tek bilgisayarda 2 power supply kullanımı ?

Başlatan sametmerdioglu, 10 Ekim 2013, 00:38:59

sametmerdioglu

Arkadaşlar merhaba. benim bir sorum olucak.ilgili yerdemiyim bilmiyorum ama kısaca özetliyim.bilgisayarım önceden 600w lık power la calısıyordu.elektirik arızası yüzünden yandı.suanda 400 w taktım ama gücü fazla yetmiyor gibi.ekran kartım çok yüksek geliyor galiba.şimdi elimde bir tane daha power var ve alternatif olarak bu powerı ekran kartına ve hdd ye baglasam sıkıntı olurmu bozulma ihtimali varmıdır. çünkü sadece elektirik vermiş olcam.yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler :)

t.t

merhaba anladığım kadarıyla çiftpower kullanmak istiyorsunuz :)yer sıkıntın yok ise yapabilirsin hdd fazla akım çekmez enfazla 2 amper hdd+optiksüürücüler+ekran kartı
ekran kartları bildiğim kadarıyla anakart üzerinden beslenirler harici besleme girişimi var ekran kartında powerların şaseleri le yeşil kabloyu birbirine bağlarsan powerlar aynı anda pc açıldığında devreye girecektir

Yusuf usta

Bu yapmayı düşündüğün iş hiç sağlıklı değil, deneme.

- data kablolarından da şase alır, şaseleri birleştirmeye gerek yok.
- Yeşil kabloları birleştirme işlemi şaibeli. 5V var o kabloda, bios şaseleyene kadar 2 adet 5V çakışır. araya diyot koyup voltajları yalıtmak belki çözüm olabilir. amperi düşük olsa da tedbir iyidir.
- Böyle bir kullanımı asla tavsiye etmem. Kimse de etmez. Sakıncalı bir kullanım.
- zaten enerjiyi çeken işlemci board ve ekran kartı, hdd ve dvd vs ekstra beslense çok bir kar etmiş olmazsın.
- enerjiyi anakarttan kontrol ediyor data 5V\'larını borddan alıyor bu makine, ikinci bir güç kaynağı çok tehlikeli. enerjilerin aynı anda 12-5 seviyelerine ulaşmasını sağlamak, kısa devre kontrollerin çakışmasına engel olmak, borddan ide kablo yoluyla gelen enerjilerin diğer sürücüde çkışmasına engel olmak vs vs vs yığınla saçma sıkıntı çıkarır... power içeriğindeki block kondans. bile boşalma ve enerjinin sıfır olma süresi farklı olacak... hiç mantıklı bir yol değil.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

t.t

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 11 Ekim 2013, 12:58:50Bu yapmayı düşündüğün iş hiç sağlıklı değil, deneme.

- data kablolarından da şase alır, şaseleri birleştirmeye gerek yok.
- Yeşil kabloları birleştirme işlemi şaibeli. 5V var o kabloda, bios şaseleyene kadar 2 adet 5V çakışır. araya diyot koyup voltajları yalıtmak belki çözüm olabilir. amperi düşük olsa da tedbir iyidir.
- Böyle bir kullanımı asla tavsiye etmem. Kimse de etmez. Sakıncalı bir kullanım.
- zaten enerjiyi çeken işlemci board ve ekran kartı, hdd ve dvd vs ekstra beslense çok bir kar etmiş olmazsın.
- enerjiyi anakarttan kontrol ediyor data 5V\'larını borddan alıyor bu makine, ikinci bir güç kaynağı çok tehlikeli. enerjilerin aynı anda 12-5 seviyelerine ulaşmasını sağlamak, kısa devre kontrollerin çakışmasına engel olmak, borddan ide kablo yoluyla gelen enerjilerin diğer sürücüde çkışmasına engel olmak vs vs vs yığınla saçma sıkıntı çıkarır... power içeriğindeki block kondans. bile boşalma ve enerjinin sıfır olma süresi farklı olacak... hiç mantıklı bir yol değil.
yusuf usta zaten burada arkadaşa 2 powerında çıkışlarını birbirine bağla demedim ekran kartında harici besleme girişi varsa bağlanabilir harici  powerdan sadece 12ve5 volt u kullanmalı buda hdd optiksürücüler kullanılabilir germanyumdiyotla gerilimdüşümü az olsundiyede ekrankartına besleme yapılmasında kar var pc çalışma durumundayken yeşil kablo direk şase oluyor zaten araya diyot mantıksız  anakarlar üzerinde led oluyor oda 2.2 v falan o ledi zor yakıyor ama dediğiniz gibi harici power ın be dahili powerın çıkışlarına diyot eklemekte fayda var hızlı diyot olsa dahaçok fayda var

sametmerdioglu

yanıtlarınız için çok teşekkür ediyorum ama söyle deyim evet ekran kartımda 2 tane ayrı ayrı pinleri var.sadece ordan besleyebilirmiyim diye düşünmüştüm.yani powerları birbirine baglamadan.birisini anakarta diğerini ekran kartına vs gibi.

t.t

Alıntı yapılan: sametmerdioglu - 12 Ekim 2013, 02:12:09yanıtlarınız için çok teşekkür ediyorum ama söyle deyim evet ekran kartımda 2 tane ayrı ayrı pinleri var.sadece ordan besleyebilirmiyim diye düşünmüştüm.yani powerları birbirine baglamadan.birisini anakarta diğerini ekran kartına vs gibi.
ekrankartı üzerinde sarı kırmızı siyaah kabloların giriş soketi  varmı var ise sorun yok sorun olarak şu var eğer ekrankartı anakart üzerindende bu voltajı alıyorsa sıkıntı var heriki powerın gerilimleri birbiriyle uyuşmayacaktır yüksek gerilimli olan diğerini bozacak bunun için çıkışlara diyot eklemende yarar var veya ekrankartının internet sitesinden çektiği gücü öğren + işlemcinin anakartın diğer donanımların toplam gücünü hesapla buna göre adım at power ın gerçekte 400watt mı şişirme powerlardanmı bunu öğren

sametmerdioglu

teşekkür ederim yardımlarınız için :) çok işime yaradı anakarttan güç alıp almadıgını bilmiyorum ama klavuzundan yada sitesinden ögrenmeye calıscam

Yusuf usta

Sevgili kardeşim olmaz böyle birşey araştırmana gerek yok. ekran kartına power verdin diyelim. PC kapandı bordun 12V gitti... ekran kartına bağladığın power 1 saniye sonra kapandı diyelim ne olur? borduna 12V vermiş olursun kapalı iken. Yani diğer power çıkışına ikinciden diyot aracılığı ile bile olsa 12V vermiş olursun. Ne gerek var? Al bir tane sağlam power kullan. Eskilerin bir sözü vardır: \"pahalıdan daha ucuzu yoktur\"...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın