desibelmetre

Başlatan lethaldream, 20 Aralık 2013, 14:10:28

lethaldream

iyigünler arkadaşlar
pic ile desibelmetre yapmam gerekiyor. Bu konuda önerilerinize ihtiyacım var.
18f452 kullanıyorum pic olarak mikrofon çıkışnı  lm324 ile yükseltiyorum maximumu 5 volt olacak şekilde  fakat bu sinyali desibele nasıl dönüştürebilriim nasıl bir formül kullanmam gerekiyor orada takılıyorum.
ayrıca başka bir sorununum rastgele bir formül sallayıp lm324 ün çıkışını pic e bağlayınca pic donuyor ekrana yazı göndermiyor. 4 MHz osilatör kullanıyorum acaba ses frekansı ve entegre frekansları arasında bir sorun mu var anlamıyorum. proteus çiziminde böyle bir sorun yaşamıyorum.
bir arkadaş AD636 entegresini de kullanmamı önerdi nasıl bir yararı olur onun hakkında bigi verirseniz sevinirim, çok teşekkürler

Mr_YAMYAM

db=20*log(V1/V2) dir.
Desibel kavramı izafi olduğu için referans değerini belirlemeli ve çıkıştaki gerilim farklarını belli aralılarla göstergeye aktarmalısın.
Bu durumda göstergedeki sonuç dbV veya dbm olmalıdır.

lethaldream

işte hocam o referans degerini belirlemede takılıyorum

Mr_YAMYAM

Max. çıkış gerilimin 5V olduğuna göre;

5V=0dbm olabilir. (referans volume unit)
5V=100dbA olabilir. (mikrofona gelen max. ses seviyesi)
Tek yapman gereken 5V\'un altı değerleri gösterge çözünürlüğüne göre bölmek ve her böldüğün ölçüm değerini db olarak atamandır.

lethaldream

teşekkürler hocam bu formül üzerinde biraz uğraşayım. ayrıca ad536 entegresi kullansam olurmu bbu entegre hakkında bilginniz varmı? yarım yamalak ingilizce ile datasheet okudum ama eksik kaldı biraz

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: lethaldream - 27 Aralık 2013, 02:09:33teşekkürler hocam bu formül üzerinde biraz uğraşayım. ayrıca ad536 entegresi kullansam olurmu bbu entegre hakkında bilginniz varmı? yarım yamalak ingilizce ile datasheet okudum ama eksik kaldı biraz
AD536 entegresi true RMS-DC konvertördür. Yani girişten verilen AC gerilimin RMS (gerçek) değerini doğru olarak DC ye çevirmektedir.
Bu durumda yapman gereken DC gerilimi mi scalalandıracaksın (ölçeklendireceksin) yoksa AC gerilimimi. Bu tamamen projeyi çizen senin inisiyatifinde olan bir seçenektir.
DC yi ölçeklendirmek prensipte oldukça kolay bir seçenektir. Ancak ölçüm hızı da etken olacağı için true RMS-DC konvertör yerine ben size RECTIFIER ya da DETECTOR denilen ve özellikle PPM ler için tasarlanmış uygulamaları tavsiye ederim.

Bu devre de AC girişi DC olarak vermektedir. Tek farkla, dünya standartlarında ölçüm hızın için bir sapma ve düşme hızı değerleri vardır. Bu değerleri kendin de belirleyebilir ve daha hızlı ya da yavaş bir scala tepkisi ayarlayabilirsin.

lethaldream

hocam ilk olarak cevabınız için çok teşekkürler biraz geç gördüm cevabınızı ve ad536 entegresini yurt dışından  sipariş ettim yolda bu da benim için baya bi fazladan masraf oldu :D neyse izninizle bundan ayrı  bi sorum olacak ben mikrofonu direk olarak pıc16f877 nin adc portuna bağlayınca pıc donuyor bunun nedenini araştırdım fakat hiç birşey bulamadım bu kounda yardımcı olabilirmisiniz ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: lethaldream - 16 Şubat 2014, 23:50:06hocam ilk olarak cevabınız için çok teşekkürler biraz geç gördüm cevabınızı ve ad536 entegresini yurt dışından  sipariş ettim yolda bu da benim için baya bi fazladan masraf oldu :D neyse izninizle bundan ayrı  bi sorum olacak ben mikrofonu direk olarak pıc16f877 nin adc portuna bağlayınca pıc donuyor bunun nedenini araştırdım fakat hiç birşey bulamadım bu kounda yardımcı olabilirmisiniz ?
Mikrofonu direk olarak biryerlere giremezsin.
Çok kaliteli bir mikrofon pre-amplifikatör kullanmalısın. Kazanç 60db den yüksek olmalıdır.Çünkü bir mikrofonun çıkış seviyesi takribi 2mV ve empedansı ise 200-600 ohm civarıdır. (Condenserler hariç)
Mik pre-amplisinden sonra AD536 entegresi ile TRUE RMS convert yaparak DC çıkış elde edeceksin.
Bu DC çıkış 0 dan 5V a kadar skalalndırılarak analog ya da digital voltmetre (Sendeki PIC bu iş için programlanmalıdır) ile hassas olarak ölçümlendirilmelidir.

lethaldream

hocam preamfi  olarak lm324 entegresini kullanıyorum girişi yükseltip PIC e bağladığım anda PIC donuyor tam olarak burada takılıyorum neden mikrofonu bağlayınca donuyor bu konuyu biraz araştırdım fakat hiçbirşey bulamadım

Mr_YAMYAM

PIC\'e hangi devrenin çıkışını veriyorsun bilmiyorum ama prensip olarak DC voltaj girmelisin.
AD536 entegresinin çıkışı DC gerilim olmalıdır. Mik pre amplisinin çıkışı AD536 entegresine girmelidir
Sen PIC\'i ne tür işlemler için programladın.

lethaldream

henüz ad536 entegresi gelmediği için onu kullanmadan birşeyler yapmaya çalıştım preamfi çıkışını direk devreye bağladım herhalde dc ye dönüştürmediğim için donuyor PIC. bu arada preamfi çıkışını ADC portuna bağladım ve programda da adc işlemi yaptım

Mr_YAMYAM

Öyle yapma :)
En azından bir iki 1N4148 ile LM324 çıkışını doğrultup DC gerilim al.
Bu gerilimi PIC\'e girerek ölçeklendirmeyi yap.
Eğer elinde uygun malzeme var ise yukarda vermiş olduğum PEAK rectifier de çok iyi bir devredir.

lethaldream

dediğiniz devreyi yapıp sonuçlarını size en yakın zamanda söyleyecem hocam teşekkürler :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın