Tda 2050 entegresini tek çıkışlı trafo ile çalıştırmak ?

Başlatan erg123, 10 Ekim 2013, 11:44:27

erg123

Tda 2050 yaptım 22.5v 0.2 A trafom var ben bunu bu entegrede kullanmak istiyorum simetrik diyor ama bu simetrik +V, 0, -V çıkışı veriyor bende +v 0 var simetrik değil tek çıkış yani simetrikle arasında ne fark var ses falan herşey bide ben bunu alternatif trafo bu köprü diyot olarak ne kullanıyım 1n4001 1n4007 ne bulursam olur mu birde buun 19-20v seviyelerine çekmek istiyorum tam doğru yapmak istiyorum yardım olabilen var mı amperi falan yeter mi acaba

asma

Merhaba
TDA2050 farklı şekilde çalıştırılabilir. Bazen +V ve 0 yeterlidir bazen +V 0 -V şarttır. Bazen AC ile beslenir, bazen DC ile . 
Sizin uyguladığınız devre için simetrik DC gerilim gerekiyorsa,
mono kullanacak ve 4 ohm hoparlör kullanacaksanız:
60VA 2X15Vac trafonuz olmalı.
4A lik köprü diyot veya en az 3A lik 1N5408 gibi dört diyot. (en iyisi 4 adet 6A diyot)
ve filtre için iki adet 4700uF/35V kondansatör kullanmalısınız. (2X3300uF/35V ta işinizi görür)

Elinizdeki trafo (22,5V 0,2A) anfi beslemek için uygun değil. Gücü çok düşük, bu güce göre voltajı çok yüksek.  ;)
Kolay gelsin.

erg123

60VA 2X15Vac Laım diyorsun eyvallah ustam yani 60Va=50w düz hesap ustam odamı karıştırınca elimde birde 19.5v,15.5v düz, Birde 13v buldum 13v simetrik bunlar kaç Va Kaç A bilinmiyor ama ustam avometre ile ölçiyim dedim kıvılvım çıktı bıraktım. Birde değişik br trafo var.
Şu değişik Trofo
Birde Bu var üstünde ki kabloları Diyeyim Kırmızı 19.5v Kahverengi 15.5v Sİyah 8v avometreyi kırmızı siyah yaptığımda ölçmedi bütün kırmızıyı denedim. sonra kırmızılara tutum diğerleride aynı renklere tutarak yaptım

edit : resim ve mesaj düzenlendi.

asma

Amacını anlarsam seni doğru yönlendirebilirim.
Tda2050 yaptım diye başlıyorsun, simetrik besleme istiyor diyorsun, tek sargılı trafoyla nasıl çalışır diyorsun, bende şu trafolar var hangisi olur diyorsun, hiçbirinin gücünü bilmiyorsun...
Tda2050 ile mono amplifikatör yaptıysan bunun için bir kullanım alanın olmalı, mutlaka uygun bir hoparlörün olmalı, beslemek için güç kaynağı arayışına girmeden bunlar olmalı.
Trafo almak yerine eldekileri değerlendireyim diyorsan yaklaşık olarak gücünü tahmin etmen gerekir.
Uygun güçteki tek sargılı trafodan simetrik gerilim elde edilebileceği gibi tda2050 ile yaptığın devreyi değiştirip tek beslemeyle çalışır hale getirebilirsin.
Örnek uygulama:
https://320volt.com/tda2050-mono-32w-amfi-devresi-10v-50v-besleme/

En kısa çözüm 2X13Vac trafo ile simetrik besleme hazırlayıp amp. devrene uygulamak gibi gözüküyor.
Düşük seste çalışır, sesi açtıkça besleme çöker ve ses bozulursa trafonun gücü yetmiyor demektir.
Trafo gücü nüvenin göbek kesitinden yaklaşık olarak tahmin edilebilir.
Eğer 2X13Vac olan güç olarak yetmezse trafolarının yaklaşık gücünü ölçerek hesapla.
Tekrar değerlendirme yapalım.  ;)

Son olarak amaç kısmını açayım:
-Amfi yaptım çalıştığını duymak istiyorum,
-Elimdeki amp. ile kaliteli ses dinlemek istiyorum,
-Elimdeki trafoları kullanıp yapacağım amp. devresi ses versin yeter,
-En az para ile en çok ne yapabilirim,...

Senin ne istediğin önemli.  ;)

Bir de yazına biraz dikkat edersen iyi olur, tek seferde okuyup anlıyamıyorum.  ???

Kolay gelsin.

erg123

Asma ustam kusuruma bakma yaptım devre simetrik güç istiyor ben elimde şu malzemeler var olursa simetrik yapıyım demek istedim 7818 7918 gibi şeylerle. Birde 13x2v isiste çizdim kondansatörle 17v a çıktığı için onu kattım

asma

Estağfurullah sıkıntı yok.
Ancak dikkatli yazarsak bilgiyi karşımızdakine daha iyi anlatırız.
Örnek: 13x2V yerine 2x13Vac yazmak daha doğru olur.  8)
7818, 7918 ile bu güçte amplifikatör beslenmez, regülatörü güçlendirirsen de trafo gücün amp. çıkış gücünün üç katı civarında olmalı. Kayıp gücün önüne geçemezsin. (yani ısıyla başa çıkamazsın)
2x13Vac çıkışı olan trafonun voltajı uygun. (biraz düşük olmasının fazla sakıncası yok)
Gücü ne kadardır yeter mi bilmiyorum.
Sen kullan, dene , ölç ve bu bana yeter yada yetmez yeni trafo alayım de.  ;)
20-25W temiz ses alırsın, sesi açınca ses bozulur o kadar.

Kolay gelsin.

erg123

Tamam asma ustam ben 40w kayık hoparlör ü çalıştırmak için yapmıştım tek besleme için parçaları aldım. Sonra simetrik gördüm. onun içinde biraz parça aldım yaptım. Sonra farkına vardım simetrik olduğunu ama iyi olmuş azmettim yapıcam beslemeyi 13v u deniyecem Allahın izniyle 1n4007 1A çok düşük galiba en az 4 A 4700uf 35v 100 nf kondansatör mevcut direnç lazım mı nasıl birşey yapayım

Şöyle birşey mi yoksa diyot dahil ve sonrası

sonmen

İlle de simetrik beslenecek diye bir şart yok arkadaşlar..entegrenin data sheet ine bakarsanız tek beslemeli  devresini görebilirsiniz..kolay gelsin..

olc technics

@erg123
2x24 trafo tda 2050 için çok fazla. Üstelik simetrik beslenecek.  24x1,4=33,6v olacak. Tek kaynakla o değerle beslense sorun olmaz ama, tda2050 nin besleme değerleri maks. +/-22,5v tur. Daha deteylı bilgiler için datasheet i mutlaka incele.

yolcu27

Elinizde malzeme mevcutsa tek beslemeli şemayı kullanabilirsiniz. 7812 ve 7912 kullanmak verimli olmaz ve arkadaşların dediği gibi ısı ile basacikmak zor olacaktır .

schali

İyi günler biraz konu dışı olacak ama areste trafo paketi eklemeyi nasıl yapıyoruz acaba ?

toyer

trafonun footprintini arese çiziyorsun (pinleri, pinlerin yerini, büyüklüğünü, delik çapını, lehim yüzeyi çapını falan, trafonun kart üzerinde kaplayacagı yei falan herşeyi çiziyorsun.  hazır olan pcb footprintler gibi.   Sonra onların hepsini seçip , sağ tıklayıp, make package diyorsun. isimlendirip user library ne kaydediyorsun. 

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın