pic önerisi yardım?

Başlatan bozve, 27 Ocak 2010, 12:25:33

bozve

öncelikle bu pic işine yeni girdiğimi belirtmek istiyorum;
yapmak istediğim hafızasında bulunan yaklaşık  8700 adet rakamı sırası ile günde 24 er olarak ekrana yansıtmak.
yani ilk gün ilk 24 rakamı saha sonraki gün ikinci 24 rakamı gösterecek bunun için hangi pic kullanmalıyım aynı zamanda ekranda tarih saat göstermeside gerekiyor yardım ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler

galove

8700 adet rakamı hafızaya almak istiyorsan yapacağın algoritmaya göre hafıza alanın değişir. 8700 adet rakam demişsin. Rakam dediğine göre benim anladığım kadarıyla bunlar 0-9 arasındalar.  Ayrıca ekranda tarih saat de göstersin istemişsin. Ne tür bir ekran kullanacaksın ? bu dediğin iş yazılacak algoritma ve koda göre pic16f84 le bile yapılabilir. Eğer 8700 rakamı sabit olarak saklayacaksan en azından 4KB hafıza alanına sahip olan bir PIC kullanman gerekir.

bozve

yardımın için teşekkür ederim ekran önemli değil yeterki ekranda saat tarih ve bu rakamlardan 24 adeti sığsın hafızaya sabit olarak yazacağım 8700 adet rakam dan günlük 24 adeti çıkacak sıra ile aşağıdaki gibi rakamlar 0-9 arası

saat:12.34
tarih:01.01.2010
1.bilgi:12:24
2.bilgi:23.45
3.bilgi:12:23
4.bilgi:45:56
5.bilgi:23:10
6.bilgi:01:00

şeklinde displeyde görünecek ve bu 1-6 arası bilgi günlük değişecek

bozve

sadece bana ekranda yazı yazdırabileceğim bir pic devresi olsa bile kalan kısmını ben hallederim yalnız devreye ait isis hex ve kod ların yazılı olduğu belgeler olursa daha iyi olur bu konuda elinde belge olan varsa sevinirim...

subram

24 rakam diyorsun burada 6 tane bilgi var! her bilgi 4 rakamdan oluşacak şekilde mi istiyorsun? 6*4 = 24 böyle bişey mi istediğin?

bozve

evet 6 adet bilgi olacak ve bu bilgiler 4 er adet rakamdan oluşacak ve bunlar günlük değişecek

subram

arkadaşım senin bu devre için en az 2x20 lcd kullanmak  gerekir. bilgi dizilimi resimdeki gibi olur mu? yada tarih ve saat olmadan olur mu? sadece bilgiler olsa tarih ve saat için ikinci bi ekran kullanılabilir mi?

bozve

bilgilerin sıralanma şekli yaptığınız gibi olacak hocam tam istediğim gibi
yada sırası ile 10 ar saniye aralıklarla bir saat tarih vs. sonrada bilgiler çıkabilir ekrana
saat ve tarihin ikinci bi ekranda görüntülenmesi de olabilir..aynı devre içerisinde
yalnız bilgilerin ikişer rakamlarının arasında iki nokta veya tek nokta olması lazım

subram

peki bilgilerin hepsini aynı anda görüntülemek zorunda mısın? örneğin 10 sn ilk 3 bilgi sonra 10 sn son 3 bilgi en son da 10 sn tarih ve saat döngü şeklinde olur mu? işimiz daha kolay olur böylelikle! bilgilerin arasına nokta koyulur fakat karakter artar bu sefer. ama hepsini sırayla gösterirsek sorun ortadan kalkar.

bozve

tabiki olur hatta her bilgi bir sefer görünse bile olur 5 er saniye aralıklarda hatta dahada gzel olur ayrıca bilgilerin neye ait olduğunda dair bir metinde eklenebilirse tadından doyulmaz

subram

Alıntı yapılan: bozve - 18 Şubat 2010, 12:31:24....ayrıca bilgilerin neye ait olduğunda dair bir metinde eklenebilirse tadından doyulmaz

burayı tam olarak anlayamadım! onun dışında geri kalan tamam. işimiz biraz daha kolay normal bi LCD ile yapılabilir.

bozve

yani kçük bir açıklayıcı ekranda sadece 45.56 gibi bir bilgi yerine    birinci satırda süt üretimi yazıp altta 45.56 yazar 5 saniye sonra yağ üretimi birinci satırda ikinci satırda 34.67 gibi sırası ile bu altı bilgi sonrada tarih ve saat mümkünse birde sıcaklık

bilgiler için eprom kullanmak gerekecek sanırsam

subram

anladım. evet 8700 rakamı depo edecek bi hafızaya ihtiyaç olacak! ben de onu araştırıyorum şimdi. PIC bu bilgileri dışarıdan alıp LCD de gösterecek.

bozve

24C16B veya 24LC16B eepromlar olabilir.  16 K olduğu için  Her ikiside I2C tipinde eepromlar olup genelde her derleyici için özel komutları mevcuttur. bunlar kullanılabilir hocam fakat nasıl kullanılır devreye nasıl dahil edilir okutturulur onu araştırıyorum bende

subram

bende birine sordum hafıza için ne yapabilirim diye; elinde 24c serisini anlatan kitap varmış yarın getirecek  ;D ben oradan bakarım artık!

bozve

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın