Bu devre çalışır mı mantığı nedir ?

Başlatan musa-90, 29 Ağustos 2013, 01:17:34

musa-90

Arkadaşalar bu devreyi yapmayı planlıyorum maliyeti ortalama hesap yaptım internetten vercem sipariş işte 25 -30 tl yi buluyor kargo ile mantığını çözemedim tam olarak hangi pottan hangisi ayarlanıyor. Netten baktım lm2577 dc dc convertörlerde kullanılıyor. lm338 malum zaten voltaj regulesi için ben bunu rüzgar gülünde kullancam yani bunu yapıpta kararlı çalıştığını gören var mı acaba.Birde ben girişten atıyorum 5 volt verdim o 14 voltu sabit verecek mi kesin ? akım ne kadar düşer giriş ve çıkışta yardımlarınızı bekliyorum.

Adnancoskun

çalışıp çalışmayacağını bilemem, detaylı incelemek lazım,
ancak bunu bir forumdan vs aldınsa mutlaka çalışıyordur.
mantığa gelince çok kolay
LM2577 li kısım switch mode power supply(veya DC/DC converter).. girişteki gerilimi çıkışta sabit olarak elde etmek için kullanılmış (giriş gerilimi değişken de olsa çıkışta sabit bir gerilim elde edersin), yukarıdaki LM338 li olan kısım ise şarj devresi,
4k7 lık pot  ile çıkış gerilimini (şarj gerilimini) ayarlıyorsun
100k  lık pot ile de üst sınırı ayarlıyorsun, yani şarj kesim gerilimini.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Mr_YAMYAM

Devrenin hiçbir güvenlik unsuru yok.
Kullanılan LM338 entegresi akım limitörü olarak görev yapmamaktadır. Sadece şarj voltajının belli seviyeye gelmesi halinde çıkış gerilimini düşürmesi üzerine tasarlanmıştır.
Kullanılan akü veya batarya grubunun voltajı 12V luk değilse devre kullanılamaz. Veya çıkıştaki 13V luk zenerin de batarya voltajına göre değiştirilmesi gereklidir.
Ben olsam akım limitörlü olarak kullanırdım.

musa-90

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 29 Ağustos 2013, 09:12:04çalışıp çalışmayacağını bilemem, detaylı incelemek lazım,
ancak bunu bir forumdan vs aldınsa mutlaka çalışıyordur.
mantığa gelince çok kolay
LM2577 li kısım switch mode power supply(veya DC/DC converter).. girişteki gerilimi çıkışta sabit olarak elde etmek için kullanılmış (giriş gerilimi değişken de olsa çıkışta sabit bir gerilim elde edersin), yukarıdaki LM338 li olan kısım ise şarj devresi,
4k7 lık pot  ile çıkış gerilimini (şarj gerilimini) ayarlıyorsun
100k  lık pot ile de üst sınırı ayarlıyorsun, yani şarj kesim gerilimini.

Hocam çıklamaların için çok teşekkür ediyorum. Benim sadece kafama LM2577 kısım takılıyor. LM338 - LM317 ile çalıştım o kısımda sıkıntı yok ama bu LM2577 ye giren voltaj kaç ken kaç olur akım ne olur o kısımı denemek lazım heralde... Yani girişten 3 volt 2 amper akım verdim çıkışta ben 14 voltu görecekmiyim tabi akım yerle bir olur muhtemelen.

Caos

Ya bir yol Bulacağız, Ya bir Yol Açacağız....

musa-90

Alıntı yapılan: musa-90 - 29 Ağustos 2013, 01:17:34Arkadaşalar bu devreyi yapmayı planlıyorum maliyeti ortalama hesap yaptım internetten vercem sipariş işte 25 -30 tl yi buluyor kargo ile mantığını çözemedim tam olarak hangi pottan hangisi ayarlanıyor. Netten baktım lm2577 dc dc convertörlerde kullanılıyor. lm338 malum zaten voltaj regulesi için ben bunu rüzgar gülünde kullancam yani bunu yapıpta kararlı çalıştığını gören var mı acaba.Birde ben girişten atıyorum 5 volt verdim o 14 voltu sabit verecek mi kesin ? akım ne kadar düşer giriş ve çıkışta yardımlarınızı bekliyorum.

Arkadaşlar bu devrenin baskı devresini hazırlayabilcek bir arkadaş var mı 2 gündür uğraşıyorum ama yapamadım. Çok önemli benim için .....

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın