pic çıkışlarını güçlendirmek için gerekli olan entegre nedir?

Başlatan t.t, 05 Ekim 2013, 18:15:19

t.t

pic ile tarama yöntemiyle büyük 7 segment display çalıştırmak istiyorum saat görevi yapacak ama pic in çıkışları malum 5v 10ma civarı benim istediğim pic logic 1 olduğunda sisteme 12v verecek bu iş transistörle olabilir ama logic 0 olduğunda pic in çıkışı yanmaması için  logic 0 ı izole edip şaseye aktaran bir eleman arıyorum 300ma civarı akım pic üzerinden şase yapsa yada pic bozulurmu sizce nasıl olabilir teşekkürederim

Adnancoskun

pic\'in cıkışı ile  transistörün beyzi arazına 1 kohm direnç koy. ayrıca beyz ile şase (GND) arasına 10 K direnç koy.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

t.t

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 05 Ekim 2013, 19:02:23pic\'in cıkışı ile  transistörün beyzi arazına 1 kohm direnç koy. ayrıca beyz ile şase (GND) arasına 10 K direnç koy.

hocam bu şekilde akım 10k üzerinden şaseye gitmeyecekmi akım düşecek bu sefer1 bit logic 0 durumundayken o bit şasemi olur açık devremi olur diye sorsam
entegreleri buldum heralde uln2003 ve 2981 heralde teşekkür ederim

Adnancoskun

10 Kohm direnç transistörün kararlı çalışmasını sağlar, yani 10 kohm üzerinden şaseye akacak akım hiç önemli olmaz...
Ayrıca elbette ULN2003 veya 2004 benzeri transistör gruplarından oluşan open collector  entegreler var... onları da kullanabilirsin, ancak onların üzerinden fazla akım çekemezsin....

t.t

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 06 Ekim 2013, 14:36:0010 Kohm direnç transistörün kararlı çalışmasını sağlar, yani 10 kohm üzerinden şaseye akacak akım hiç önemli olmaz...
Ayrıca elbette ULN2003 veya 2004 benzeri transistör gruplarından oluşan open collector  entegreler var... onları da kullanabilirsin, ancak onların üzerinden fazla akım çekemezsin....
hocam aradığım şey onlarda değil aradığım tam olarak elektronik röle logic 0 iken rölenin bir ayağı şase logic1 iken rölenin diğer ucu 12v ortak uç alıcıya

Adnancoskun

yapmak istediğinizi paint de çizebilirmisiniz? elektronik roleler var, solidstay relay veya entegre gibi elektronik switch ler var, bir zamanlar kullanmıştım, bakayım ismini hatırlayabilirsem yazayım..

google\'a switch ic yaz bir yığın çıkıyor.
örneğin, AS1751  AS1752, AS1753
TS5A3157    gibi....

t.t

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 07 Ekim 2013, 15:37:09yapmak istediğinizi paint de çizebilirmisiniz? elektronik roleler var, solidstay relay veya entegre gibi elektronik switch ler var, bir zamanlar kullanmıştım, bakayım ismini hatırlayabilirsem yazayım..

google\'a switch ic yaz bir yığın çıkıyor.
örneğin, AS1751  AS1752, AS1753
TS5A3157    gibi....
TS5A3157 hocam aynen bu ama bu hızlımıdır milisaniyelerde çalışabilirmi?

Adnancoskun

t.t

pwm.c

istersen motor sürücüleri kullan L293 gibi. eğer akım çok fazla değilse aynı işi opamp ile yapabilirsin.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın