led besleme trafo ?

Başlatan t.t, 09 Ocak 2014, 00:10:18

t.t

elimde 500 watt 12v rms trafo var bunun çıkışını 40amper köprü diyot ile doğrulttum 12v 3 cip 25 metre şerit led sürdüm ledlere düşen gerilim kapasiteli 13 kapasitesiz 11.4 filtreleme yapmadan ledleri doğrultulmuş sinisoidal akım sürmek lede zarar verirmi acep?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: t.t - 09 Ocak 2014, 00:10:18elimde 500 watt 12v rms trafo var bunun çıkışını 40amper köprü diyot ile doğrulttum 12v 3 cip 25 metre şerit led sürdüm ledlere düşen gerilim kapasiteli 13 kapasitesiz 11.4 filtreleme yapmadan ledleri doğrultulmuş sinisoidal akım sürmek lede zarar verirmi acep?
Doğrultulmuş sinisoidal akım nasıl oluyor ki acaba :D

serkan_48

sanırım filtre edilmemiş sadece doğrultulmuş sinyalden bahsediyo.. :D

t.t

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Ocak 2014, 00:57:21Doğrultulmuş sinisoidal akım nasıl oluyor ki acaba :D

-eksi alternansın yukarıya kırılması bunu anlamadınmı yani trafo diyoruz köprü diyot diyoruz

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: t.t - 09 Ocak 2014, 08:55:44-eksi alternansın yukarıya kırılması bunu anlamadınmı yani trafo diyoruz köprü diyot diyoruz
Ben anladım da bilmeyen arkadaşlara tarif etmek amacıyla yanlış anlatımları açıklama ihtiyacı duydum.
Bu tür gerilime NABAZANLI (dalgalı DC) gerilim denilmektedir.
Serkan_48 arkadaşımız da olayı bir resimle zaten çok iyi anlatmış.
Gelelim senin soru\'na
Alıntı yapılan: t.t - 09 Ocak 2014, 00:10:18elimde 500 watt 12v rms trafo var bunun çıkışını 40amper köprü diyot ile doğrulttum 12v 3 cip 25 metre şerit led sürdüm ledlere düşen gerilim kapasiteli 13 kapasitesiz 11.4 filtreleme yapmadan ledleri doğrultulmuş sinisoidal akım sürmek lede zarar verirmi acep?
Demişsin.
RMS değeri, kare kök 1.44 ün tersidir. Yani, peak*Cosq formulüdür. Demekki peak değerini bulmak için RMS değeri 1.44 ile çarparak ya da Cosq katsayısına bölerek peak değerini buluyoruz.
50Hz için verilen Cosq katsayısı 0.707 dir.
12V RMS AC gerilimin peak değeri yaklaşık 17V civarı olmaktadır.

Bu durumda teknik olarak ele aldığımızda senin, ölçümlerinin hiç bir kıymeti olmayıp buradaki NABAZANLI gerilimin değeri 17.2V ila 0 V(sıfır) arasında saniyede 100 kez değişim gösterdiğidir. Köprü diyot çıkışındaki bu değişken gerilimi ölçü aleti ile ölçsek bile RMS değerine yakın bir değer buluruz. Çünkü çoğu ölçü aletleri genellikle RMS değer ölçmektedirler. Saniyede 100 kere değer değiştirdiği için bir DC ölçü aleti bu değerleri anında okuyamaz. Zaten devreye bir kondansatör ilave edildiğinde 12V değil de 17V civarı görmemizin sebebi budur. Çünkü kondansatörde toplanan enerji aradaki boşlukları doldurmaya çalışmaktadır.
Demekki LED gruplarına sen saniyede 100 kere 17V olan ve 0 olan bir dalgalı gerilim uygulamaktasın. Bu gerilimin LEDlere zarar vermesi olayı ise genellikle LED lerin teknik özelliklerinde anlatılmış olması ve 17V üzerinde LED akımının ne olduğudur. Eğer LED akımını aşıyorsa bir süre sonra LED\'ler zarar görebilecek demektir. Aradaki boşluklarda ise aslında LEDler sönmektedir. Ama saniyede 100Kez olduğu için sen bu olayı göremiyorsun demektir.

SONUÇ:
17V gerilim altında LED akımı LED\'lere zarar verecek seviyede olmuyorsa belirtilen LED akımından biraz fazla olmasının sakıncası olmayacaktır. Bu gerilimde LED\'ler biraz ısınsa da uzun süreli olmayacaktır.  Çünkü bu akıma saniyede 100 kez ulaşıp 100 kez de sıfıra düştüğü için, sıfıra düştüğü noktada LEDlerden akım geçmiyeceği için LED\'ler prensipte soğumuş olacaktır.

ozgurece

Sayın YamYam Hocam,
bu devrede regüle edilmiş 12 volt saniyede kaç kez değişir ?
sizin önereceğiniz tam filtre edilmiş 12 volt bir devre örneği verebilirmisiniz ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 09 Ocak 2014, 20:48:22Sayın YamYam Hocam,
bu devrede regüle edilmiş 12 volt saniyede kaç kez değişir ?
sizin önereceğiniz tam filtre edilmiş 12 volt bir devre örneği verebilirmisiniz ?

REGÜLE edilmiş gerilimler değişmez.
Prensip olarak doğrusal bir yol izlerler, yani herhangi bir dalgalanma göstermezler.
Ama kaliteli de olsa bu tür regüle devrelerinde elbette DC çıkışında üst bölgelerde bir dalgalanma olmaktadır. Bu dalgalanmaya ise RIPPLE denilmektedir. RIPPLE ihtiva eden bir regüle devresi ile NABAZANLI bir gerilimi karıştırmamak lazımdır. Prensipte her ikisi de dalgalanmayı anlatsa da ikisi farklı şeylerdir.

ozgurece

Sayın YamYam Hocam ,
Kullanılan kondansatörün kapasitesi ne kadar büyük olursa çıkıştaki dalgalanmada (Ripl) o kadar az olur, diyebilirmiyiz
+
Değerli bilgileriniz  için çok teşekkür derim, bu forumda sizin kadar bilgi seviyesinde ,uzman olan bir kişi olduğunu sanmıyorum,

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 09 Ocak 2014, 21:16:56Sayın YamYam Hocam ,
Kullanılan kondansatörün kapasitesi ne kadar büyük olursa çıkıştaki dalgalanmada (Ripl) o kadar az olur, diyebilirmiyiz
+
Değerli bilgileriniz  için çok teşekkür derim, bu forumda sizin kadar bilgi seviyesinde ,uzman olan bir kişi olduğunu sanmıyorum,

Kullanılan kondansatör elbette çıkıştaki dalgalanmaya etki etmektedir. Ancak bunun bir mantığı vardır.
Çıkıştan çekilen akım miktarı ripple değerini de artırmaktadır. Çünkü kondansatörün dolma ve boşalma karakteristiği akıma bağlıdır.
Aynı zamanda kondansatörün tipi ve özellikleri de çıkış akımına etki etmektedir. LOW ESR bir kondansatörün eşdeğer seri direnci daha düşük olduğu için çıkışta verebileceği akım katsayısı da yüksek olmaktadır. Bu durumda kondansatörün ESR değeri de büyük etken olmaktadır.
Şimdiye kadar yapmış olduğum hesaplamalarda amper başı 1200-1500 uF değeri bir kondansatör kullanmakla iyi netice almışımdır. Demekki 6A lik çıkış akımı için 1500x6=9000uF civarı bir kondansatör kullanılmalıdır. (Alüminyum elektrolitikler içindir)

Uzmanlık konusuna gelince;
Ben birçok değerli ve bilgili arkadaşlar olduğunu düşünüyor ve görüyorum.  Keza elektronik belli başlı dallarda uzmanlık gerektiren bir teknolojidir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın