmluk bir potansiyometremiz var ise 1 ve 3 nolu uçlar arasında 50 Kohmluk direnç görmeliyiz. Orta ucun bulunduğu pozisyona göre farklı direnş değerleri gözlemlenir.

Resimde sürgülü bir pot ile yuvarlak tip pot anlatılmaya çalışılmıştır. Yuvarlak potun iç yapısı da sürgülü ye benzemekle birlikte pot değerini belirleyen direnç, ve dolayısı ile iletken metal dairesel şekilde imal edilmişlerdir.

rahimcan

Arkadaşlar devreyi boar üzerine kurdum deneyeceğim ama entegrenin bacak sıralamasından emin olmam gerekiyor sıralamayıda söylerseniz sevinirim .

asma

Alıntı yapılan: rahimcan - 24 Ocak 2014, 19:49:09birde bu entegrenin bacak sıralaması , tırnaklı taraf yukarı bakacak şekilde soldakiler 1-9 a kadar sağ tarafta 10-18 e kadar , doğru mu yani pic16f84 ün aynısı
Tarifin garip ama doğru, pic16f84 ile aynı sıralamada. Kılıf standardı aynı diyebiliriz.  DIP18
Üreticisi artık değişsede dökümanları mevcut:
http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/philips/TDA1524.pdf
Sayfa 15 teki resimde net olarak gözüküyor.  ;)
Kolay gelsin.

erg123

Yamyam ustam sağolasın pot u biliyordum diyordum meğersem bilmiyorum daha iyi öğrenmiş oldum

seron

devrede ok işaretli olan yer ortadaki uçtur ki çevirdiğin zaman hareket eden kısma bağlıdır. diğer uçlar sabit direnç verir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın