Devreler akimi nasil ceker ;D

Başlatan endorfin, 12 Temmuz 2013, 22:14:32

endorfin

Oncelikle merhaba :). Dun arkadasimla elektronikten sohbet ederken kafam karisti bir az :o. Sorum su; Mesela benim bir trafom (normal kopru diyot dogrultmayla) var 
ve cikisina DC12v 5A veriyor .Ve bir devrem var o da DC12V 500ma-la calisiyor. Peki ben direkt olarak DC 12v 5A cikislarini devre girisine baglarsam devre 5A-den kendi ihtiyaci kadar mi cekicek ??? yoksa devre icin copte bos yer mi ayirmamiz gerekir ;D.?
Saygilarimla... :)
 Ekber/Azerbaycan.. :) :) :) :)

yazici67

Alıntı yapılan: endorfin - 12 Temmuz 2013, 22:14:32Oncelikle merhaba :). Dun arkadasimla elektronikten sohbet ederken kafam karisti bir az :o. Sorum su; Mesela benim bir trafom (normal kopru diyot dogrultmayla) var 
ve cikisina DC12v 5A veriyor .Ve bir devrem var o da DC12V 500ma-la calisiyor. Peki ben direkt olarak DC 12v 5A cikislarini devre girisine baglarsam devre 5A-den kendi ihtiyaci kadar mi cekicek ??? yoksa devre icin copte bos yer mi ayirmamiz gerekir ;D.?
Saygilarimla... :)
 Ekber/Azerbaycan.. :) :) :) :)
Temelde akımı kendi çeker. Zaten güç kaynaklarının akım değeri yoktur. Yani 12 Volt 5 Amper adaptör teoride olmaz. Trafosunun nüvesi max 60W verebiliyordur, dolayısıyla 12 volt çıkışla en fazla 5 Amper verebilir. Ya da sarım tellerinin direncine göre kaynağın iç direnci 12/5=2.2 ohm diyebiliriz. Tabi bu görünen direnctir. Adaptör SMPS mi? çıkış regüleli mi? vs.. Sizin bağlayacağınız devre lineer/doğrusal devre elemanlarından oluşuyorsa devrenin bir eşdeğer direnci vardır. Bu direnç + trafo direnci toplam yük direnci olur ve V = IxR den yerine koyarak akımı bulursunuz. Lineer devre nasıl olur ? diye soracak olursan çektiği akımın voltaja göre grafiği doğrusal olan devre diyebiliriz. Mesela ideal zener diyot doğrusal değildir, çünkü eşik voltajına kadar direnci çok yüksek iken, eşik değeri aştığında direnci çok azalır. Bu da devrenin direncinin voltaja göre değişmesi, dolayısıyla çekilen akımın değişmesi anlamına gelir.
Pratiğe geçmek istersen de, devresine bağlı. 12 volt 500 ma\'de çalışan devre var, 12 volt 500 ma\'de de çalışabilen devre var. Atıyorum 12 volt 1 amperlik motor 1 amper adaptörden beklenen akımı çeker, ama fazlasını verirsen de onu da harcar. FET transistör ile basit akım kaynağı yaparsan kaynağın kaç volt/amper olursa olsun üstünden ayarlı akımı akıtır. Umarım anlatabilmişimdir arkadaşım, iyi çalışmalar...

mhoca

Devreniz 500mA. çekiyor ise kaynağınız 5A. verse bile sadece 500mA. çekecektir Fazlasını çekmez. İyi çalışmalar.

Adnancoskun

bak sana çok basit bir örnek vereyim.

senin farklı ölçülerde 4 tane bardağın olsun, bunlar sırasıyla 200 mL, 300 mL,400 mL ve 500 mL...
denizin kenarına oturmuş  elindeki bu bardaklarla alarak kovaya su dolduruyorsun,
Denizin suyu nekadar çok olursa olsun alacağın suyun miktarını elindeki bardak belirler...
eğer 100 mL lik bardakla alıyorsan herseferinde 100 mL alabilirsin.
500 mL lik bardakla alıyorsan her seferinde 500 mL su alabilirsin
kısacası senin alacağın suyu belirleyen denizdeki su miktarı değil, elindeki bardak belirler...

senin güç kaynağın 100 Amper verebiliyor olabilir, ancak o kaynaktan çekeceği akımı elindeki devre belirler.

Burada önemli olan nokta şudur;
senin güç kaynağının verebileceği akım , ihtiyacın olan akımdan daha büyük olmalı.

örneğin senin kovanda 200 mL su var, ama bardağın 500 mL lik, bardak büyük diye kova sana 500 mL su veremez,
Umarım biraz açıklayabilmişimdir.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

endorfin

Allah hepinizden cok razi olsun abilerim. Cok-cok teşekkür ederim.Gayet net anladim :)
 Ha bu arada benim guc kaynagimin sekonderini 3,5,9,12,15,18,25.30.35.V olmakla 500w-lik transformatore sararsam ve en basitinden kopru diyot ve kondensatorle bir guc kaynagi yaparsam genel olarak DC 5V-ta Maximum100A cekebilirim oyle mi? Ve ya DC 25V ta Max 20A Cekebilirmiyim?
 Iyi bir gun dileyiyle... :)
   Ekber/Azerbaycan. :) :) :)

Adnancoskun

Hayır çekemzsin, şöyle oluyor toplam güç 500 watt bu demektir ki 500/35=14.28 amper,   sen hangi gerilimde olursa olsun çekebileceğin akım 14,28  Amperdir

diyelimki 5 volt kademesini kullanacaksın o zaman çekebileceğin güç
P=V.I=5x14.28= 71 watt eder.
 diyelim ki 15 volt kullanacaksın
P=V.I=15x14.28= 214 Watt

endorfin

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 13 Temmuz 2013, 15:03:09Hayır çekemzsin, şöyle oluyor toplam güç 500 watt bu demektir ki 500/35=14.28 amper,   sen hangi gerilimde olursa olsun çekebileceğin akım 14,28  Amperdir

diyelimki 5 volt kademesini kullanacaksın o zaman çekebileceğin güç
P=V.I=5x14.28= 71 watt eder.
 diyelim ki 15 volt kullanacaksın
P=V.I=15x14.28= 214 Watt
Bir seyi anlamadim.Peki 500/35=14.28----peki burda 35 ne demektir? anlamadim da  ???
 Ekber/Azerbaycan

Adnancoskun

oradaki 35   senin trafondan alacağın maksimum voltaj,,,

endorfin

Ama ben ayarli guc kaynagi yapmicam  k :-[i.Her voltaji muhtalif kalinlikta telden saricam.  ;)
 Iyi gunler... :)
 Ekber/Azerbaycan :) :)

asma

Kağıt üzerinde yap bakalım.  ;)
500VA trafonun sekonder sargısını saracağın karkasa kaç tana 500W lık sargı sığdırabilirsin.
Mesela kademeleri azaltırsak; 6V , 12V , 24V ve 36V ile kabaca bir hesap yapalım.
6Vac için 83A çekebileceğin kalınlıkta sargıyı sardın. (500W lık sargıyı 500W trafonun karkasına sarınca geriye pek bir yer kalmayacak ama)
12V için 40A lik telden 6Voltluk sargıyı seri olarak sardın. (ilave sargı 250W verecek güçte) Yani 12Vac den 500W güç alabilirsin.
Yer kalmadı ama nüveyi büyük alıp belki sorunu aşarız.  ;)
24V a ulaşmak için 12V luk sargı eklememiz lazım, 20A çekebilecek bu sargıyı da seri bağlarız. (bu ilave sargıda 250W lık olacak)
Peşine 14A verebilecek 12voltluk bir sargı daha saralım. (bunun gücü 500/3=166W olacak)
Toplam sekonder hacmi 500+250+250+166=1166W lık bir sekonder kadar büyük olacak.

Sargıyı sadeleştirmek için eşit voltajlar seçilebilir. orta uçlu trafolar gibi.
12V , 24V ve 36V olursa 12voltluk sargı 3 eşit telden sarılır. Seri paralel bağlanabilir.
12V ve 36V tan tam güç alınır,
24V ta ise güç biraz düşer 36voltta çektiğin akımı çekersin.  ;)

Kısaca trafodan alacağın DC güç ten bahsedelim:
Vac X 1,41 = Vdc   ve Iac X 0,62 = Idc  olur. Diğer kayıplarla 500VA trafodan 400Wdc güç alabilirsin.

Kolay gelsin.

endorfin

Cok-Cok tesekkur ederim hocam.Ben de hic iletiyi beklemeden trafoyu saracaktim  ;D.
   Iyi gunler.... :)
 Ekber/Azerbaycan :) :) :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın