Bir sinus sinyalini dijital olarak nasıl üretilir?

Başlatan possessor, 26 Ocak 2010, 02:20:57

possessor

Merhaba...
Merak ettiğim bir konu var... Basit dalga formlarını (sinus,kare,üçgen,testere) nasıl üretilir. Bunun için netür entegreler kullanılır ? Ve bu sinyal tekrar analog sinyale nasıl çevrilir ? Bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim...

gevv

http://www.gyte.edu.tr/dersler/104/BIL231/DT_Foy.06-07.01.pdf

SİNYAL ÜRETECİLER

Sinüs, kare, testere-dişi gibi sinyalleri üretebilen "sinyal üreteci" adı verilen bu cihazın iki temel ayarı vardır. Bunlar; Genlik, Frekans ayarıdır.

Genlik; sinyalin voltaj seviyesidir ve şekil-1' de voltaj/zaman grafiğinde dikey eksendir. Periyodik olan bu işaret, (+) ve (-) değerler almaktadır. Maksimum tepe değeri ile bu işareti tanımlayabiliriz. Periyot, sinyalin kendini tekrarladığı süredir. Frekans, sinyalin saniyedeki devir sayısıdır ve periyodun çarpmaya göre tersi
alınarak bulunur.

Elimden bu kadarı gelir :)  ayrıca ekteki devreler sistemi çözmenizde az çok faydalı olur

galove

O bahsettiğin işaretler dijital olarak üretilirse sinüs sinyaline yakın bir değer elde edilir. En yakın değerin elde edilebilmesi için en yüksek çözünürlükte DAC kullanılması gerekir.Genel olarak 8 bitlik ya da 16 bitlik bir DAC ( Digital Analog Converter) işini görür.

possessor

Alıntı yapılan: galove - 29 Ocak 2010, 22:41:30O bahsettiğin işaretler dijital olarak üretilirse sinüs sinyaline yakın bir değer elde edilir. En yakın değerin elde edilebilmesi için en yüksek çözünürlükte DAC kullanılması gerekir.Genel olarak 8 bitlik ya da 16 bitlik bir DAC ( Digital Analog Converter) işini görür.

Üstadım onu biliyorum ama o sinuse yakın sinyali nasıl üretirim onu bilmiyorum... Yani nereden başlamalı dijitali anlamak için... Benim sinus dememin nedeni sadece başlangıcı anlamak için... Asıl istediğim bir osc ile istediğim dalga formunu üretip o dalga formunun genliği frekansı fazı ile istediğim gibi oynamak yani bir ses sentezleme cihazı üretebilmek... Tabi buna çok var ama neresinden başlamak gerek bu işe onu tam anlamadım...

Flatron

Öğrenmek istediğiniz konularla vardığınız hükümler arasında bazı yanlışlıklar var .Örneğin: \"Ses Sentezlemek\" yazılan bir metni okuyabilen sese dönüştüren sistem demektir ve bu tür bir sistemi yapmaya çalışmak oldukça zordur
ama yapmaya çalıştığınız \"Devrede potlar olacak ben onları sağa sola çevirerek  değişik sesler üretmek istiyorum\"
diyorsanız onu yapan cihazların karmaşığına  \"Synthesizer\" deniyor ve basit olanlarının Digital elektronikle
pek bir alakası yoktur digitalin temelini anlatmaz/ yada bu konuları öğretmez. 

Sinüs/ Kare/Testere dalgaları üreten devreler e örnek  bir başka başlık altında sorduğunuz aynı soruya ki şurada
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,426.0.html
asma,mhoca ve gevy cevapları vermişler
Digital elektroniği öğrenmek istiyorsanız
https://320volt.com/sayisal-devreler-lojik-devreler/
buradan başlayabilirsiniz
Yada blog da sağ üstteki arama yerine Digital Elekronik yazıp listelenenleri download edip okuyabilirsiniz
Kolay Gelsin

possessor

Alıntı yapılan: Flatron - 31 Ocak 2010, 00:31:10Öğrenmek istediğiniz konularla vardığınız hükümler arasında bazı yanlışlıklar var .Örneğin: \"Ses Sentezlemek\" yazılan bir metni okuyabilen sese dönüştüren sistem demektir ve bu tür bir sistemi yapmaya çalışmak oldukça zordur
ama yapmaya çalıştığınız \"Devrede potlar olacak ben onları sağa sola çevirerek  değişik sesler üretmek istiyorum\"
diyorsanız onu yapan cihazların karmaşığına  \"Synthesizer\" deniyor ve basit olanlarının Digital elektronikle

Sinüs/ Kare/Testere dalgaları üreten devreler e örnek  bir başka başlık altında sorduğunuz aynı soruya ki şurada
Yada blog da sağ üstteki arama yerine Digital Elekronik yazıp listelenenleri download edip okuyabilirsiniz
Kolay Gelsin

Alıntı yapılan: Flatron - 31 Ocak 2010, 00:31:10Öğrenmek istediğiniz konularla vardığınız hükümler arasında bazı yanlışlıklar var .Örneğin: \"Ses Sentezlemek\" yazılan bir metni okuyabilen sese dönüştüren sistem demektir ve bu tür bir sistemi yapmaya çalışmak oldukça zordur

Kolay Gelsin

Merhaba üstadım...
Benim kafam çok karışık, şimdi yazacaklarımdan bunu anlaycaksınız şöyleki... Analog bir synthesizer bu sitede verilmiş olan oscillator leri kullanmıyormu yani bir synthesizer üzerindeki osilatör le bu sitedeki verilmiş olan kare testere sinus osilatörleri farklımı oluyo... Ben baktımki analog devrelerin içinden çıkamıcam dijital olarak nasıl bir synth oluşturulur bunu anlamaya çalıştım ama tabi okuduklarım sorulardan başka birşey yaratmadı kafamda... Sizce bir synthesizer\'ı anlamak için yani iç yapısını konunun neresinden başlamak gerek...

Flatron

Possessor
Bu konuyu ve benzer konularıda izah  eden bir yazı hazırlıyorum .İnşallah 5-10 gün  içinde blog  da yayınlanır.Takip ederseniz  faydalı olacağını sanıyorum.
Kolay Gelsin

possessor

Alıntı yapılan: Flatron - 04 Şubat 2010, 12:22:20Possessor
Bu konuyu ve benzer konularıda izah  eden bir yazı hazırlıyorum .İnşallah 5-10 gün  içinde blog  da yayınlanır.Takip ederseniz  faydalı olacağını sanıyorum.
Kolay Gelsin

Teşekkürler... :)

mhoca

Bu konuda bir yazı hazır sanırım bir iki gün içinde gönderirim. İyi çalışmalar

possessor

Alıntı yapılan: mhoca - 05 Şubat 2010, 22:55:30Bu konuda bir yazı hazır sanırım bir iki gün içinde gönderirim. İyi çalışmalar
çok teşekkürler dört gözle bekliyorum :)

mhoca

mhoca

Sinüs üreteci TTL çıkışındaki transistörün kollektörüne direç konmamıştır. seri 1k direnç konmalı. İşlemcinin 16F88 kullanılmasında yarar vardır. Yazılımı siteye gönderdim sanırım gevv  yayınlayacaktır. Düzeltir özür dilerim. Devre 16F877 ile protipi yapılarak denenmiştir. Başka bir amaçla yapıldığından değiştirerek gönderdim. Yapacak arkadaşlara gerekli yardımı yapmağa çalışı-
rım. TTL çıkış transistörün kollektöründen alınmalı. Geliştirmeye açık bir devredir. Umarım yararlı olur. İyi çalışmalar.

a.zorba

a.zorba

uranyum0789

ben Pic16f877a ile benzer bir sistem kurdum.dac0808 entegresini kullanarak 25 us lik bir sin oluşturmam gerekiyor. bu sistemin pic c dilindeki programını

output_b(8 bitlik sayı);
delay_us(t);

şeklinde oluşturdum. t yi 5 olarak aldığım zaman toplam 5 adet örneği tuttum.Ancak sinyal bozuk çıktı yani frekans yüksek olunca bozulma meydana geldi.Aynı işlemi 100 veya 500 us ile yapınca sıkıntı olmadı.sorunun dac tan kaynaklandığını düşünüyorum tabi çıkıştaki LF351 op-ampı da olabilir.Acaba mikroişlemci uyumlu zn428 veya ad558 dac larını kullansam sorunu çözebilir miyim? ayrıca bu daclar 877A ile çalışabilir mi? Yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkür ederim.

Hattuşa

s.a.
usta PIC ve dirençle yapılmış bir sünis sinyali belki işini görür
benim en iyi bildiğim, hiç bir şey bilmediğimdir

uranyum0789

ve a.s.

çok teşekkür ederim yardımınız için.Ağırlıklı direnç yöntemi dışında aslında Mikrodenetleyici uyumlu dav kullanmayı amaçlıyorum.Bu yöntemi en son olarak deneyeceğim.Emeğiniz için çok teşekkür ederim

uranyum0789

Ayrıca bir de benim en büyük derdim ben 25 us de çalışacağım yani 1 salınım 25 us olacak f=40kHz asıl sıkıntım bu devre belli bir frekanstan sonra sapıtıyor nasıl çözebilirim dac olarak dac0808 i kullandım çıkış op-ampı ise lf351 (dac0808 datasheetindeki uygulama devresi)...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın