spms power supply ( 24 volt 5 amper )modifiye ?

Başlatan serkan_48, 09 Aralık 2013, 21:23:40

kifvet

Alıntı yapılan: haylaz - 04 Nisan 2015, 16:43:54Hepsini daha tam çözemesemde az çok bişiler ögrendim
bilmediğiniz yerleri sorun tabiki bende herşeyi bilmiyorum elbette ama yorum yapmaya çalışıyorum.insanları kırmaktan pek hoşlanmıyorum kusura bakmayın ama bazen insan patlıyor işte:))
Alıntı yapılan: erg123 - 04 Nisan 2015, 16:45:20ustam ben google da araştırdım bilgi yok çoğu forumda ee16 trafosu pc güç kaynağında var diyor veya o trafo çok ufak sarılmaz deniliyor sarım bilgisi yok tamma ei33 veya et49 59 gibi şeyler olsun bunların var ama ee16 yok veya ben göremedim
[mergedate]1428155042[/mergedate]
haylaz ustam sizde bu fixlere giden sarımı 2 3 tur fazla yapın lm 317 lm337 devre yapın uclarını onlara bağlayın :D
size bi fikir vereyim hurdacıların çoğunda bu pc güç kaynakları bulunmakta ordan bu trafoları bulabilirsiniz.ikinci olarak ee16 sarmak gerçekten zor ben mosfet sürmek için sarmaya çalışmıştım saatler sürdü ama oldu.ee16 hakkında kısa ve özet bilgi:
-kontrol devresi ile transistör devresi arasında izolasyon(asıl kullanım amaçları zaten budur.)
-aslında minik bir smps trafosudur sadece gücü düşüktür ve genelde push-pull topoloji ile sürülür.
-çoğu devrede değiştirilmesine gerek yoktur.sadece bacak bağlantıları farkeder.
-mosfet sürmek için gücü ve voltajı yetersizdir.çünkü sekonderinde voltaj 3-5 v arasıdır.bu yüzen bjtler bu trafo ile sürülebilir.
-çalışma prensibi ise şudur:bakarsanız devrelere ana güç trafosu 3 turluk sarım ile ee16 trafosundan geçer sonra transistörlere gelir.bunun iki sebebi vardır. birincisi ee16yı süren devre akımı düşüktür ve puls üretildiği anda sürücü devreye ek güç sağlar.ikincisi aşırı akım koruması yapmaktır.

bu bilgileri çoğu yerde bulamazsınız.ama ben deneme yanılma yöntemi ile bol bol çalışarak öğrendim.sizde kafaya koyarsanız yaparsınız merak etmeyin. 
[mergedate]1428155788[/mergedate]
ve özellikle söylerim eğer ufak çaplı devreler için kullanacaksanız smps devresi kullanmayın basit trafolu bir güç kaynağı yapın yeterli olacaktır.lm317 ve lm337 kullanarak devrenin karakteristiğini bozmayın.

erg123

Sagolassin ustam zaten bulamamistim bu ee16 trafosu hakkinda bilgi sagolassun o zaman ustam lm317 yi haylazin aklina soknayayim kusuruma bakmayin. Sardiniz ya helal olsun zoru basardiniz

haylaz

yaptıgımız modifiyeyi pcb ye çizmeye çalıştım kifvet usta nasıl olmuş ;D
[mergedate]1429383470[/mergedate]
Hatam varsa düzeltirmisiniz arkadaşlar

kifvet

Alıntı yapılan: haylaz - 18 Nisan 2015, 22:03:42yaptıgımız modifiyeyi pcb ye çizmeye çalıştım kifvet usta nasıl olmuş ;D
[mergedate]1429383470[/mergedate]
Hatam varsa düzeltirmisiniz arkadaşlar
@haylaz
öncelikle gelen kutunu bir boşaltta mesajlarım gelsin sana:)))
sonra bu pcbyi neyle çizdin?önce devre şemasını çizeydin hani iyi olurdu burda hata nerde var nasıl bilecez devre şeması olmadan:)))

haylaz

Gelen kutum boş artık:-)
Şema yok hocam pcbnin resmini cekip asetat kagidi ile yazıcidan cikarttim. Tersini cevirip ona göre çizdim:-) ))
[mergedate]1429384637[/mergedate]
Diptrace ile

kifvet

Alıntı yapılan: haylaz - 18 Nisan 2015, 22:17:57Gelen kutum boş artık:-)
Şema yok hocam pcbnin resmini cekip asetat kagidi ile yazıcidan cikarttim. Tersini cevirip ona göre çizdim:-) ))
[mergedate]1429384637[/mergedate]
Diptrace ile
PCBden önce şemayı çiz:)))şema en gereklisi devre üzerinde değişiklik yapmak konuyu aydınlatmak anca öyle mümkün:)

haylaz

kifvet

haylaz

kifvet

Alıntı yapılan: haylaz - 18 Nisan 2015, 22:25:45Pcb üzerinden nasıl çıkaçak o ustaa:-)))

devreyi alacan eline ve bir kağıt bir kalemle çizecen devreyi:)))sonra proteus eagle ne istersen onu kullan:)))

haylaz

Komik gelebilir ama hiç şema çizmedim ben bir devre çizerken direk pcbden çoziyorum:-)

kifvet

Alıntı yapılan: haylaz - 18 Nisan 2015, 22:32:43Komik gelebilir ama hiç şema çizmedim ben bir devre çizerken direk pcbden çoziyorum:-)
komik değil ama madem elektroniği seviyon bir yerden başlaman lazım bu işe:)Hemen öğrenmen lazım devre çizmeyi:)

haylaz

Biara isisde çizdim ya programı bilmedigimden. Arese aktardim yollar birbirine giriyo düzeltemiyorum bende direk pcbden başladım olaya-:-)

kifvet

Alıntı yapılan: haylaz - 18 Nisan 2015, 22:41:32Biara isisde çizdim ya programı bilmedigimden. Arese aktardim yollar birbirine giriyo düzeltemiyorum bende direk pcbden başladım olaya-:-)
ilk olarak kağıt aklem ile çiz karalama olarak sonra programa aktarırsın:)

haylaz

kifvet

haylaz

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın