bilgisayarın ön panel kulak ve mikrofon jakı hakkında yardım sayın üstatlarım

Başlatan onurx5, 02 Aralık 2013, 17:25:10

onurx5

selamun aleyküm sayın üstatlarım ben bilgisayarın ön panel giriş ve çıkış kulaklık ve mikrofon jakının tek bir jaktan vermek istiyorum 2 ses çıkışı ve girişi olacak ama tek 2 jaktan olacak aynı telefonda ki sistem  mümkün müdür yani 2 kulaklık takıldığında 2 ayrı ses çıkacak veya ses gidecek aynı telefon jakı gibi tek bir jaka ama ses 2 tane çıkacak kulaklık girişinde de mikrofon girişinden de hem ses çıkışı hem ses girişi bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz?? şimdiden teşekkürler selametle

NOT:aşağıdaki bağlantı benim bilgisayarımın ön panel kulaklık ve mikrofon girişi ac 97 ses kablosuna uyumlu realtek hd audıo yönetici programına uyumlu devre proteus 8 de çizdim ares devre şeması plaket ölçüleri tamdır şimdiden yardımlarınızı bekliyorum sayın üstatlarım iyi formlar iyi çalışmalar

https://hotfile.com/dl/257127698/fc6f27c/JACK25.pdsprj.html

devrenin resmi :

erg123

Hacı birşey diyecem biri giriş biri çıkış teldeki sistem gibi nasıl olucak. Bide şu açıdan bak anakart üstündeki pinlere takmak zorundasın veya olursa yanlışım olmasın çıkışı arkadaki çıkışa girişi arkadaki çıkışa kablo ile lehimlersin. Çok mantıksız geldi olmaz bence. İnş yardımcı olurlar

onurx5

serkan_48

Telefon soketinde 4 pin var bunlardan ikisi kulaklık ikisi mikrofon için.

pc için tek sokette stereo olarak kulaklık ve mono miktofon bağlantısı için en az 4 pin gerekir. şaseler ortak kullanılır ise sağ kulaklık 1 sol kulaklık 2 mikrofon 3 ve şase 4 pin ile yapılabilir. 4 pinli bir kulaklık soketi ile pc nin ön panelinde kullanabilirsin.

Benzer bir sistem cep telefonlarının 3.5 mm soketli kulaklıklarındada mevcuttur. Aynı soket üzerinden hem kulaklık çalışır hemde mikrofondan ses gelir.

selamlar...

erg123

serkan_48

Arkadaşlar merhabalar...

proteus kullanamıyorum malesef. mantıken aşağıda şema çizdim. yanındada kullanılacak soketin resmi var. bu şekilde bağlantı yapabilirsiniz. anakart üzerinde nasıl bağlantı yapılacağı ise anakart yada ses kartının üzerinde audio in cd in girişleri var. bu sokete giriş yapılacak.

proteusta yaptığınız çizimde mikrofon girişi stereo olarak çizilmiş. ses kartı stereo mu bilmiyorum ama 4 pinli soketle amcak mono bağlantı yapılabilir. diğer türlü 5 pinli başka bir soket bulmak lazım bu standartta bulmak biraz zor. stereo girişi üzerine 2 direnç takarak düşük omajlı bir direnç ile birleştirip mono yapılabilir. sinyali düşürmeden.

bu şekilde tek soketle hem mikrofon sinyalini taşıyabilir hemde kulaklık çıkışı alabilirsiniz.

onurx5

serkan hocam ses çipi realtek high definition audio ses stereo hocam hocam baskı devrede ben plakete bakarak çizdim bende tam nasıl çizilir bilmiyorum verdim pcb baskı devre elimdeki devrenin tam plaket ölçüleri bunun üzerinde deneme yapabilirsiniz hocam ben şimdi hangi bacak nasıl nereye nasıl ne şekilde gelecek bilmiyorum

onurx5

hocam biri bna areste devreyi çizebilir mi bir yardımcı olsanız lütfen nasıl yapacağımı nereden başlayacağımı bilmiyorum :/

serkan_48

Şu proteusta çizdiğin şemayı başka bi yere upload edebilirmisin hotfile kalıcı olarak kapatıldı. yazıyor..

proteus programında çok iyi değilim ama bi deneyeyim

serkan_48

Dostum şemanı aldım açtım ama nasıl desem programın içindeki parça listesinde 4 terminalli 3.5 mm dişi soket bulamadım. bulsaydım çizecektim. Aşağıdaki resimler belki ilham verir.

onurx5

serkan hocam soket yerini çizmeden bana soketin bağlantılarını yapsanız ben plaketi basıp soketi sonradan monte etsem olmazmı??

hocam ilginiz için çok çok teşekkür ediyorum Allah sizden bin kat razı olsun hocam şu projeyi bir yaparsam inşallah tarihte bir ilk olcak gerçekten emek ediyorsunuz Allahım razı olsun

serkan_48

Dostum sen şu 4 terminalli dişi ve erkek audio soketlerini temin et kulaklık ve mikrofon bağlantısını yapalım.

bu soketleri yapan firmalar yada dediğim gibi genelde telefonlarda kullanıldığı için bacak pin aralılları şekilleri değişiklik gösterebilir. Yanlış anlaşılma olmasın diye soruyorum. Tek soketten hem mikrofon hemde kulaklık kulanmak istiyorsunuz değilmi?

2 sokette ayrı ayrı ses sinyali alıp ayrı ayrı mikrofon kullanmayı düşünmüyorsun değilmi? Çünkü ses kartları normalde tek çıkış tek girişlidir.

onurx5

aynen hocam verdiğiniz soketin aynısından 2 tane olacak devrede ve hem ses hemde mikrofon giri olacak 2 sokettede bu yapılabilirse çok güzel şahene bir devere çıkacağına inanıyorum selametle hocam

serkan_48

onurx5

hocam bu dedikleriniz 2 side birlikte olacak 2 sesi birden dinlemek 2 sesi birden den kaydetmek yani bir sokette hem ses kaydı hemde ses çıkışı diğğer sokettede aynı işlem hem ses çıkşı hem ses girşi bir de hocam soketin pdf datasheet vere bilir misiniz  size araste soketin oldugu kütüphaneyi verceğim

burdaki sayfada 95 tane içerikten hangisi hocam uygun jak gösterirmisiniz??

http://www.datasheetarchive.com/1--3.5mm+Stereo+jack-datasheet.html#catalog

serkan_48

tek bir bilgisayardan iki ayrı ses çıkışı almak ve iki ayrı ses girişi yapabilmek için iki ayrı donanım ( ses kartı ) olmalı.  (Tam emin değilim ama şahsi bilgimdir )

Misal örnek veriyorum iki soketten birinde kardeşin Tarkan\'ı dinlerken sen sana ait olan soketten Burcu GÜNEŞ\'i dinleyebilirsin. Ama bunu yapabilmen için iki ayrı ses kartı ve bunları kullanabilecek programın olması gerekiyor.  Datasheet bulamadım ama araştırıyorum. Bende kırık bi cep telefonu vardı eğer bulabilirsem soketi bunun gibiyse resimleyip ölçülendirebilirim. sanada gönderirim ama önce bulmam lazım.

onurx5

hocam olay ayrı müzik dinlemek veya ses kaydemek değil hepsil ortak olacak ses çıkışı ve girişleri 2 soketinde tamam hocam siz ölçülendirin arsete size soketi çizdireyim ve paylaşayım selametle

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın