bu motoru 220 voltda çalıştırmak için ne yapmak lazım

Başlatan sonerbicer, 26 Kasım 2013, 19:15:25

sonerbicer

ARKADAŞLAR RESİMLER  YÜKLENDİMİ BİLMİYORUM
AMA  BEN YÜKLENMİŞ OLARAK  VARSAYIYORUM 
RESİMDE GÖRÜLEN MOTORU 220 VOLT DA  (YANİ  EV  ELEKTİRİĞİ İLE ) ÇALIŞTIRMAK İÇİN BAGLANTIYI  NASIL YAPARIM  NE  EKLEMELİYİM  RESİM ÜZERİNDE  İŞARETLE  AÇIKLAYARAK  CEVAPLARSANIZ  SEVİNİRİM

sonerbicer

MAVİ KARE  ÇERÇEVE İÇİNDEKİ  BAGLANTI  KUTUSU İÇİNDE  RENKLERLE
ÇİZEREK  YANITLARSANIZ  SEVİNİRİM

serkan_48

Resimde görülen motor 3 fazlı bir motor. motor klemensinde 3 kutup var ve kondansatör yok. 220 voltta çalışmaz. Bazı elektrikçiler bu motora kondansatör bağlayıp bazı uçları kısadevre ederek çalıştırabildiklerini söylediler ama yapılmışını hiç görmedim.

serkan_48

aşağıdaki resimde anlatılan bağlantıyı yaparsanız sanırım soruna çözüm olur

t.t

buşekilde çalışsa bile motordan verim alamazsın çalışacağını zannetmiyorum tek fazlı motorların sarımları farklıdır çalışma anında devreye giren bir kondansatör ve kalkınma sargısı vardır evde bunu çalıştırabilmek için diğer bir yöntem şebeke gerilimini dc ye çevirip 3fazlı inverter kullanmaktır devreler internette bol miktarda vardır verim yine aynı olmaz

serkan_48

elbetteki böyle bi bağlantı önerilen bi bağlantı şekli değildir. denenmemiştir. deneyen olursa sonuçlarını yazarsa seviniriz.

Mr_YAMYAM

3 Fazlı motorlar tek fazlı sistemlerde yük altında kullanılamazlar. Eğer kullanılırsa yanarlar.
Uyartım sonunda dönme hareketi (SENKRON) verildikten sonra sargı üzerindeki gerilim akım ve cosq  çarpanı motorun tek sargı için verebildiği gücü anlatmaktadır. 3 fazlı bir motor 3 adet bobinde elde edilen güçlerin matematiksel toplamı ile toplam gücüne ulaşabilirler. Eğer bu sargılardan birisi bile devreden çıkarsa motor dış yük\'ü karşılayamayacağı için bir süre sonra yanacaktır.
3 Fazlı bir motoru tek fazda çalıştırabilmek için tüm sargıları tek faz esasına göre yeniden düzenlenmeli ve uyartım için ya bir yardımcı sargı ya da ugun bir kondansatör ile senkron sağlanmalıdır. Senkronun sağlanmasından sonra (motor devrini aldıktan sonra) yardımcı sargı otomatik olarak devreden çıkartılmalıdır.

tefo1642

tek bir şartı var motorun gücüne göre tek fazlı sürücü alman gerekli oda masraflı ayııntılara girmek istiyorsan bir sürücüyü incelemeni tavsiye ederim

jr_iskorpitx

Serkan_48 arkadasin gosterdigi sekilde calistyirabilirsin hatta ayni devir gucunu alirsin ancak motor calismaya baslarken yeterince guc alamaz agir bir yuku donduremez. Bu islemin aynisi biz denedik ancak calismaya baslarken motor milini elimizle bile tuttugumuzda motor donmuyordu sadece mil bos iken calismaya basliyor ve sonradan normal devir sayisina ulasiyor

seron

ne zaman bu konuda araştırma yapsam, serkanın dediğine alternatif olarak şunu görüyorum. işe yarayıp yaramayacağını bilmiyorum.

[mergedate]1403528205[/mergedate]
tabi bu motor tipi üçgen. yıldızın da bağlanma şekli var ama aldığımsayfada göremedim.
http://www.butunsinavlar.com/ac-motorlar.html

oblivion

tek fazı 3 faza cewırmen lazım ımkanın warsa motorun kw gore bıtane ınverter alablırsın motoru ıstedgın gbı kullanablırsın ılerı gerı durus kalkıs zamn vs.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın