PIC16F877 ile Sıcaklık Fan Kontrol

Başlatan Yusuf usta, 03 Haziran 2013, 17:10:23

Yusuf usta

320V blog\'da bulunan ve çizimi kodu vesaire hiçbirşeyi olmayan sıcaklık fan kontrol devresinin çizimini yaptı arkadaşlar.  kodunu düzelttirdiler. ve çalıştırıp sizinle dosyalarını paylaşıyorum.

fakat derece virgülsüz. yani 36,4 yerine 364, 100,1 yerine de 1001 yazıyor mesela. düzeltip nokta koyan olursa o da yeni kodları bizimle paylaşsın...

devre üzerlerinde yapan arkadaşların isimleri yazılı. emeklerine saygı gereği silmedim.
işlemciye hex yüklerken wdt off yapmayı unutmayın.

kolay gelsin...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

gevv

paylaşım için teşekkürler  @Yusuf usta

Alıntı Yap320V blog\'da bulunan ve çizimi kodu vesaire hiçbirşeyi olmayan sıcaklık fan kontrol devresinin

bu hangi devre ?  link verebilirmisiniz  bu kadar eksiği olan devre paylaştığımı hatırlamıyorum :)

Yusuf usta

hocam aslında o konuya bu dosyayı ek yapmak lazım. birisi sordu ben de mail atacağına forumdan paylaşayım da istifade de edilir dedim. link:

https://320volt.com/pic16f877-ve-lm741-ile-lcd-gostergeli-sicaklik-kontrol-sistemi/

pdf formatlı bir dosya var zaten başka birşey yok. kodlar eksik çalışmadı arkadaşlar birşeyler yaptılar düzenlediler, virgülsüz  de olsa çalışıyor şimdi.

gevv

pwm.c

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 03 Haziran 2013, 17:10:23fakat derece virgülsüz. yani 36,4 yerine 364, 100,1 yerine de 1001 yazıyor mesela. düzeltip nokta koyan olursa o da yeni kodları bizimle paylaşsın...

Buyur Yusuf Usta:
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Yusuf usta

teşekkür ederim hocam ellerine sağlık... eh, gevv hocama iş düştü :) artık bu yazılımla çizimleri linkteki yere eklerse bayağı kişinin hayalleri gerçek olacak :)

pwm.c

@Yusuf Usta
Bu projeyi biraz inceledim ve çok eksik yanı olduğunu söyleyebilirim. yapan kişi sadece ADC değerini ekrana yazdırmış ve 700 sayısı ile karşılaştırmış okadar.
sıcaklık değerine alt ve üst sınır eklemesi gerekirdi. bu değerler ise ayarlı olmalıydı. dahası, kullanılan termistörler liner sonuç vermediği için ya donanımsal yada yazılımsal bir dönüşüm eklenmeliydi.
devre bu hali ile çalışır elbette ama beklendiği gibi değil. zaten ölçüm sonucu gerçeği aynen göstermez.

Yusuf usta

evet hocam işin doğrusu devre bu hali bile eksik. ama öğrenci arkadaşlardan bu devrei çok yapmak isteyen oldu başaramadı. pdf dosya içindeki kod zaten malumunuz derlenecek halde değil. benim yazılımcı arkadaşımdan rica etmiştim bu kadar düzenleyebildi. siz de virgülü eklediniz sorun yok. termistöre bir trimpot ilave edilerek kalibrasyon yapılabilir.

aslında forumda bir devre daha var ds1820 ile yapılmış, onu da yaptım. fakat derece 4.5 gösterip en fazla 8\'e çıktı. ne yaptımsa olmadı. yazılım bilgim olmadığı için çok da uğraşmayıp bunu yapmıştım. halbuki diğer devrede ısı değeri ayarlanabildiği gibi hafızada tutuyordu. o devredeki sorunu çözebilirseniz de iyi olur aslında. pek çok kişi onu yapmaya çalıştı bu yıl. ama muvaffak olamadı.

linki de vereyim:

https://320volt.com/pic16f84a-ile-lcd-gostergeli-fan-kontrol-devresi/

pwm.c

@Yusuf Usta
bu gösterdiğin devreyi proteusta çalıştırdım. herşey normal.
olası sorunlar ise şunlar olabilir:
1- PIC config ayarlarında sorun olabilir. bunları iyi konrolet.
2- devre şemasında kristal osilatör ve lcd kontrast potu eklenmemiş. buna bakıp yapanlar sorun yaşayabilir.
3- devreyi yapan kişi eeprom hafızanın 0. adresine değer girmemizi söylemiş. yeni programladığımız PIC\'lerde genelde \"00\" yada \"FF\" değeri yüklü olur. yazılımın en başında bu konrolün yapılması gerekirdi ama yapmamış nedense.

Yusuf usta

pic config\'de hata yapmadığımdan ve diğer donanımdan eminim ama değer atamak vs konularda hata var mı bilmiyorum... anlamam o kadar yazılım olayından...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın