s/pdif amplifikatör 5.1 cihaz veya devresi var mı ?

Başlatan mahsun494, 21 Ocak 2014, 02:05:48

mahsun494

Arkadaşlar yeni saçma konu ile yine beraberiz. :P Sormak istediğim soru şu , s/pdif ( optical ) 5.1 amplifikatör devresi yapan veya böyle bir cihaz var mı ? Amplifikatör de sadece s/pdif ve hoparlör bağlantı yerleri olacak.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: mahsun494 - 21 Ocak 2014, 02:05:48Arkadaşlar yeni saçma konu ile yine beraberiz. :P Sormak istediğim soru şu , s/pdif ( optical ) 5.1 amplifikatör devresi yapan veya böyle bir cihaz var mı ? Amplifikatör de sadece s/pdif ve hoparlör bağlantı yerleri olacak.
5.1, yani multi-ch decoderlerin üretimi lisans gerektirmektedir.
Bunun haricinde 6 kanal bir amplifikatör yapmak oldukça kolaydır.

mahsun494

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 21 Ocak 2014, 02:14:055.1, yani multi-ch decoderlerin üretimi lisans gerektirmektedir.
Bunun haricinde 6 kanal bir amplifikatör yapmak oldukça kolaydır.

Bu 6 kanal amplifikatör ile 5.1 gibi ayrı ayrı ses alma olayı olamaz galiba doğru mu anladım ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: mahsun494 - 21 Ocak 2014, 10:27:35Bu 6 kanal amplifikatör ile 5.1 gibi ayrı ayrı ses alma olayı olamaz galiba doğru mu anladım ?
Ses digital olarak kaydedilirken bazı formatlarda (DOLBY DIGITAL veya DTS) çok kanallı olarak kaydedilebilir.
Bu çok kanallı seslerin tek bir digital sinyal ile, \'\'birleştirilerek kaydedilmesine\'\' ENCODING denilmektedir.
İşte encoding denilen bu olayın açılarak yeniden 6 kanal ses hale getirilmesi olayını encoder\'lerin ters işlemini yapan DECODER\'ler yapmaktadır.
Optik veya S/PDIF arabirimi ile çok kanallı sesleri bir decodere girerek öncelikle ayırman gereklidir. İşte bahsi geçen bu ayırma işleminin yapılması öyle sanıldığı kadar kolay değildir.
Bu işlemleri yapan bazı işlemciler ve yazılımlar mevcuttur. Bazı yazılımlar ses işlemcisi içerisinde gömülü olarak bulunabilmektedir. Anca bu tür işlemcilerin temini mümkün değildir. Çünkü encode yapan firmalar decode işlemi için gerekli yazılımlardan telif hakkı istemektedir. Bu yüzden de bu tür ses işlemcileri veya yazılımlarını piyasadan temin etmek mümkün değildir.
Ancak eski bir cihazın DECODER kartını sökerek decoder çıkışlarına 6 kanallı bir ampli yaparsak bahsetmiş olduğun ampliyi yapmış oluruz.

BLOK şema olarak hazırlamış olduğum bu resimdeki anlatılanları anlayabilirsen meseleyi kavramış olursun.

mahsun494

Kardeş şöyle bir decoder var. Bu olur mu ?

Ama her halde gerek bile kalmayacak. Senden ALLAH razı olsun. Eğer bu şeyleri anlatmasaydın. Ben daha çokkkkk araştırma yapardım. Ve senin söyledikleri ile şöyle bir şey buldum .Meğerse adamlar benim düşündüğüm şeyi yapmış.  ;D

http://dx.com/p/hdv-18a-5-1-ch-dolby-digital-dts-ac3-sound-audio-decoder-44701

Bendeki ses sistemi 45 watt acaba uyar mı. Bir de hem pasif hem de akti sub destekler mi acaba , vallahi seni de çok yoruyorum kusura bakma...

Mr_YAMYAM

Link ile vermiş olduğun decoder oldukça iyi imiş.
Hem DOLBY DIGITAL hem de DTS decoderi var. Üstelik mini bir VCA pre amplifier var sanırım.
93$ civarı fiyat oldukça iyi denilebilir.
Bu durumda yapacakların şunlardır.
6 adet mono ampli çıkışı yapacaksın.
Subwoofer için olanı biraz daha güçlü olmalıdır.
Centre ve diğer çıkış amplilerin çıkış gücü çok fazla olmasa da olur.
Aktif subwoofer olmalıdır.
Bu decoderlerin içerisinde, amplifikatör yani sesi yükselten bir sistem yoktur. Sen hoparlörleri çalıştırmak için amplilere (6 adet) ihtiyacın var.

mahsun494

Son 93$ olan için hem pasif hem aktif kullanılabilir diyorlar yalan mı söylüyorlar. Hemde benim gibi cahil olanlarda faydalansın :-) bu konuda baya bir kişi bu konuda göz geçirmiş.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: mahsun494 - 22 Ocak 2014, 02:11:30Son 93$ olan için hem pasif hem aktif kullanılabilir diyorlar yalan mı söylüyorlar. Hemde benim gibi cahil olanlarda faydalansın :-) bu konuda baya bir kişi bu konuda göz geçirmiş.
Hiçbir decoderin çıkışında ses yükseltmesi bulunmaz. Yani amplifikatör bulunmaz. Dolayısı ile pasif hoparlörler kullanılmaz. Decoderin çıkışları zaten CINCH (Lale) jaklıdır. Bu tür arabirimler literetürde LINE (hat) giriş çıkış olarak belirtilmişlerdir.

mahsun494

Bir yardımcı oluversen 6 kanal mono ampi çıkış devresi nerden bulabilirim :-)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: mahsun494 - 22 Ocak 2014, 23:41:18Bir yardımcı oluversen 6 kanal mono ampi çıkış devresi nerden bulabilirim :-)
Her yerden bulabilirsin.
Gerek forumumuzda gerekse başka elektronik sitelerinde dünya kadar ampli şemaları verilmektedir.
Genellikle tek kanal (mono) veya çift kanall (stereo) olarak verilen bu amplifikatör katlarının herhangi birisinden;
Eğer mono tasarımı yaparsan 6 adet yaparsan, ÖRNEK LM3886 6 adet
Veya stereo tasarımı yaparsan 3 adet yaparsan,
6 kanal giriş ve 6 kanal da çıkışın olacaktır.
Tek yapman gereken şey decoderin çıkışlarına amplifikatörlerin girişlerini bağlaman olacaktır.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın