LPG ECU REFERANS SİNYALİ

Başlatan SoCi, 06 Ocak 2014, 19:46:59

SoCi

Herkese merhabalar

araç motoru ustune bır konuda bır projem var. elektronik bilgim yetersiz olduğu için yardımcı olabilceğinizi düşünerek konu açtım umarım aranızda bana yardımcı olmak isteyecek birileri vardır.

projemı kısaca özetleyyim. karburatörlü bir araçta lpg ecu su çalıştırmayı düşünüyorum. her şey hemen hemen tamam ama bir yerde takılıp kaldım. lpg ecu ları aracın orjinal ecu sundan enjoktör referansı alarak çalışıtığı için haliyle bizim araçta benzin ecusu olmadığı için kendisine referans siyali veremiyorum.

bende biraz kafa patlatıp referans verebilecğim yöntemi buldum sanırım. ama elektronik devreler işin içine girince takıldım kaldım.

istediğim olay avans tabacalarında olduğu gibi buji kablosunun etrafına bir kablo sararak kablodan akım geçtiği anda  benim vereceğim sinyali rolelemesi. yani buji kablosundan 20,000 volt geçtiği anda etrafında sarılı olan kablo role yi tetikleycek. ancak role mekanik olamayacak ve dakikada bu işlemi 4000  5000 kere tekrarlıyabilecek. role diyorum baska birseyde olabilir tam bir bilgim olmadığı için bunun için belki bir devrede vardır tabi.. tahminime gore mekanik bir role bu  hızda çalışamaz diye düşünüyorum. vereceğim sinyal 12 volt ve  en fazla 10 amper olur.

yardımı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkurler  ;)

SoCi

Tekrardan merhaba arkadasla

Yokmu yardimci olacak bir fikir verecek biri eminimki vadir. Gordugum kadari ile forumda bilgili arkaslar var...yardiminizi bekliyorum simdiden teskkurler...

Hattuşa

slm usta;
ne yapmak istediğini tam olarak anlamadım ama; şu işine yarar mı bilmem? indiction kablosundan, çakmaklıktan veya başka bir yerden alınan sinyalle motorun devrini hesaplayabiliriz, 1 veya 0 yaptırabiliriz. bunlar yapılabilir şeyler, iyi araştırırsanız siteleri bir arkadaşım aracın çakmaklığından aldığı elektrikle motor devrini hesaplatmıştı, bende bir projede indiction kablosuna dolanan bir kablo ile devir hesaplatmıştım ama çok oldu, bunlar işini görür mü?
bu devire göre istediğin anahtarlama yapılabilir ancak role yetiştireceğini sanmıyorum, ancak bu işi mosfet vb TRlerle yapabilirsiniz
benim en iyi bildiğim, hiç bir şey bilmediğimdir

SoCi

Selamlar

Devir saymak istemiyorum. Devir sayma olayini bobinden hallettim. Benim istedgim bir nevi motor konum durumu.
Yani emme subaplarini  sirasiyla acildigi anda anahtarlama yapabilme. Ornegin 1. Silindir bujisi atesledigi anda 4. Silindir emme subabini acmaya baslar. Tam o anda 1. Buji kablosu referansli bir anahtarlama yada baska bir seyle bir tetikleme yapacak devreye ihtiyacim var.1 de atesleme oldugu anda bu devre lpg ecusuna12 v ile 4. silindir emme yapiyor 4 e gaz puskuetmesi icin sinyal verecek. Bu devre 4 silndir icinde tek tek gerekiyor haliyle. Bir tanesini cozsek gerisi gelir  :D Cok Tesekkurler

Hattuşa

tam olarak ne istediginizi anlamadım, zira devir sayma işlemi dediğiniz işlem değilmidir? yani devir sayma işlemi motorun atıyorum 1 sn de kaç adet sinyal geçtiğini bulmamız bize devri vermiyor mu? biz şayet indiction bobininden gecen (1-2-4-3) ateşleme sırasını bir sinyal kabul etsek ve her sinyali yakaladığımızda 1-2-4-3. bujilere göre sıra ile açıp kapatsak olmuyor mu? sizin dediğiniz gibi her buji kablosundan tek tek uc alarak anahtarlama yaptırmak biraz külfetli olmaz mı (malzeme olarak) yoksa oda olabilir elbette...
işi kısa yoldan bitirmek daha iyi değil mi?

SoCi

Aslında ilk başta bende senin düşündüğün gibi düşünmüştüm. ateşleme sistemi vakum avans kontrollü elektronik ateşleme. ateşleme modulünde her bujinin çaktığı anda bir 12v sinyali var zaten. bu sinyali alıp emme sırasına göre sinyalliyecek devre daha basit olur diye düşünmüştüm. ama motoru stop edince elektronk modüldeki akım kesiliyor ve motor 5 10 tur daha atıyor. ve konum değişiyor. tekrar marşa basınca yaptığımız devre sinyal vermeye hangi konumdan başlıyacağı belli değil.. her durumda bu iş için disbritörden çıkan buji kablolardan sinyal almamız gerekiyor. bana sadece buji kablosundan akım geçtiği anda role gibi davranacak bir devre lazım. avans tabancaları bu mantıkla çalışıyor. 4 tane avans tabancam olsa soru çözülür ama tanesi 150 tl  :) :)

Hattuşa

Alıntı yapılan: SoCi - 08 Ocak 2014, 19:24:36Aslında ilk başta bende senin düşündüğün gibi düşünmüştüm. ateşleme sistemi vakum avans kontrollü elektronik ateşleme. ateşleme modulünde her bujinin çaktığı anda bir 12v sinyali var zaten. bu sinyali alıp emme sırasına göre sinyalliyecek devre daha basit olur diye düşünmüştüm. ama motoru stop edince elektronk modüldeki akım kesiliyor ve motor 5 10 tur daha atıyor. ve konum değişiyor. tekrar marşa basınca yaptığımız devre sinyal vermeye hangi konumdan başlıyacağı belli değil.. her durumda bu iş için disbritörden çıkan buji kablolardan sinyal almamız gerekiyor. bana sadece buji kablosundan akım geçtiği anda role gibi davranacak bir devre lazım. avans tabancaları bu mantıkla çalışıyor. 4 tane avans tabancam olsa soru çözülür ama tanesi 150 tl  :) :)

motoru stop edince 5-10 tur kısmını dert etme zira anahtarlama işini kontak şartına bağlarız kontak kapanınca anahtarlama işi yapılmaz, buji kablolarından sinyal alma işi daha basit, peki bişey soracağım bu anahtarlama işlemi nereyi diyelim, yani diyelimki bir devre kurduk, basit bir işlemci ile 4 bujiden aldığımız sinyalleri okuıttuk ve bu sinyallerle neyi açıp kapatmayı planlıyorsunuz.

SoCi

lpg kontrol ünitesine sinyal gonderecez.. lpg ünitesi gaz enjektörlerinin açma anını, benzin enjektörlerinden referans alarak açar kapatır. lpg ünitesi ile açık kalma süresini ms olarak ayar yapablirisniz ama açma anını istiyor ünite. bizim araç karbüratörlü  bir araç haliyle benzin ünitesi yok. lpg ünitesinin ihtiyaç duyduğu devir sensörü su sıcaklık sensörünü dirençler yardımıyla üniteyi kandıraarak hallediyoruz. tek eksik benzin enjektorlerının açma sinyallerimiz yok. foto ekliyorum kırımızı dairede ihtiyacımız olan sinyal kabloları var.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın