spms power supply ( 24 volt 5 amper )modifiye ?

Başlatan serkan_48, 09 Aralık 2013, 21:23:40

kifvet

kifvet

@haylaz
tamamdır o zaman:)
trimpotu o mavi trimpot ile değiştireceksiniz:)
verdiğim resimdeki direnci de 8 k ile değiştireceksiniz.yalnız bu değerlerde olması gerek malzemelerin farklı bağlamayın:)

yaklaşın bu değerler ile 3-20v gibi birşey çıkıyor:)

haylaz

7.5k 8.2k 10k direnç varmış elimde baktım:-)
[mergedate]1426640538[/mergedate]
Süpermiş bu voltaj
[mergedate]1426640602[/mergedate]
Sarım sayısını degistirmeden nasil voltu arttirdik

kifvet

@haylaz
trimpot olarak ne değerler var elinizde?:)
aslında bu biraz uzun konu ama normalde zaten en yüksek değerde çalışmaz smpsler %50 çıkış verirler bizde bunu %80lere çekmeye çalışıyoruz:)yük testi yaptığınızda çökme olmazsa eğer güç kaynağınız tamam:)

kifvet

@haylaz
o çok yüksek :)
madem 7.5k direnç ve 10k trimpot kullanın bakalım nasıl bir sonuç çıkacak:)

haylaz

kifvet

haylaz

Yarin kaldigimiz yerden devam edelimmli bu smps işi çok zevkliymiş tak çıkar güç kaynagı:-)

kifvet

@haylaz
tabiki bu değerler ile değiştirin yarın ve ölçüm sonuçlarını koyun buraya :)bakalım nasıl olacak:)aslında zor iş ama zevkli:)
[mergedate]1426642090[/mergedate]
iyi geceler:)

haylaz

Sagolun sizede
[mergedate]1426642244[/mergedate]
Dayanamadim yaptim gözümden uyku akiyo Allah sizden razı olsuns süper oldu çökmede yok 12w volt 50w spot lamba bagladim yandi cokme olmadi yanliz 3 volta düşünce az ses geliyo trafodan:-)
[mergedate]1426643481[/mergedate]
Bide bi sorum daha olacak bu smpsnin aynısından alsam ama 24 veya 48 volt böyle bir degişiklikle nasıl bir volt elde ederiz

kifvet

@haylaz
çalışmasına çok sevindim:)
bu ses tam olarak kaç volta inince çıkıyor?
3vde yük varken mi ses yapıyor yoksa yokken mi?yoksa her iki türlü mü ses yapıyor?
24v ile 30-5 v arası 48v ile de 60-10 v arası alınabilir diye tahmin ediyorum:)

haylaz

4 voltta filan kesiyo
[mergedate]1426669279[/mergedate]
İki tane smps ile simetrik çıkış almak istiyorum anfi denemelerinde kullanicam olurmu:-)
[mergedate]1426669337[/mergedate]
Yük yokken boşta
[mergedate]1426669365[/mergedate]
3 voltta yük baglamadım

Flatron

@kifvet ve @haylaz bu konunun sonunda acaba son bir özet yapılabilirmi? yani şu model SMPS ler için  de şu iki değerdeki direnç yerine şunlar takıldı eğer voltajlar şu ise şunlarda yapılabilir falan diye update yerini tam anlayamadım

serkan_48

Anladığım kadarıyla burda TL494 ün referans girişine bağlı seri direnci değerini değiştirip ayrıca çıkıştan geri feedback hattında bulunan trimpotu değiştirerek bu işlemi yaptık.

Bende şöyle bir deneyimimi paylaşayım.

24 volt bir smps konudaki ilk mesajlarımdaki resimde görünen smpslerden birinde bu feedback dirençlerine dokunmadan trimpotu söküp yerine daha yüksek değerlerde potansiyometre taktım. 8 volt ile 27 volt arası ayar sağlamıştım ancak yük testlerinde 12 voltta hem ses artmıştı hemde çıkış çökmüştü. Çıkış voltajı alamamıştım.

Belki bana denk geldi belki başka bir durum gelişmişti tam olarak bilemiyorum ancak böyle bir durum oluşmuştu.

Bilgi vermek için ekliyorum. Yeni testler yapacağım ilerleyen günlerde.

Kolay gelsin.

kifvet

@haylaz
min volt değerini dört ya da 5 volt yapacağız o zaman:)
trimpotu 10 k ile bir değiştirip deneyin 5-20v arası çıkış verecektir tahmınımce:)
iki tane smps ile simetrik çıkış alma fikri bana pek uygun gelmedi neden derseniz ikisi de pozitif çıkışlı:)ama simetrik de bi tane negatif olmalı:)

haylaz

Nasıl simetrik çıkıs alabilirim peki bide bu devreye akım ayarı ekleyebilirmiyiz biliyom çok şey istiyom:-)

kifvet

Alıntı yapılan: Flatron - 18 Mart 2015, 11:06:15@kifvet ve @haylaz bu konunun sonunda acaba son bir özet yapılabilirmi? yani şu model SMPS ler için  de şu iki değerdeki direnç yerine şunlar takıldı eğer voltajlar şu ise şunlarda yapılabilir falan diye update yerini tam anlayamadım

ekleyeceğim ama tam verim almadan birşey demek istemiyorum:)yanlış bilgi vermek olmasın sonra bu konu hakkında detaylı açıklama yapacağım:)
Alıntı yapılan: serkan_48 - 18 Mart 2015, 11:12:54Anladığım kadarıyla burda TL494 ün referans girişine bağlı seri direnci değerini değiştirip ayrıca çıkıştan geri feedback hattında bulunan trimpotu değiştirerek bu işlemi yaptık.

Bende şöyle bir deneyimimi paylaşayım.

24 volt bir smps konudaki ilk mesajlarımdaki resimde görünen smpslerden birinde bu feedback dirençlerine dokunmadan trimpotu söküp yerine daha yüksek değerlerde potansiyometre taktım. 8 volt ile 27 volt arası ayar sağlamıştım ancak yük testlerinde 12 voltta hem ses artmıştı hemde çıkış çökmüştü. Çıkış voltajı alamamıştım.

Belki bana denk geldi belki başka bir durum gelişmişti tam olarak bilemiyorum ancak böyle bir durum oluşmuştu.

Bilgi vermek için ekliyorum. Yeni testler yapacağım ilerleyen günlerde.

Kolay gelsin.

aslında bu gibi modifiyelerde sekonderdeki LC filtre de değişmeli:)ses gelmesi ise sekonderden smps boşta iken minimum değerde bir akım akar
ama voltaj düştüğünde bu akım değeri daha da düşer bunu kompanze etmek için filtre bobin değerini artırmak gerekli.ama yük bağlanıldığında ses geliyorsa muhtamelen geri besleme devresine parazit yayan bir yük var ki bu da sesi artırır:)aslında primer ve sekonder sarımların oranı ile ilgili bilgiyi sekonder ve primer endüktansını ölçüp elde edebilirsiniz.
[mergedate]1426670760[/mergedate]
Alıntı yapılan: haylaz - 18 Mart 2015, 11:20:08Nasıl simetrik çıkıs alabilirim peki bide bu devreye akım ayarı ekleyebilirmiyiz biliyom çok şey istiyom:-)
tabiki ekleriz ama şu aralar müsait değilim hafta sonu dönüş yapacağım bu konuda:)

kifvet

@serkan_48
birde devreden ne kadar yük çektiniz?daha tam bakmadım ama sizin devrenizde akım sınırlaması da var sanırım çökemeye o da sebep olmuş olabilir.

serkan_48

İncelediğim kadarıyla akım sınırlama varmı yok diye biliyorum.

Yüküm 12 volt 50 watt halojen ampül idi.

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 18 Mart 2015, 11:59:35İncelediğim kadarıyla akım sınırlama varmı yok diye biliyorum.

Yüküm 12 volt 50 watt halojen ampül idi.

evet akım sınırlamanız var ve şönt direnç de burda kırmızı daire içind.akım algılanması bu direnç üzerinden yapılıyor.

aslında çok fazla bir amper değil ama ses yapması normal değil incelemek gerek devreyi

Kemal88

Merhaba beyler, peak akimlari arttigi icin ses yapiyo olabilir.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

kifvet

Alıntı yapılan: Kemal88 - 18 Mart 2015, 13:19:07Merhaba beyler, ayarli smpslerde voltaj dustugu zaman, transistorlerin ton acilma sureleri min a iner. Min indigi icinde manyetik flux density min a iner, buda di/dt nin tavan yapmasina yol acar. Buda yuksek peak akimi demektir ki buda izolasyonu delebilir. Ayrica emi olarak dusunuldugunde bu tur akimlar en fazla emi yayan sinyallerdir.

hocam di\\dt nin artması magnetik flux densityi artırmaz mı?ve primerde manyetik akı düşükse fazla akım çekilmesi bunu artırmak yönünde olacaktır sonuç olarak çelişiyor gibi bence??

Kemal88

"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

kifvet

@Kemal88
benim fikrime göre olay sekonder LC filtresi ile alakalı voltaj düştüğünde çekişten çekilecek minimum akım değeri de düşecek filtre değeri burada yetersiz kalacaktır çıkışı tam süzemediği için feedback devresinde parazite neden olacak bu da hem transistörlerden hemde trafodan ses gelmesine neden olacaktır.

Kemal88

Evet olabilir, cekilen min akim ccm den dcm gecise sebep olabilir, ole biseyse zaten geri besleme devresinin degismesi bile gerekebilir. Zaten lc filtresi min akima gore tekrar duzenlenmelidir. Ama mevcut sistemin dcm mi ccm mi calisiyor onu olcmeden bilemeyiz. Dusuk voltajlarda pulse genisligi cok daraldigi icin pwm entegreleri bunu kontrol etmekte zorlanabilir.

kifvet

Alıntı yapılan: Kemal88 - 18 Mart 2015, 13:43:36Evet olabilir, cekilen min akim ccm den dcm gecise sebep olabilir, ole biseyse zaten geri besleme devresinin degismesi bile gerekebilir. Zaten lc filtresi min akima gore tekrar duzenlenmelidir. Ama mevcut sistemin dcm mi ccm mi calisiyor onu olcmeden bilemeyiz. Dusuk voltajlarda pulse genisligi cok daraldigi icin pwm entegreleri bunu kontrol etmekte zorlanabilir.

mevcut sistem dcm ile çalışmıyor mu devre half bridge ve alternans yapan bir topoloji:)
[mergedate]1426679509[/mergedate]
@Kemal88
hocam sorularla sıkmıyorumdur umarım sizi:)blogunuzu çok inceledim teorik bilginiz baya kuvvetli anladığım kadarı ile:)
ama bu teoriğin pratiğe dökülmüş bi çalışması yok benim amacım da teorik ve pratiği birleştirmek:)bi proje yapıp anlatmak:)

Kemal88

Alıntı yapılan: kifvet - 18 Mart 2015, 13:51:49mevcut sistem dcm ile çalışmıyor mu devre half bridge ve alternans yapan bir topoloji:)

Yok hayir topolojiye gore direk ayiramayiz, sinyaller olculmeden bisi yapmak ezbere olur. Benim kastettigim lc filtresinin dcm yada ccm calismasi. Bridge devrelerinin lc filtresine bakilir hangi modda calistigini ogrenmek icin. Neyse konuyu dagittiim kusura bakmayin.

Yok estagfirullah. Soru sormak iyidir. Pratige bende dokmek isterim ama osiloskobum yok.

Bridge devrelerinin trafolari dcm calisir ama filtreler hem dcm hem ccm calisabilir.

kifvet

@Kemal88
pratik konusunda da ben yardımcı olayım diyeceğim ama osiloskobum yanımda değil:)neyse o konuya yazın devam edeceğiz o zaman:)
peki o ayrımı nasıl yapacağız ccm mi dcm mi şok bobini için mantığı nedir?
eğer bir konu açarsanız tartışmaya katılabilirim haberiniz olsun baya kafanızı şişirebilirim meraklıyım çünkü:)
dağıttınız yok hocam katkılarınız için çok teşekkür ederim:)

Kemal88

Blogumda var ama yine de anlatayim. Eger sok bobini ustundeki akim 0 a iniyorsa o zaman dcm, 0 a hic inmiyorsa o zaman da ccm dir. Bunlarin ikisi de sistemin karakterini degistirir. Geri beslemede ccm ve dcm e gore hesaplanir. Eger cikis min voltaj yada min akima getirilirse sistem eger ccm tasarlanmissa dcm e gecebilir ki bu sistemin kendi karakterini degistirir. Konu acilabilir ama onun yerinr blog acip ordan artik paylasim yapiyorum. Ben tesekkur ederim.

kifvet

@serkan_48
sabah dikkat etmemişim evet tl494ün 1.pini üzerindeki voltaj ayarı ile çıkış değeri değiştirilebiliyor. burda amaç çıkış voltajının ne olmasını istiyorsak  çıkış geriliminden gerilim bölücü direnç ile 2.pine hangi voltaj geliyorsa(genelde 2.5V olur) o değeri 1.pine veriyoruz.
[mergedate]1426681618[/mergedate]
@Kemal88
evet blogta var ama anlamadığım bir kaç nokta var aslında onu sormak için sordum:)
tabi teorik bilgiler için bunun ayrı blogta olması daha iyi ama anlaşılmayan noktaların anlaşılması için tartışılması şart hem bu sayede anlatımdaki eksiklikler giderilir daha da güzel hale getirilebilir:)herşey için teşekkürler :)o halde blogta soru sorarım bende:)))

Kemal88

Tabiki sorabilirsiniz ilgili konu altina istediginiz zaman soru sorabilirsiniz. Ben kimileri gibi ogrendiklerimi saklamayi sevmem, aksine paylasirim ki zaten bu yuzden blog actim cunku elektronikte turkce anlatim yok gibi ve internette aranildiginda hemen bulunmasini istedim. Ileride bi kac konu daha eklicem herkes devrelerin nasil calistigini mantigini herseyini ogrenip analiz edebilecek. Yani bastan asagi herkes smps vs dizayn edebilecek. Simdilik guc elektronigi daha sonra ac dc makineler ve guc sistemleri diye gidicek. Blogun reklamini yapmak icin solemiyorun yanlis anlasilmasin cunku blogtan 5 kurus bisi kazanmiyorum.

kifvet

@kemal88
çok teşekkür ederim hocam müsait zamanlarda blogunuza yazacağım:)yok hocam ne reklamı zaten bu konuda türkçe kitap yok ingilizce olanları da anlamak çok zor.çok kitap okudum hatta bazılarında bir amatör olarak benim bile farkedebileceğim hatalar var.sizin bloğunuz bu konuda türkçe kaynak olarak çok faydalı bence.çalışmalarınızın devamını bekliyorum:)

Kemal88

Ben tesekkur ederim. Bende amator sayilirim sadece okuyup arastiriyorum. Gorusmek uzere kolay gelsin.

haylaz

5.43 ve 23.25vvolt arasında bir deger aldım çok teşekkür ederim:-) buna bide akın ayarı eklersek of of:-)

kifvet

Alıntı yapılan: haylaz - 18 Mart 2015, 16:03:195.43 ve 23.25vvolt arasında bir deger aldım çok teşekkür ederim:-) buna bide akın ayarı eklersek of of:-)
aslında üst sınır biraz yüksek ama:))
[mergedate]1426687505[/mergedate]
ve ses kayboldu mu?yükte durum nasıl?en az 100 150 watt çekip test etmek gerekli:)

haylaz

Ses kayboldu yükde çökme yok 12v 50w spot bagladim yandi dün akşam wattını bilmiyorum biraz büyük bir lamba bagladim hafif kızarttı:-)  çökme olmadı

kifvet

Alıntı yapılan: haylaz - 18 Mart 2015, 16:08:44Ses kayboldu yükde çökme yok 12v 50w spot bagladim yandi dün akşam wattını bilmiyorum biraz büyük bir lamba bagladim hafif kızarttı:-)  çökme olmadı
kızarttı derken:)ve çıkış değeri neydi lambayı bağladığınız?:)

haylaz

kifvet

anladım iki üç adet halojen lambayı paralel bağlayıp ölçebilirsiniz güçleri toplamı kadar güç çekilecektir o zaman kaynaktan:)

haylaz

Çökme yapcagını zannetmiyom cenavar gibi maşşallah :-)
[mergedate]1426688259[/mergedate]
Bide bu akım ayarı ekliycez ya ayrı bir devremi yapcaz üzerinden parçamı degiştiricez:-)

kifvet

onun için devre eklemem gerekebilir ama şemayı kontrol etmedim eğer akım koruması varsa o zaman sadece parça değiştireceğiz:)

haylaz

Ins vardır akım koruması:-)
[mergedate]1426688536[/mergedate]
Şönt direnç var üzerinde ama

kifvet

incelediğimde bakarım :))bu devrenin çıkış filtre düzeni şeması biraz faklı:)

haylaz

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın