Transformator hesabi.. Yardim edermisiniz?

Başlatan endorfin, 17 Ocak 2014, 09:41:36

endorfin

Merhaba forumun deyerli uyeleri.  :)  Ilgili arkadaslara bir sorum olacak. benim elimde eski AVR(automatic voltage regulatpr) dan cikma bi trafo var. AVR-in uzerinde 500w yaziyor. Simdi sorum su transformatoun de gucu 500w -midir? Transformatorun makara olculeri(yukseklik-3.8cm   en-2.2cm     uzun-3cm) (olcumleri makaranin icerisinden yaptim ... ;D). .Bu arada ben bu transformatoru guc kaynagi gibi kullanmaya calisirsam primerin nerede oldugunu nasil bulurum(ve transformator baglantilarina baktigimda benim icin qeyri adi gorunen baglantilar vardi) :)... Ve ya yeniden sarmaya calishirsam 0.5mm-lik telden kac tur sarmaliyim?.... Bu arada yazimda bi kusur varsa ozur dilerim... Dilinizde bazi hususlari bilmedigimden kaynaklaniyor...
    Iyi bir gun dileyiyle :)
             Əkbər\\Azərbaycan :)

serkan_48

Trafonun çeşitli açılardan resimlerini eklerseniz bağlantı uçları olarak belki bir fikir verebiliriz.

Ayrıca tekrar sarmak isterseniz bu konuda ssarım hesaplarının yapılması gerekiyor.

kolay gelsin

Adnancoskun

Senin dilin, benim dilim... ne farkı var.... :) , bu arada trafonun güç hesabı nüve kesit\'i ile doğru orantılı, hesap kesit alanından yapılır, karkasın iç kesit alanının karesi kadardır.... yani senin trafonda ölçü  3.8x2.2=8.36 cm kare... P=S kare yani 8.36x8.36=yaklaşık 70 watt..
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

ozgurece

........

endorfin

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 17 Ocak 2014, 10:40:54Senin dilin, benim dilim... ne farkı var.... :) , bu arada trafonun güç hesabı nüve kesit\'i ile doğru orantılı, hesap kesit alanından yapılır, karkasın iç kesit alanının karesi kadardır.... yani senin trafonda ölçü  3.8x2.2=8.36 cm kare... P=S kare yani 8.36x8.36=yaklaşık 70 watt..
Peki hocam neden AVR-in uzerine 500w yazilmis? Vallahi merak etdim ha  ;D.. Gerci JAPAN mali da...
   Iyi gunler....
   Ekber/Azerbaycan  ;)

serkan_48

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 17 Ocak 2014, 10:40:54Senin dilin, benim dilim... ne farkı var.... :) , bu arada trafonun güç hesabı nüve kesit\'i ile doğru orantılı, hesap kesit alanından yapılır, karkasın iç kesit alanının karesi kadardır.... yani senin trafonda ölçü  3.8x2.2=8.36 cm kare... P=S kare yani 8.36x8.36=yaklaşık 70 watt..

Adnan coşkun hocam güç hesabını çok güzel anlatmış.

Karkasın iç ölçülerinin çarpımının yani alanın karesi..

P = ( a x b )²

Ölçüler resimde belirttiğiniz siyah dikdörtgenin ölçüleri değil sarımın yapıldığı karkasın iç ölçüleridir. Kaba tabirle trafonun E sacının orta ucunun girdiği kısım..

Mr_YAMYAM

Transformatörlerde demir çekirdeğin manyetik geçirgenliği de çok önem taşımaktadır.
Birimi GAUS olan manyetik geçirgenlik, yüksek GAUS\'lu saclardan, demir kayıpları daha az olduğu için daha fazla güç alınabilmektedir.

endorfin

Anlamadigim su. AVR-in uzerine 500w yazilmis. Biz de bu avr-e 300-350w-lik aparatlar bagladik ve calistirdik. Ve hesap sonrasi transformator 70w Cikti. Bu nasil oluyor? :)
   Ilginiz icin teşekkürler :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: endorfin - 08 Haziran 2014, 12:38:21Anlamadigim su. AVR-in uzerine 500w yazilmis. Biz de bu avr-e 300-350w-lik aparatlar bagladik ve calistirdik. Ve hesap sonrasi transformator 70w Cikti. Bu nasil oluyor? :)
AVR'nin üzerindeki yazılan yazılara aldırış etme ;D Oraya ben 1000W ta yazarım.
Aparatlar dediğin ise meçhul şeyler :D
DOĞRU ÖLÇÜM NASIL YAPILIR:
Transformatör normal gerilimdeki şebekeye bağlanır. Seconder sargısının gerilimi ölçülür. Bu AC gerilime uygun bir yük bağlanır. Örnek bir ampül. Çekilen akım ve trafo seconder gerilimi ölçülür. Yük için ilave lamabalar bağlanarak çekilen akım artırılır. Seconder geriliminin düşmeye başladığı andaki akım tespit edilir ve bir yere yazılır.
Formüle göre;
P=U.I
Transformatörün gerçek gücünü verecektir.

serkan_48

En sevmediğim şey abartmak millet olarak çok seviyoruz 30 wattlık anfiye 1000 watt demeyi 100 watlık trafoya 500 watt demeyi

Bu sıfırlar arttıkça kişinin egosumu yükseliyor noluyor anlamıyorum. Senin araban kaç yapıyor benimki 2500 beygir.. Hep biraz daha büyüğüne sahip olmak istiyoruz halbuki işini göreceğini aramıyoruz.. Ben kafayı sıyırdım galiba.. :D :D :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: serkan_48 - 08 Haziran 2014, 13:26:02En sevmediğim şey abartmak millet olarak çok seviyoruz 30 wattlık anfiye 1000 watt demeyi 100 watlık trafoya 500 watt demeyi

Bu sıfırlar arttıkça kişinin egosumu yükseliyor noluyor anlamıyorum. Senin araban kaç yapıyor benimki 2500 beygir.. Hep biraz daha büyüğüne sahip olmak istiyoruz halbuki işini göreceğini aramıyoruz.. Ben kafayı sıyırdım galiba.. :D :D :D
Benim evdeki amplim 2X30W
Transformatörü ise 300W torodial. Neden 300W?
Ampli çıkışları tam yükte zaten 120W'a tekabül eden bir güç harcamaktadır. Ripple seviyesinin iyi olabilmesi için bu gücün toleransını artırdım ve yaklaşık 200W lık bir güç toleransı tanıdım.
Haliyle anfi içerisinde röleler, LED'ler veya başka elektronik devreler de bulunmaktadır. Bunların beslemesi için de biraz güç gereksinimi olunca 300W trafoda karar kıldım :D
İşin garibi ise;
Vatandaş soruyor anfin kaç watt diye.
Ben de diyorum ki 2X30W
Tepki aynen şöyle.
Ana 2X30W mı bundan hiç ses çıkmaz yahu :)
Ama eve gelip  dinleyince kafayı sıyırıyor ;D
En güzel tepki de bilmeyen bir vatandaştan geliyor.
Hiç bir şeyden haberi olmayan bir vatandaş eve gelir. Müziğe ve müzik sistemlerine meraklıdır. hadi diyorum sana ecik müzik dinleteyim. Koyuyorum bir CD ve;
Daha dinlemeye başlarken;
ABOOO ABİ BU ANFİ KAÇ BİN WATT? ;D :o ::)

seron

endorfin

Aparatlar dediğin ise meçhul şeyler - demek istedigini de anlamadim abi:). Neden mechul? :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: endorfin - 08 Haziran 2014, 17:23:21Aparatlar dediğin ise meçhul şeyler - demek istedigini de anlamadim abi:). Neden mechul? :D
Demişsin ki;
Alıntı yapılan: endorfin - 08 Haziran 2014, 12:38:21Anlamadigim su. AVR-in uzerine 500w yazilmis. Biz de bu avr-e 300-350w-lik aparatlar bagladik ve calistirdik. Ve hesap sonrasi transformator 70w Cikti. Bu nasil oluyor? :)
Bu bağlanmış olan aparatlar nedir acaba :D
AVR olduğua göre ilk akla gelen şey hoparlörler mi acep ;D Yoksa aparatif başka şeyler mi bağlayıp çalıştırdınız ;)
Çünkü bu AVR'ye hoparlör bağlayıp çalıştırmışsanız bu bir güç ölçümü olamaz.
300Wattlık hoparlörler 1W ile de çalışır 300W ile de?
Yani bu tür bir APARAT ile güç ölçümü yapılamaz.

serkan_48

şöyle 500 watt bir rezistans yada halojen lamba bağlayacaksın göreceksin.. Tabi ampermetre ve voltmetre ilede takip edeceksin..

endorfin

Hesaplamalirima gore primere 500tur saricam. Ama primere kac tur sarinmasinin tel capiyla alakasi varmidir? Ben gormedim de?

endorfin

[mergedate]1402252153[/mergedate]

[mergedate]1402252236[/mergedate]

[mergedate]1402252291[/mergedate]
Ilk once tel kalinligi belirtilmis ama hesaplamalarda tel capiyla alakali bi sey gozukmuyor :D. Adam direk hesaplamis.  tur sayisini
[mergedate]1402252378[/mergedate]
ha Bu arada Yanlis yere yazmisim. Bu yanitlar 1000W lik avr-in trafosuna ait :D

serkan_48

Eğer hesaplamayı benim verdiğim linkten yapıyorsan tel kesitleri ile ilgili yine aynı linkten 24. sayfaya bakarmısın

linki yine vereyim

http://megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Bir%20Fazl%C4%B1%20Transformat%C3%B6r%20Sar%C4%B1m%C4%B1.pdf
[mergedate]1402252656[/mergedate]
Endorfin ortalığı kasıp kavurdun iyice çorba ettin :D :D :D konuları karıştırdın

endorfin

Tamam. Ozur dilerim :D
[mergedate]1402253396[/mergedate]
Diyelim ki benim elimde olan max tel capi 0.8mm(vernikle beraber). Simdi benim bu capta tel ile cekicegim guc te kisitlanmis olur ogle degil mi?

serkan_48

endorfin

Elimdeki tel capina gore hesaplamalar yaptim. Ve sayfadaki formulleri tersten(asagidan yukariya)_(ilk once d-den basladim)- hesaplamaya basladim.
d1=0.8
s1-i buldum.
sonra s1=I/2.2-den I-yi buldum.
Sonra I=S1/V1-den S1-i buldum.
Sonra S1 258-cikti. S=(axb) karesi oldugundan.Tahminimce axb 16.1 ediyor.
Ve N1 formulunde yerine koyunca+0.5%= 650tur ediyor.
Simdi yazdiklarim dogruysa(Acemiyim iste :D) 650tur 0.8mm teli dogrudan 20.13 sm kare karkasa sara bilirmiyim? O_o
[mergedate]1402257122[/mergedate]
Ve bu dogru olurmu. Trafonun omru kisalirmi? ve.s
       Ekber/Azerbaycan :)

Adnancoskun

hocam aslında çok kısa yoldan basit ama kullanışlı bir hesap yolu var.
 Nüvenin göbek kesit alanı cm kare     S=axb
Trafonun gücü   P= S kare

volt başına tur sayısı    sac kaliteli ise  n=45/S
                            sac orta kalite ise  n=55/S

primer tur sayısı                    Np=nxVp    çıkan sonucun %5 fazlasını saracaksınız
sekonder tur sayısı                Ns=nxVs

tel kesit alanı da şöyle  1 mm kare telden yaklaşık 2,6 amper

siz bana değerleri verin 3 dakika içinde hesap tamam... bu hesap bu güne kadar hiç problem çıkarmadı...

endorfin

Estagfurullah.Hoca ne ki 16 yasim var. :D . Olcumleri trafonun icerisinden yaptim.(a-b diye adlandirsak) a-62mm b 30mm, yukseklik ise 48mm. :)
  Tekrar tesekkurler:)
     Ekber/Azerbaycan ;)
[mergedate]1402333931[/mergedate]
Bu arada benim yaptigim olcumlerde bi problem var mi? Yukarida verdigim resimde olan formulleri kullandim.

Adnancoskun

Adnancoskun

+,- 12 volt'u +,-24 voltdan  7812 ve 79 12 ile almak istermisiniz, çünkü 12 volt için ayrıca sarım demek, hem tel olaray art bir yer, hem de diğer taraftan 24 volt dan eksilen bir güç demektir..
[mergedate]1402393215[/mergedate]
S=axb=6.2x3=18,6 cm    P=18.6x18.6= 345 watt

sac kalitesi düşük olarak alınırsa, n=55/S    kaliteli ise n=45/S alınarak hesap yapılır.    sac kaliteli ise tur sayısı biraz daha az çıkacaktır.
volt başına sipir n=55/18.6=2.95 tur
Np=220x2.95=650 tur
2x24 volt için Ns1=2.95x24=70+70 tur
2x12 volt için   Ns2=2.95x12= 35+35 tur

Ip=345/220= 1.56 amper

1 mm kare telden 2.6 amper akım çekilebilir 1.56 amper için  primer tel kesiti  dp=1.56/2.6= 0.6 mm kare
burada trafonun toplam gücü 345 watt bunun 333 wattını 2x24 volt için geriye kalan 12 watt'ını da 2x12 volt için hesaplandı.

Is1=333/48=7 amper         sekonder tel kesiti   dp1=7/2.6= 2.7 mm kare

Is2=12/24=0.5 amper           dp2=0.572.6=0.20  mm kare

Flatron

Bilen nasıl anlatıyor.Tebrikler @Adnancoskun hocam.
Trafo fabrikalarında da genellikle bu şekilde hesaplanıyor.(Tabiki 3 fazlıda değişiyor biraz)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın