Çalışan 4 Kanal Stero Mixer Devresine İhtiyacım Var.

Başlatan WILD_TURK, 19 Eylül 2013, 10:42:54

WILD_TURK

Merhaba

Evimde PC\'ye ses kaydı yapmak istiyorum ve 4 kanal bir mixere ihtiyacım var
Buna benzer bişey:

Her kanalın High, Low, Mid ayarı, Volume, Mic girişi, Line Girişi ve Kanalı aktifleştirmek için tuşu olsun istiyorum..
Ve ana ses düğmesi olcak... Ek olarak 2x30 watt gibi bir devre kurup çıkış yapabilirim ama bu en son iş.

Yardımcı olursanız sevinirim... Şimdiden teşekkürler...

Saygılar

Mr_YAMYAM

Böyle bir mixer\'i yapmak, hazır almaktan çok daha pahalıya mal olacaktır.
Ancak DIY mantığı ile BEN YAPTIM demek istiyorsan yardımcı olabilirim.

WILD_TURK

Ya ben öle çok prof bişey istemiyorum 4 kanalda da bas tiz mid ayarı olcak volume olcak master volume kanal açma kapam olcak bide line in ile mic in olcak o kadar... effect, gain, lcd ekran, vumetre vs istemiyorum

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: WILD_TURK - 19 Eylül 2013, 12:04:10Ya ben öle çok prof bişey istemiyorum 4 kanalda da bas tiz mid ayarı olcak volume olcak master volume kanal açma kapam olcak bide line in ile mic in olcak o kadar... effect, gain, lcd ekran vs istemiyorum
Zaten PROF denilen olay mixerin ölçüm değerleridir. THD, SNR ve benzer olguların belli seviyede olmasını gerektirmektedir. Bu değerler belli seviyelerin üzerinde olduğu zaman da kaydın bozuk olacaktır.
Minumum seviyede amatörce bir mixer yapmanın temeli FADER denilen sürgülü potlardan geçmektedir. Bu potlar ne yazık ki biraz pahalıdır. Ucuz modeller de kullanabilirsin, ama ayar alanın kısıtlı olacaktır.
Diğer taraftan mikrofon için gürültü seviyesi iyi düzeyde bir preamplifikatör kullanmalısın. Aksi takdirde mikrofonla yapılan kayıtlar bol hışırtılı veya gürültülü olabilecektir.
Haliyle 3 yollu tone kontrol da talep ediyorsun. Bu EQ devresi de o kadar ucuz olmayacaktır.
Tek bir devre mantığı ucuz gibi görünse de sistemin kutulanarak kullanılabilir hale getirilmesi de başlı başına bir masraftır.
Yine de bu tür çalışmaları sonuna kadar desteklemekteyim. Tam olarak karar verdiğinde kutuyu öncelikle ayarlarsan şema olarak destek veririm.

WILD_TURK

Mixerin kutusu önemli değil kendim reklamcı olduğum için elimde kompozit denen malzeme var devreye göre CNC de kestiririm kutusunu... Ben açıkcası elektronik bilgim çok az. merakımdan yapıyorum bi +-70 v 1000 watt SMPS için 400 lira harcamışlığım var benim :) değmez ama heves işte :)

yapacağım mixerinde PC ye kaydederken temiz kaydetmesini istiyorum ha bu 4 kanal değil de 2 kanal da olabilir. Çalışma voltajı da sorun değil simetrik 7 çıkışlı toroid var elimde aşa yukarı 8-10 kilo falan :) onla beslerim

Mr_YAMYAM

Hat seviyesi (line input) sorun olmaz. Çünkü birer opamp ile yapılabilmektedir. Fazlaca maaliyeti olmaz. Burada sorun Microfon giriş devreleridir. 60db kazançlı bir mikrofon kuvvetlendirici 2 opamp ile gerçekleştirilebilir. Ancak S/N değeri en ideal koşullarda -50dbm civarı olabilir. Biraz da özen ile bu değer -60dbm lere çekilebilir. Bu da uzak ses alımı gerektiren durumlarda (Bir oda içerisindeki sesleri alma) biraz HİSS gürültüsü demektir. Ama mikrofon ile kayıt yakın mesafeden yapılacaksa o zaman sorun olmayacaktır.
Birde bahsettiğin 3 yollu tone control devresi sorundur. Middle ayarlarda sağlıklı ayar yapabilmen için devreyi biraz daha komplike hale getirmek gerekli. Eğer illa middle ses kontrolu olmasın dersen o zaman daha önceki tasarladığım devreleri araştırmaya başlayayım.
Devre kartlarının yapımı da oldukça önem taşımaktadır.

WILD_TURK

Line in için mid olması sorun değil de mikrofona şart. tek kanala mid kurabiliriz diğerleri sorun değil.. kayıtta dediğin gibi yakın mesafede ve ses yalıtımlı odada olacak. gürültü yok denecek kadar az

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: WILD_TURK - 20 Eylül 2013, 10:13:16Line in için mid olması sorun değil de mikrofona şart. tek kanala mid kurabiliriz diğerleri sorun değil.. kayıtta dediğin gibi yakın mesafede ve ses yalıtımlı odada olacak. gürültü yok denecek kadar az
Sistem yapılırken modüller halinde tasarlanacağı için tek bir modül üzerine çalışmak en iyisi olacaktır. Bu yüzden fazla kart tasarımı yapmadan tek bir modül üzerine çalışılacaktır.
Bu modül üzerinde 1 adet mikrofon preamplifier devresi, bir adet ton kontrol devresi ve bir adet te stereo hat seviyesi line amplifikatörü olacaktır. Modülü sadece hat seviyesinde kullanmak istendiğinde mikrofon kuvvetlendirici katı yapılmayacak, sadece tone kontrol devresi ve line amplifaktörü yapılacaktır.
Bu modüller D tipi konnektörler ile sistem BUS\'ına irtibatlanacak. Böylece temiz bir tasarım elde edilecektir. Herhangi bir modülde arıza olması durumunda bu modül eğer yedeği varsa hemen değiştirilip, işler yarım kalmadan daha sonra tamir edilebilir.
Tek bir kanal mikrofon kullanmayı istemişsin. Ben yine de tecrübelerime dayanarak en az 2 kanal mikrofon girişi öneriyorum. Hatta ses kaydında akustik enstrumanlar kullanılacaksa 4 kanal mikrofon modülü kullanılması şarttır.

WILD_TURK

Kayıt amatör olacağı için 4 kanalada mic kurmanın gereği yok ha 2 olabilir ama vocal tek olacak ... ben bir devre buldum ama ne kadar işime yarar bilemiyorum ama biraz karışık geldi..
Ama bunda Vol, balance, gain var sadece

http://users.otenet.gr/~%20athsam/Audio_mixer_6_ch_ENG.htm

Mr_YAMYAM

O devre çok ta karışık değil. Aslında modülleri saymazsak sadece master ch ve EQ devreleri var.
Ana çıkışta bulunan EQ ve çıkış BUFFER devrelerini saymazsak sadece 2 adet opamp devresi vardır.
Zaten mikserlerin temeli budur.
Ama işin en can alıcı noktası MODÜL olarak belirtilmiş devrelerin yapımıdır. Bu modüllerde mikrofon önyükselteçleri, 3 kanal ton kontrol ve kanal amplifier devresinin konulması şarttır:D
Yani burada esas olan bu modüllerin tasarımıdır. Eğer sadece çıkış ve mix devresi karışık geldi ise bence işin zor. Bir mikrofon önyükselteci ve tone kontrol devresi hiç te basit değildir. Özellikle direk kayıt yapılacak sistemlerde daha önce belirtmiş olduğum gibi gürültü ve distorsiyon faktörleri oldukça önem taşımaktadır.
Ancak tek bir modülün yapımını başarabilirsen, bu modülden yeterince yapman ve modülleri sisteme install etmen hiç te zor olmayacaktır.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: WILD_TURK - 20 Eylül 2013, 14:41:56yokmu elinizde hazır bi devre
10 sene kadar önce yapmış olduğum bir mixer devresi var idi. Ancak dökümanları nerdedir bilemiyorum. Araştırayım bulabilirsem foruma eklerim. Bulamazsam senin için ideal bir devre tasarlarım.

Mr_YAMYAM

Şu devreyi bir incele. Bakalım sana karışık gelecek mi?
Bu devre bir mikserde kullanılabilecek en basit seviyede bir mikrofon önyükseltecidir.
Ucuz ve tek gerilimle çalışabilen opamp olan LA3160 entegresi tercih edilmiştir.

Eğer bu devre karışık gelmez ve yapabilirim dersen diğer devreleri de hazırlarım.

Elektrik2012

Merhaba ilgili abilerime,üstadlarıma,arkaşlara teşekkürler Konu dikkatimi çekti Bu la3160 devreyi yapıcam
2x30W anfime bağlıycam sorun olur mu Seslendirmekde çok bilgim yok :) K.bakmayın  Diğer şemalarıda bekliyorum
Büyük adım atmaktan korkmayın uçurumu küçük  sıçramalarla geçemezsiniz

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Elektrik2012 - 23 Eylül 2013, 17:32:29Merhaba ilgili abilerime,üstadlarıma,arkaşlara teşekkürler Konu dikkatimi çekti Bu la3160 devreyi yapıcam
2x30W anfime bağlıycam sorun olur mu Seslendirmekde çok bilgim yok :) K.bakmayın  Diğer şemalarıda bekliyorum
Anfiye bağlamaktaki amacın nedir.
Anfiye mikrofon bağlayıp bir çeşit mikrofon ile anons sistemi yapacaksan elbette olur. Ama amacın mixerli amplifikatör yapmaksa o zaman işler değişecektir.

Elektrik2012

Amacım mixerli ampflifaktör yapmak yani Sesi değiştirmek :) Daha önce preanfi yaptım onuda anfiye bağladım Oluyor fakat bu sefer sesi DEğiştirmek efekt katmak istiyorum.

Çok fazla Şey mi istedim :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Elektrik2012 - 23 Eylül 2013, 18:48:51Amacım mixerli ampflifaktör yapmak yani Sesi değiştirmek :) Daha önce preanfi yaptım onuda anfiye bağladım Oluyor fakat bu sefer sesi DEğiştirmek efekt katmak istiyorum.

Çok fazla Şey mi istedim :)
Yoh gurban çok şey istemedin:D
Ama yanlış birşeyler istedin galiba.
Amacın sesi değiştirmek ise bu gibi işler için yapılmış özel devreler mevcuttur. Bunlardan ilk akla gelen EQUALIZER adı verilen bir devredir.
Takiben muhtelif EKO (YANKI) devreleri de örnek verilebilir. Her anfide olan tone kontrol devreleri de sesi belli şekillerde değiştirmektedir.
Katmak istediğin efektler tartışmaya açık bir konu olduğu için ancak bu örnekleri verebiliyorum.
Eğer amacın anfinin güçbandını (POWER-BANDWIDTH) artırmak ise başlı başına bir tasarım ve modifiye gerektirmektedir.

Elektrik2012

Ben öyle çok profosyonel bir şey istemiyorum :) Bu arada 11.sınıf Görüntü ve Ses Öğrencisiyim.BEni okulun konferansı için görevli seçildim.Anfileri equalızer mikser filan bugün biraz inceldim Kurcalarım :)
Benim istedigim Evde Anfim var 2x30W çok rahat yetiyor bana oda küçük oldugu için :) Ben mikrofona preanfi katı ekliycem sonra preanfiyi Ekolayzer gircem Yanlış bilmiyorsam sonra orda frekansı alçaltcam yada yükseltcem böyle ses ile oynamış olucam Dogrumu :) Benim istedigim Sesi biraz değiştirmek :) Yani bass tiz volume Olarak değiştiriyorum Umarım anlatabildim amacım öğrenmek :D  Çok teşekkür ederim ilgilendiginiz için

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Elektrik2012 - 23 Eylül 2013, 19:29:04Ben öyle çok profosyonel bir şey istemiyorum :) Bu arada 11.sınıf Görüntü ve Ses Öğrencisiyim.BEni okulun konferansı için görevli seçildim.Anfileri equalızer mikser filan bugün biraz inceldim Kurcalarım :)
Benim istedigim Evde Anfim var 2x30W çok rahat yetiyor bana oda küçük oldugu için :) Ben mikrofona preanfi katı ekliycem sonra preanfiyi Ekolayzer gircem Yanlış bilmiyorsam sonra orda frekansı alçaltcam yada yükseltcem böyle ses ile oynamış olucam Dogrumu :) Benim istedigim Sesi biraz değiştirmek :) Yani bass tiz volume Olarak değiştiriyorum Umarım anlatabildim amacım öğrenmek :D  Çok teşekkür ederim ilgilendiginiz için
Hah şimdi oldu. Öğrenmeye hevesli arkadaşlarıma ciğerimi feda eder ciğer kebabından devre yaparım:)
2X30W lık gücü yabana atma. RMS 30W lık güç ciddi yüksek bir değerdir. Uygun hoparlörler ile binayı bile sallayabilirsin. (O kadar olmasa da herkesi rahatsız edebilir:) )
Bu durumda sana ilk önereceğim modifiye temelleridir. Eğer önceki yapmış olduğun pre anfinin şemasını iliştirebilirsen sana işin temelinden itibaren birşeyler çıtlatabilirim.

Elektrik2012

2x30W devremde tda7377 kullandım :) Preanfiyide yeniden yapıcam sizin bu la3160 ile verdiginiz devreyi yapıcam işe yarar mı? :) Allah Razı olsun

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Elektrik2012 - 23 Eylül 2013, 21:27:262x30W devremde tda7377 kullandım :) Preanfiyide yeniden yapıcam sizin bu la3160 ile verdiginiz devreyi yapıcam işe yarar mı? :) Allah Razı olsun
Cahal civelek arkadaşım:D
O pre ampli mikrofon için tasarlanmıştır. Mikrofon bağlamak istersen elbette işe yarar. Ama amplifikatör önyükselteçleri (preamplifikatörler) farklı çalışırlar.
Aslında mantık aynı olmasına rağmen mikrofon pre amplilerinde kazanç yaklaşık 60db civarı (Gv=100 yaklaşık) line preamplifikatörlerinde ise Gv=10db civarıdır.

Elektrik2012

Evet dediginiz gibi Cahal civelim :) Peki ne yapmam lazım :) Anfim var Mikrofon Kasası mı diyim metal kısmı o var Başka bişey yok.Ben Yani Şema Olursa yaparım :) Ya ben İlk önce bi efekt Vs bi geçiyim şu anfi mikrofonu bağlamak için mikrofon için ön yükselteç preanfi devresi yapıyım İlk önce ordan başlıyalım Nasıl bi preanfi yapmam lazım verim almak için Yardımlarınızı bekliyorum  Adım adım yapalım diyorum Şimdiden Teşekkürler

Mr_YAMYAM

Şemasını verdiğim mik pre anfisini yap.
Ben gereken ayarları ve desteği veririm.
Ampline bağla ve çalıştır.
Sonra da diğer devrelere geçeriz.

Elektrik2012

Elektrik2012

Merhaba acaba bu la 3160 devreyi delikli pertinaksa mı yapayım yoksa Plakete mi?Benim için plaket daha sağlıklı kolay geliyor.Ama la3160 kılıfını bilemedeğim için çizemedim. :)Ares kılıfı ne 8 bacaklı Dıl08 mi kullancam?Yoksa ayrı bir kılıfı mı var?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın