Dağ evim icin elektrik üretmem lazım

Başlatan EFRAHİM, 14 Temmuz 2013, 16:39:42

EFRAHİM

arkadaşlar bir konuda yardıma ihtiyacım var dag evim içiin elektrik üretmek istiyorum sudan veya rüzgardan su ile örnegin resimdeki motoru alsam (5000 watt gücünde alternatör/dinamodk 500 devir) su ile döndürüp asıl ihtiyacım alan ısınma için kullanabilirmiyim suyu rezistans ile ısıtıp buda 4000 w lık toplamda veya azı onuda petege pompalamak geenel amaç kalan 300 veya kaç watt ise onuda aydınlatma vs. için kullanmak bu motor uygunmudur ? yeterlimidir sizce bana veya fazlamı gelir ?

mhoca

Güneş enerjisi daha mantıklı ve ekonomik bence. Tabi güneş alan bir ortam ise. İyi çalışmalar.

EFRAHİM

yok oo şekilde pek mantıklı degil su benim için en idealii elimde 3000 devri yakalayabilecegim dişli sistemim var onun için ona yöneldim sadece alternatör ve sonrasına aklım ermedi alternatörün cıkışına direk yükk baglayabilirmiyim ?

stk4221

efrahim kardeş aküye depolama yapman gerekir yok sa elektrikte dalgalanmalar olur işin içine endüktif  alıcılar girerse  maliyet çok artar ben de güneş panelleriyle ugraşıyorum  türbine  göre daha sıkıntılı   erzurumda vatandaştan biri yapmış çok güzelde olmuş
http://www.memurlar.net/haber/339416/
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

EFRAHİM

o zaman bu denli birşeye ihtiyacım olmaz banaa tahmini 24/48 V. 80/90 A lazım akülerle seri paralel mantıgı ile yaparsam onlarıda sarj etmem için araç alternatörü yeterli olacak sanırım tabiki akü sarj devresi sonrasında invertör bende sanırım hersey tamam güven eksik gibime geliyor :(

stk4221

kardeş bir şekilde başlamak lazım. bende de güven tam  ama elektronik bilgim sınırlı rahat hareket edemiyorum . ufak bir mantık yürütelim, şarj dinamosu çark yöntemiyle  24 v ürettin önüne şarj kiti aldın veya yaptın. akülerine göre akımını ve voltajını  ayarladın. kullanacagın yüke göre invertör watt seçimini yaptın. bismillah deyip sigortayı kaldırmak kalıyo heralde.  :D   

( dişli sisteminde bisiklet zincir ve dişili kullanılabilir heralde)

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

EFRAHİM

O zamn sirada uygulamaya gecmek var siradan arac alternatoru ve akuleri isimi gorur sanirimm

Adnancoskun

Eğer su yeteri kadar kuvvetli ise (debi ve akış hızı) bence araç altarnatörü ile uğraşmayın hem gerilimi az olur hem de gücü az olur, Resimdeki gibi veya daha büyük bir altarnatör kullanın,,,
su akışı devamlı ise ,  giriş gerilimi değişken olsada çıkışda sabit gerilim veren SMPS tipi inverterler var. ondan alın kullanın bence,,,
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

EFRAHİM

O zaman akuye gerek kalmazmi olabilir dediginiz saglam su kaynagim var ufak bir set ve mesafe ile istedigime ulasirim peki bu alternatorun cikisini direk invertor ve yuke girebilirmiyim veya invertor kullanmasam sanirim isikta parlama ve sonme olayi olacak dalgalanmadan dolayi?  Voltaj surekli artip dusecegi icinn ?

EFRAHİM

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 15 Temmuz 2013, 15:13:19Eğer su yeteri kadar kuvvetli ise (debi ve akış hızı) bence araç altarnatörü ile uğraşmayın hem gerilimi az olur hem de gücü az olur, Resimdeki gibi veya daha büyük bir altarnatör kullanın,,,
su akışı devamlı ise ,  giriş gerilimi değişken olsada çıkışda sabit gerilim veren SMPS tipi inverterler var. ondan alın kullanın bence,,,
bu motor zaten invertöre girecegim voltajdan fazlasını üretecek o nasıl olacak pekiii ?

Adnancoskun

Su akışı sürekli ise hiçbir sıkıntı olmaz.
ayrıca  inverter\'in gerilim aralığı genişdir , bu sebeple yüksek de girsen düşük de girsen çıkışı sabittir.
Gerilim dalgalı olsa bile çıkış sabit olur. özelliği bu
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın