5+1 ses sistemini modifiye yapılabilir mi ?

Başlatan mahsun494, 09 Ekim 2013, 12:54:34

mahsun494

Başlıktan da anlaşıldığı gibi , ben de 5+1 ses sistemi var bunu pcb hiç değiştirmeden parçaları ile modifiye yapılabilir mi ? Yani kısaca bendeki 45 watt gücünde toplam bunu atıyorum 100 watt çıkarılabilir mi ?

ibrahim1661

Bir zamanlar ben de merak etmiştim bunu. Ben böyle birşey bulamadım ama varsa iyi olur. :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: mahsun494 - 09 Ekim 2013, 12:54:34Başlıktan da anlaşıldığı gibi , ben de 5+1 ses sistemi var bunu pcb hiç değiştirmeden parçaları ile modifiye yapılabilir mi ? Yani kısaca bendeki 45 watt gücünde toplam bunu atıyorum 100 watt çıkarılabilir mi ?
5.1 denilen sistemler de bir çeşit amplifikatördür aslında.
Bir amplifikatörü modifiye etmek için kullanılan entegrelerini, transistörlerini ve tüm devre elemanlarını tanımalısınız.
Sonuçta 5.1 denilen sistem içerisinde 6 adet amplifikatör devresi bulunmaktadır. Bu amplifikatörler içerisinde kullanılan yarı iletkenlerinin izin verdiği ölçüde modifiye edilebilirler. Ancak gücün artırılması gibi bir modifiye biraz mantıksız olacaktır. Çünkü devre kurulurken çoğunlukla elemanların verebildiği güçte dizayn edilirler.
Şu faktörler değiştirilebilir.
1 Her çıkış amplisinin kazancı değiştirilebilir.
2 Her amplinin frekans karakteristiği değiştirilebilir.
3 Her amplinin distorsiyon oranı (eğer mümkün ise) değiştirilebilir.
Bu tür amplifikatörlerin bazılarında DECODER adı verilen digital bir devre de bulunabilmektedir. Decoderlerde herhangi bir değişiklik yapılamaz.

erg123

Normalde 5.1 sistemlerde pc için olanlarda tda2030a kullanılıyor çoğu yerde 2030 2050 aynı diyor yanlışım olmasın. 2030 söküp 2050 takılsa daha iyi olur gibime geliyor doğrumu Her amplinin frekans karakteristiği değiştirilebilir. demişsin subwoofer ın frenkas karakterstiğini değiştirmek istesem diyelim ki 20 hz ben bunu 40 hz yapabilirmiyim

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: erg123 - 05 Ocak 2014, 22:47:42Normalde 5.1 sistemlerde pc için olanlarda tda2030a kullanılıyor çoğu yerde 2030 2050 aynı diyor yanlışım olmasın. 2030 söküp 2050 takılsa daha iyi olur gibime geliyor doğrumu Her amplinin frekans karakteristiği değiştirilebilir. demişsin subwoofer ın frenkas karakterstiğini değiştirmek istesem diyelim ki 20 hz ben bunu 40 hz yapabilirmiyim
İyi de 20Hz olan woofer karakteristiğini neden değiştireceksin ki:D
20Hz çok iyi bir değerdir. Sen bunu 40Hz yapınca daha dar bir alana inmiş olacaksın ki bass derinliğin azalacak demektir.
Ama bahsetmek istediğin şey frekans değil de güç ise elbette.
20W lık çıkış gücü verebilen bir bass amplisini 40W olarak yapabilmek daha iyi bir dinamik alan sunacaktır.

erg123

Haklısınız tabiki ellemem 20 hz güzel de örnek verdim sadece tda2030 2050 hakında birşey demediniz bilmiyorsunuz galiba birde 5.1 in çıkışlarında 22 uf var tahmini kaç hz dalga verir birde bu bas için en iyi kondansatör değeri nedir sizin için.  30hz nin altında olmasında çünkü microlap ses sistemi bu 20 hz dalgadan başlayacağını sanmıyorum. 30-40 hz 50hz arasında bass vurduğunda pörtlemiyecek

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: erg123 - 06 Ocak 2014, 00:04:09Haklısınız tabiki ellemem 20 hz güzel de örnek verdim sadece tda2030 2050 hakında birşey demediniz bilmiyorsunuz galiba birde 5.1 in çıkışlarında 22 uf var tahmini kaç hz dalga verir birde bu bas için en iyi kondansatör değeri nedir sizin için.  30hz nin altında olmasında çünkü microlap ses sistemi bu 20 hz dalgadan başlayacağını sanmıyorum. 30-40 hz 50hz arasında bass vurduğunda pörtlemiyecek
TDA 2030 ve 2050 gibi entegreler artık tarih olmuş ve belli kaliteyi aşmayan entegrelerdir. İyi kalite ampli çıkışları için daha güzel entegreler vardır. Özellikle TOSHIBA firmasının üretimleri takdire şayandır.
Devre çıkışındaki 22uF kondansatörler alçak frekans sınırlaması için konulmuşlardır. Bu kondansatörleri büyütürsen uydu hoparlörlerden daha bass frekanslara doğru frekansları alabilirsin. Ama uydu hoparlörler bu gücü karşılamazsa yanacaktır.

erg123

haklısında abim üstünde tda2030a entegre var ses sistemimi seviyorum. onu bi tık yükseltsem gücü de artıcak tahminime göre 2050 takarsamm. 22 uf en yakın değer olan 30 lu birşey veya 47 li birşey takarak denerim diyecem bu sefer full bass duyacam herneyse subwoofer kondansatörünü ne yapsam acaba değerini okuyamıyorum üstü full silikon bol keseden sürmüşler

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: erg123 - 06 Ocak 2014, 00:13:25haklısında abim üstünde tda2030a entegre var ses sistemimi seviyorum. onu bi tık yükseltsem gücü de artıcak tahminime göre 2050 takarsamm. 22 uf en yakın değer olan 30 lu birşey veya 47 li birşey takarak denerim diyecem bu sefer full bass duyacam herneyse subwoofer kondansatörünü ne yapsam acaba değerini okuyamıyorum üstü full silikon bol keseden sürmüşler
O kondansatörü 47 yapabilirsin. Uydu hoparlörlere biraz daha yoğun ses verecektir. Sorun olmaz.
Gücünü artırmak için ise TDA 2030 un feedback direncini düşürmelisin. Bir kondansatörle şaseye bağlanan direnç bu. Elbette bu direncin düşürülmesi çıkış kazancını artıracaktır ama beraberinde gürültü ve distorsiyon oranını da artıracaktır.
Başka bir entegre kullanman durumunda ise güç kaynağın (trafo) yetmeyebilir. İnce hesaplamalısın.

erg123

gürültü ve distorsiyon oranını  artcak o zaman trafo 12.5vx2 1.6a diyor ucunda 9.1v luk zener var zaten 2050 takıp zenerleri 10-12 li birşey takarsam iyi olur galiba  az ısınma olabilir şimdi bu trafo 40w lık galiba formüle göre vxa=w

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın