Amfi için Besleme Devresi

Başlatan mustafa ömer, 21 Ocak 2014, 18:56:24

mustafa ömer

Merhaba üstadlar , elimde 12V trafo var köprü diyot ile doğrulttum ve kaç tane besleme devresi denediysem çoğu parazit yada uğultu gibi sorunlar çıkardı.
Amfiler için kullanılan güzel besleme devreleri biliyormusunuz ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: mustafa ömer - 21 Ocak 2014, 18:56:24Merhaba üstadlar , elimde 12V trafo var köprü diyot ile doğrulttum ve kaç tane besleme devresi denediysem çoğu parazit yada uğultu gibi sorunlar çıkardı.
Amfiler için kullanılan güzel besleme devreleri biliyormusunuz ?

Uğultu ve benzeri gürültülerin en önemli sebebi GROUNDING (şaseleme) tekniğidir.
İlmine uygun şaseleme yapmazsan kaçınılmaz olacaktır.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,4488.0.html
Linkteki konuyu okuyarak uygularsan sorun büyük ihtimalle çözülecektir.

mustafa ömer

şaseleme zaten var
ilk yaptığım devrede deli gibi parazit yapıyordu
ikincisinde ise sadece uğultu yapıyordu
ben bunu sıfıra indirmek istiyorum

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: mustafa ömer - 21 Ocak 2014, 19:30:47şaseleme zaten var
ilk yaptığım devrede deli gibi parazit yapıyordu
ikincisinde ise sadece uğultu yapıyordu
ben bunu sıfıra indirmek istiyorum

Beslemede kullandığın kondansatörlerin değeri yetrince büyükse, kesinlikle şaseleme hatası yapmışsındır.
Şaselemede ilk kural kablo ile şase bağlantısı taşınmamasıdır. Sistem metali sıfır ucuna irtibatlanarak devre kartlarının sıfır noktası şaseye bğlanmalıdır.
Şaseleme işlemi aynı zamanda sinyal hatlarını da ilgilendirmekte olup, kabloların blendaj uçlarının her iki yönde şaseye irtibatlanması GROUND LOOP\' u artıracaktır.

Yusuf usta

Aklınızda olsun:

Regüle devrelerinde sadece diyot ve kondansatör kullanmak bazen işinizi göremeyebilir. Besleme voltajınızın daha altında bir voltaja regüle edilmiş bir devre voltaj dalgalanmalarını daha az yansıtacaktır. Örneğin 15V trafo kullanarak 12V regüle devresi yaparsanız hem filtredeki sinüsoidal periyottan arta kalan tepe boşlukları yük zorlamadığı için sıfıra yakın olacak, hem de yüke göre tamamen ağzı açılmamış bir baraj kapağı benzetmesi yaparsak voltaj sorunundan kaynaklanan parazitler yok olacaktır.

Regüle için beyzi zenerlenmiş bir transistör ve onun sürdüğü başka güç transistör dizisi de kullanabilirsin, başka yöntemler de deneyebilirsin... ama mutlaka ve mutlaka diyot ve kondansatörü aşan bir devre denemelisin.

Ayrıca çok uğraşmadan yapayım dersen,  elindeki regüleye 4700uF gibi değeri yüksek birkaç adet kondansatör paralel bağlarsan bu da regüleni sağlama alabilir.

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Ruzgar

2. el parça satan bilgisayarcılardan bilgisayar güç kaynaklarından alabilirsin belki, zamanında işime yaramıştı.Tabi ben kendi eski bilgisayarımdan sökmüştüm :)
Bu sözcüğü seviyorum ,başarısız. İnsanın kaderi bu başarısızlıktan başarısızlığa...

ibrahim1661

PC güç kaynağı kullanacak olursan amfiyi de PC de kullanacaksan amfide güç varken pc ye jack girişini sokmayı deneme. bunun yüzünden defalarla yaktım ben amfiyi. aklında olsun. Güç yokken takarsın sonra güç fişini takarsın.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın