ARAC ICIN POWER LED SÜRÜCÜSÜ YARDIM?

Başlatan aliiz, 21 Temmuz 2013, 03:45:03

aliiz

Merhaba arkadaslar sizlere acizhane bir sorum olacak.

Aracim alltaki resimde görüldügü gibi Power ledlerle saga 6 adet, sola 6 adet Aydinlatma takmak istiyorum.

Power led özellikleri

ALUSTAR 1W | 3 ° / 60 °
Operating current 350 mA
Wattage 1 W
Electrical source only use with 350 mA current source
LED type Edison® Edixeon®
Angle 3 / 60 °
Ingress protection IP65
Dimming Current reduction / PWM
Reverse voltage 5 V
Operating temperature -20 ° C - +40 ° C
Alustar 1W 3/60° 9008131
lcoltwhite 6000 K 100 lm
Volt min.2.8 V - max.3.5 V
CRI:75

Bir kac tane surucu devresine göz attim ama tam anlamiyla isime yarar bir devre bulamadim.
bunlar sadece 350 mA icin bana 700 mA lazim. Bana önerebileceginiz bir Devre varmi?

Bana önerebileceginiz baska bir Devre 700mA cikis gücünde varmi?
Resim #1:

Resim #2:

Arac akusunun cikisi motor devrine göre (sarj voltaji)12-14.8 V arasi degismekte, bu yüzden seri olarak 6 ledi baglamak(6X Uled(max3.5)=21V inverter olmadan olanaksiz. Ayrica ledlere sabit max 350mA gondermem gerekiyor(Ömürlerinin uzun olmasi ver Max parlaklik alabilmem icin).

Bir de Böyle bir hazit sürücü buldum bunu alirsam:DC/DC-LED-Treiber Serie AMLDLW-Z Aimtec AMLDLW-3070Z Ausgangsstrom 700 mA Betriebsspannung 7 - 30 V (pdf den özelliklere bakabilirsiniz)
http://www.produktinfo.conrad.com/datenblaetter/175000-199999/177093-da-01-en-DC_DC_LED_TREIBER_AMLDLW_3070Z.pdf

ve alttlaki gibi, 700 mA sabit akim gonderen devreye 3 serili gruplarda 2 serli paralel ledler baglarsam giren 700 mA olan akim led basina 350 mA olacak sekilde dagilacaktir. Bu mantik Dogrumu baska hesaplamam gerekenler olurmu? (Indiksiyon voltaji zararlarina karsi vs.). Hesaplamam gereken Kayiplar olurmu? l
Ledleri besleme voltajine olur?
( led basina 350 mA de 3.5 V mu ceker? eger öyle olursa 3.5X 3 seri baglama =10.5 V mi olur? Bu sekilde Devre Sarj voltaji araliginda istegimi verebilir mi? Baska bir devre Önerebilirmisiniz?

Tabi böyle olunca sag ve sol icin 2 devre yapmam gerekir. Zaten Aracta Sag ve Sol elektrik Aydinlatmasi Ayri Kablo ve Sigorta yollarinda oldugu icin 2 devre bana mantikli geldi ve Tek yapmak istersen daha güclü sürücü lazim. Sizce Nasil olur tek mi yapmaliyim?

Yardimlariniz icin Cok tesekkür ederim...

pwm.c

ledleri paralel bağlama. ikişerli seri bağlayıp 350ma ile sür.
LM317 ile yapılmış sürücü devresi işini görür. şu sitede golf 6 için yapılmış örnek bir uygulama var.
http://www.geceucusu.com/topic/5218-golf-vi-gunduz-fari-yapimi/
yapan kişi devre şemasını vermemiş ama LM317 ler ve bunlara bağlı 3,9ohm 2w dirençler resimlerden görünüyor.
olmassa hazır sürücülerden al. bundan daha verimli çalışır.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

aliiz

Alıntı yapılan: pwm.c - 21 Temmuz 2013, 18:47:04ledleri paralel bağlama. ikişerli seri bağlayıp 350ma ile sür.
LM317 ile yapılmış sürücü devresi işini görür. şu sitede golf 6 için yapılmış örnek bir uygulama var.
http://www.geceucusu.com/topic/5218-golf-vi-gunduz-fari-yapimi/
yapan kişi devre şemasını vermemiş ama LM317 ler ve bunlara bağlı 3,9ohm 2w dirençler resimlerden görünüyor.
olmassa hazır sürücülerden al. bundan daha verimli çalışır.
Cevap icin Tesekkur ederim. linkteki is cok basarili gercekten ama  devre semalari yok malesef... 2 yil onceye yakin bir konu cevap yazarmi bilmem ama semalri sorarim yine.

Arastirdim ama iyi bir tane 700 mA sabit akim Devresi bulamadim bildiginiz bir tane varmi?

Ben Tek Güc transistoruyle devreyi yapmak istiyorum o yuzden 3 erli seri iki grup yapip sonra onlari paralel baglamayi dusunuyordum yada ona bende 2 serli paralel gruplari seri birbiirne baglamayi öyle olunca bana 700 ma sabit guc gonderen devre lazim. Aku nun motor calismadiginda normal voltaji 12 oldugunu hesaba katarsak 4 erli seri yapamam parlaktikta azalmaya neden olur diye dusunuyorum.

Bu Linkteki gibi
 http://www.produktinfo.conrad.com/datenblaetter/175000-199999/177093-da-01-en-DC_DC_LED_TREIBER_AMLDLW_3070Z.pdf
pdf de hazir olan AMLDLW-3070Z modeli 7-30V arasi calisan (pdfden tüm özellikleri yaziyor hatta dimm fonksiyonuda var) alsam baglatiyi da resimdeki gibi yapsam nasil olur?

EDIT: iki tane sürücü sol olmus biri sag biri sol

bir tanede bu Linkte
http://www.produktinfo.conrad.com/datenblaetter/150000-174999/157973-da-01-en-LED_TREIBER_0_7A_RCD_48_0_70.pdf
 RCD-48-0.70 modeli var hangisini önerirsiniz?

pwm.c

aliiz

peki dimm li yapmak istersek park isiklarina baglandiginde akimi azaltacak sekilde nasil ayarlayabiliriz PNP NPN trasisleri ile is görürmü

pwm.c

dimmerleme için PWM yada SMPS devrelerini kullan yoksa transistörlerin çok fazla ısınır.
pwm için NE555, SMPS olarak LM2576-adj kullanabilirsin.

asma

Parklara gelen 12V ile 12voltluk bir minik röle çektirirsin.
LM317 devresindeki direnci 3,9ohm olarak iki adet kullanırsın.
Biri şemadaki gibi bağlı diğeri ona paralel ama rölenin COM ve NC kontağından (normalde kapalı kontağından) geçirirsin.
Park yanarken 3,9 ohm ile 320mA akım geçer ve ledler yarı güçte ışık verir.
Parklar sönükse 3,9//3,9=1,8 ohm ile 640mA akım çeker ve ledler parlak yanar.

Peki power ledleri nasıl soğutacaksın. Golf örneğinde soğutucu kullanılmış, sen ne düşünüyorsun?
Resimlerde 327,4mA de bir LED yanarken görüyorum, sen 10dk yakıp denedin mi, metal yüzey el yakacak yada plastiği eritecek kadar (sonrada bozulacak kadar) ısınması gerekir.

LM317 nin ısısı bunlardan çok fazla olmaz ama onun için de soğutucu gerekecek.  ;)

Kolay gelsin.

aliiz

Alıntı yapılan: asma - 23 Temmuz 2013, 19:03:03Parklara gelen 12V ile 12voltluk bir minik röle çektirirsin.
LM317 devresindeki direnci 3,9ohm olarak iki adet kullanırsın.
Biri şemadaki gibi bağlı diğeri ona paralel ama rölenin COM ve NC kontağından (normalde kapalı kontağından) geçirirsin.
Park yanarken 3,9 ohm ile 320mA akım geçer ve ledler yarı güçte ışık verir.
Parklar sönükse 3,9//3,9=1,8 ohm ile 640mA akım çeker ve ledler parlak yanar.

Peki power ledleri nasıl soğutacaksın. Golf örneğinde soğutucu kullanılmış, sen ne düşünüyorsun?
Resimlerde 327,4mA de bir LED yanarken görüyorum, sen 10dk yakıp denedin mi, metal yüzey el yakacak yada plastiği eritecek kadar (sonrada bozulacak kadar) ısınması gerekir.

LM317 nin ısısı bunlardan çok fazla olmaz ama onun için de soğutucu gerekecek.  ;)

Kolay gelsin.

Role fikri güzel :) .
Indiksiyon voltajina karsi bir koruma almam gerekmez galib.. ve rolle icin seri bir de 1N4001 baglasam nasil olur?

Direncleri kac wattt kullanmaliyim. Aslinda ben fazla Transistor kullanmak istemiyorum. 3 erli seri guruplar halinde baglasam lm kaldirimi?

Led in resimde görüldügü gibi kendi aliminyum kasasi icinde. direk  3.3 V gonderip denemistim resimde. Sürekli akim cekktigi icin  yaklasik 20 dk sonra 350 ma nin uzerine cikti, Ancak ondan sonra isinmaya basladi. 340 mA sabit akimda hic isinma olmuyor. Bir tande TDA2050 ile guzel bir PWM li devre elimde bunu hakkinda ne dusunuyorsun?

aliiz

Alıntı yapılan: pwm.c - 23 Temmuz 2013, 18:03:42dimmerleme için PWM yada SMPS devrelerini kullan yoksa transistörlerin çok fazla ısınır.
pwm için NE555, SMPS olarak LM2576-adj kullanabilirsin.

bir örnek sema varmi?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın