Devredeki anlayamadığım yerler

Başlatan rahimcan, 14 Aralık 2013, 17:11:16

rahimcan

Merhaba

İlk defa elektronik ile devre yapacağım ama anlamadığım yerler var . Devre ;

https://320volt.com/tda7377-ile-2x30w-anfi-devresi/comment-page-10/#comment-24895

Breadbord üzerinde kuruyorum stereo jack ın nasıl bağlanacağını ve 10k lik direnç uçlarının nereye bağlanacağını anlamadım .

Yardımcı olursanız sevinirim ekte de jack resmi var .

rahimcan

3 kablo fazla geldi :)

1 - Direnç
2 - Sağ ve sol ses girişlerinin jaka nasıl bağlanacağı .

Elimde ses uzatma kablosu var , bir tarafını kestim içinden 3 kablo çıktı . kırmızı yeşil ve siyah . kırmızı ile siyahı birleştirdiğimde + kutba yeşilide haporlorun - kutbuna deydirdiğimde ses geliyor . jak kullanmadan bı şekilde yapabilirmiyim .

Devrede sag çıkışı kullanmayacağım o yüzden kendi çapımda iptal ettiğimi düşünüyorum hatam varsa baya bi karışık ama görebilirseniz söylerseniz sevinirim .

asma

Merhaba
Cevap yazıp yazmamata karsız kaldım, yardım edilecek yer bulamadım.

İlk devreniz ise niye bu devreyi seçtiniz?

Yanlış yolda ilerlemeye çalışıyorsunuz.  ??? Hevesinizi kırmak istemem ama board üzerine 2x30W anfi kurulmaz.
Çalıştıramazsınız.  :(

Kolay gelsin.

rahimcan

:) çalıştırdım cevap için teşekkürler . Seste kısıkkan çok parazit oluyor , ses girişine elimle ellediğimde parazit yarı yarıya düşüyor . Nedeni boadr üzerinde olmasından mı kaynaklanıyor acaba .

asma

Uzun kablolardan kaynaklanıyor.

Ses duymanız çalışıyor demekse çalıştırdınız.
O amfiyi gerçek gücünde çalıştırmaya kalkarsanız board dahil zarar gören elemanlar olacatır.
Bu şekilde kullanamazsınız diye değiştireyim cümlemi.  ;)

Kolay gelsin.

rahimcan

Çok sağol bilgi için plaket üzerine aktaracağım . 7377 yerine 7375 te daha tok ses geldi . Bu devreyi 2 plaket üzerinde denyeceğim 25V düç kaynağını iki devreninde güç girişine taksam sorun olurmu , demek istediğim 24V\'un 20Vu devrelerin birine Kalan 4V diğer devreye gitme gibi bir şansı varmı .

asma

24V kaynağa iki 12Voltluk ampul takacaksan aynı güçte olmasına dikkat etmelisin.
12volt için dizayn edilmiş 18volta dayanabilen bir devreye 24V güç kaynağını ne amaçla bağlamayı düşündün?

Yaşın kaç , elektroniğe ilgin , eğitimin ne durumda bilmiyorum ama PC kullanan herkes bilir ki otomobillerin aküsü 12V olur. Örneğin araca sonradan sis lambası takacaksak  ve bu lambalar 12V luk olduğuna göre 24V akü lazım diyen çıkmaz. O da diğer almaçlar gibi 12voltu kullanır. Çalışan tüm almaçlarla paralel bağlı kabul edilir.

İki değil oniki amfi yapsanda tek kaynak kullanmak istiyorsan 12V ile çalıştıracaksın ve kaynağa paralel kullanmalısın.
Zaten tek kanalını kullanmak istediğin stereo amfiden neden iki tane yapmak istediğini de anlamış değilim.

Kolay gelsin.

rahimcan

pc nin ses çıkışını iki anfininde girişine takıp kullanmak amacım . yani 2 haporlor deeğilde 4 haporlor ile kullanmak istiyorum . bu sayede 2*22V ses çıkışı da 4*22V olarak düşündüm . Kendi mantığım ile güç kaynağı kaldırmaz diye düşündüm . Hiç bilgim yok elektronik konusunda .

asma

Alıntı yapılan: rahimcan - 15 Aralık 2013, 22:31:51pc nin ses çıkışını iki anfininde girişine takıp kullanmak amacım . yani 2 haporlor deeğilde 4 haporlor ile kullanmak istiyorum . bu sayede 2*22V ses çıkışı da 4*22V olarak düşündüm . Kendi mantığım ile güç kaynağı kaldırmaz diye düşündüm . Hiç bilgim yok elektronik konusunda .
PC çıkışından elbette birden fazla amfi sürülebilir bunda bir sıkıntı yok.
Seçtiğin entegre 4 çıkışlıdır ve sen ikişer ikişer köprülenmiş halini kurup stereo kullanıyorsun.
Sonra tekrar dört çıkış istiyorsun. Neden?
Dört hoparlörle sesi yaymak istiyorsun. O zaman anfini 4 çıkışlı kullan tek devreyle iş biter.
İki çıkış ses gücü olarak az geldi, 4 istiyorsun. O zaman da entegreyi değiştir 4 çıkışıda köprülenmiş bir entegre kullan tek devreyle iş bitsin. (tda7562 gibi)

12V yerine 13,8V yada 15V kaynak kullanmanızda fayda var.

Kolay gelsin.

rahimcan

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın