Yapmak İstediğim Şey İçin Bu Motoru Kullanabilir Miyim?

Başlatan ibrahim1661, 18 Ocak 2014, 18:56:10

ibrahim1661

Sobalı evde yaşıyorum. Anneme odunları, dalları kesmekte yardımım olsun istiyorum.Bunun üzerine resimdeki gibi bir şey yapmayı düşündüm.

Elimde elektrik süpürgesinden sökülmüş resimdeki 1400w motor var. Resimdekine benzer bir düzenek ayarlayıp bu motora dişli kesme parçasını takıp kullanabilir miyim? Bu arada kesilecek odunlar kalın değil aşağı-yukarı kol kalınlığında.
Motorun fotoğrafları da bunlar;

mhoca

Elinizdeki motorun devri  yüksektir çok dikkat etmelisiniz. Yanılmıyorsam 20.000 d/dk. fazla olmalı. Bu tür kesiciler için
max 3000 d/dk  gerekli. Hesabını iyi yap. Kazalara uğrama. İyi çalışmalar.

ibrahim1661

Hesap derken nelere dikkat etmem lazım? Gerçekten ilk defa motorlu birşey yapacam inşallah. Birde kaynak işlerini mahalleden birine yaptırmayı düşünüyorum. Nelere dikkat etmem gerek?

ibrahim626

o motorun gücü yetmeyebilir ve o tip daireler max 7000Rpm \'e kadar çalışabilmektedir, yüksek devirde patlayabilir.böyle birşey yapacaksan eğer http://image.ucuzu.com/mid/54148440.freud-250-x-3-2-x-22-ahsap-daire-testere.jpg bu şekilde kalın dişli ağaç dairesi kullanmalısın çapı 35 cm\'e kadar var.ayrıca tabla düz olmalı ve daire kesinlikle salınım yapmamalı, onun haricinde de kullanımına çok dikkat etmelisin, hafif sıkıştırmada parçayı fırlatabilir yada kendine zarar verebilirsin.Ama madem keseceğin odunlar kalın değil hiç uğraşmadan bu tipte makine kullanabilirsin http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-bahce-yapi-market-el-aletleri-budget-gonye-kesme-makinasi-45-kesim-tezgah-magazadan-141481815/detay ikinci el daha da ucuza bulursun ve bu senin işini fazlasıyla görür.

sonerbicer

.))  ben yaptım aynen  söylediğin  gibi
çok meşakkeli iş  ayrıca  motor  çok  seri   hızlı  çalışıyor  milin   motorun  sabitlemesini  balans  ayarını filan  dogru yapamazsan  sallıyor  buda  düzgün kesim yapmıyor  bence daha yavaş bir  motor  kullan  hazır  mil var satılan  onlardan al sonra  tezgahı  metalden değilde  ahşapdan  yaptır  motor yatagını  filan  motorun  sabitlenmesi için  yastık  yaptır   ahşap hem  ucuz  olur hem  güzelce işlersin  marangoza  götür  motoru  bogazına göre  yatak yaptır
dediğim gibi  oluyor  ama  çok  hızlı  süratli  çalışıyor  benim cesaretimi kırdı  2 cm  kalınlıktaki  tahtaları  kagıt gibi biçiyor  odunlarda  filan  denemedim ama  tahminim testereye  ilk temasda  fırlatır  atar  sürati fazla

ibrahim1661

Önerileriniz ve deneyimleriniz doğrultusunda bu iş için elektrikli süpürge motorunu kullanmamaya karar verdim. Çünkü 20 000 rpm çok fazlaymış . Taş 7000-8000 rpm ye kadar dayanabiliyor sonrası çok tehlikeliymiş. Ben de bu motorun yerine , nereden söktüğümü hatırlamadım ama bir mutfak eşyası olması lazım , başka bir motoru kullanabileceğimi düşündüm. Çünkü bu motorun sesinden anladığım kadarıyla da diğerine göre çok daha yavaş dönüyor.Videosunu ve fotoğrafını çektim koydum.

Sizce bu motor uygun olur mu?

http://www.youtube.com/watch?v=WqoTRrH6QG0&feature=youtu.be

sezar

ben yanıtlıym kullanıyoruz bundan yaptık daha doğrusu o resimdeki motorların hiç biri işe yaramaz :)
İşe yaramaz derken testereyi döndürür ama boş iken döndürür yüke girince odun keserken bayılır o motor böle bi makinadan tam performans almak istiyorsan en az 5 HP gücünde motor kullanmalısın şöyle bi motor..

REsimdeki motorların bir çok çeşidi var 5 hp (beygirlik)leride var onlar daha ufak ve ucuz senin resmini attığın motorlar böyle bi düzenekte iş yapmaz inan bana :)
Senin elindeki motorlar 2 adet sağlı sollu kömürle rotoru döndürüyor benim tavsiye ettiğim manyetik alanla dönüyor ve kömür yok buda bir avantaj oluyor kömürle döndürülen motorlar aşırı yük karşısında pes eder titremeye başlar ama benim tavsiye ettiğim o testereyi parçalar yine pes etmez..
Sistem çok basit aslında motorun elektriğini bağlıyorsun şartel takıyorsun açıp kapamak için motorun gücü testereye kayışla aktarıyorsun..
Kısacası anlatmak istediğim..
Senin elindeki motorları kullanırsan odun kesemezsin motor yetersiz kalır ancak elektrik yakar karşılığını vermez..
Benim tavsiye ettiğim motoru kullanırsan elektrik yakar karşılğını fazlası ile alırsın birde bu motorlar rahat 6 yıl onarım görmeden çalışıyor ;)
Onarım derken sadece yataktaki bilyalar zamanla aşınır oda 6-7 yıl kullandıktan sonra bilyada pahalı bişey değil 10 tl sen bile değiştirirsin..
3 HP beygirliğide var 150 200 tl gibi bişey..
Kolay Gelsin..

mehmet254

ibrahim 1661  kardeş süpürge motoru olmaz,yük  varken ısınır yanar, 626 ibrahim arkadaşın dediği gibi en iyisi gönye kesme makinesi almak,makas gibi ağacı  alta  koyar indirir kesersin,

stk4221

kardeşim hızlı dönmesi seni aldatmasın torku çok düşüktür. pcb bile keserken zorlanabilir. MİLLİ İMKAN larla  yapalım dersen çamaşır makinesi motoru çok rahat işini görür. parke kesme ufak çaplı torna tezgagı   ben mesela elimdeki daire testereye dezgah yapıp yatar gibi kullanıp  atölyemin  cekmecelerini yaptım. güzelde oldu kendi kendimi tebrik bile  ettim :-D  :-D
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

sonerbicer

Alıntı yapılan: stk4221 - 28 Temmuz 2014, 01:22:57kardeşim hızlı dönmesi seni aldatmasın torku çok düşüktür. pcb bile keserken zorlanabilir. MİLLİ İMKAN larla  yapalım dersen çamaşır makinesi motoru çok rahat işini görür. parke kesme ufak çaplı torna tezgagı   ben mesela elimdeki daire testereye dezgah yapıp yatar gibi kullanıp  atölyemin  cekmecelerini yaptım. güzelde oldu kendi kendimi tebrik bile  ettim :-D  :-D

kardeş  şu çamaşır makinası ile  yaptıgın daire testerenin yapılış aşamasını ve sonucu gösteren rsimler ilave  edersen  sevinirim

stk4221

Alıntı yapılan: sonerbicer - 25 Ağustos 2015, 01:14:38kardeş  şu çamaşır makinası ile  yaptıgın daire testerenin yapılış aşamasını ve sonucu gösteren rsimler ilave  edersen  sevinirim
ben mesela elimdeki ''daire testereye'' dezgah yapıp yatar gibi kullanıp  atölyemin  cekmecelerini yaptım.  hazır daire kesmeyi kullandım

sonerbicer

stk4221

aynı motordan bende de vardı ama çalıştıramadım  bir anda kablolar ısındı bıraktım işin ehli arkadaşlar yorum yaparsa bilgileniriz

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın