Devreye kapasitör eklemeyi düşünüyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.

Başlatan ibrahim1661, 25 Mayıs 2013, 19:45:15

ibrahim1661

Arkadaşlar aşağıda da gözüktüğü gibi evde tda 7377 ile yaptığım devreyi beslemede kullandığım 3 tane bilgisayar PSU var. bunlar 300w 360w ve 380w . bunlardan sonra akım doğrultucu diyot koydum 10ar A lık koydum. hem akımları birleşsin hem de tda7377 yanmasın diye(daha önce birkaç kez yandı da) . ordan burdan toplama 8-10 tane kondansatörü de paralel bağlayarak birleştirip yaklaşık olarak 35.000uf felan elde ettim. kondansatörleri takmadan önceki ve sonraki ses arasında çok fark var. ve her kondansatör koyduğumda da farkediyor bu.

Müzikte bass vururken devredeki ışık iyice kısılıyor. yani burdan güç yetmediğini anlayabiliriz öyle değil mi ? . şimdi ben bu devreye 2 veya 3 farad lık bir kapasitör alsam (şu genelde arabalarda kullanılanlardan) . nasıl olur? iyi olur diyorsanız bağlamasını da normal kondansatör bağlar gibi mi? daha amatörüm yardımlarınızı bekliyorum. ayrıca devremin şuanki haline de geliştirmeler yada yorumlar yaparsanız memnun olurum. kendimi geliştirmem açısından.

bertan

arabalarda kullanılan kondansatörün amacı anfi bass vurduğunda voltaj düşmesinden motorun ve diğer elektronik devrelerin etkilenmemesi için konulur.senin devrende böyle bir sorun olmadığı için o kadar yüksek değerler kullanmana gerek yok.38.000 uf yeterlidir ama daha iyi bass almak istersen dahada arttırırsın 50.000uf gibi.devrende 3 tane psu var ve güçleri birbirinden farklı .psu ları böyle paralel bağlamak iyi değildir.900w üstü güç çekersen ilk 300w sonra 360w ve 380w psu lar korumaya geçer.

stk4221

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

ibrahim1661

evet kurulu evde. Yukarıda belırttıgım gıbı gayet guzel calısıyor. Benım asıl merak ettıgım su kı, atıyorum 2 farad cıvarı bır kapasıtor eklesem guc ıhtıyacını yeterınce karıslar mı. Cunku subwoofer bass vururken devrenın ledınde gozle gorulur bır kısılma oluyor . Yanı guc yetmıyor oyle degıl mı ? Cızım kabaca evdekı kullandıgım sıstem.

Yusuf usta

power supply ile anlık akım değiştiren şeyler çalıştırılamaz. anlık akım çekimine karşı korumaya geçecek şekilde yapılırlar özellikle... milyon farat da koysan ilk bas vuruşta hadi kondansatörden yedi, ikinci üçüncü davul darbesinde boşalacak, sonra power yükü alınca çat korumaya geçecek ışıkların kısılacak... olmaz öyle bir sistem. olur ama işte öyle olur...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

ibrahim1661

mesala genelde su guvenlık kameralarında felan kullanılan 30-40 amperlık adptorlerden 2 yane felan alsam 1 tane de 1-2 farad kapasıtor alsam nasıl olur besleme ?

gevv

@ibrahim1661 tda7377  en yüksek 4.5 amper çekiyor  buda 12v  üzerinde 55...60w  eder yani 50...100 amper güç kaynağı bağlasanda çekeceği güç, akım belli  bana kalırsa 2x12v  90w  trafo al 2 adet 6amper diyot kullanarak doğrult  2 adet 4700uf ve 1 adet 100nf ile  filtrele  fazlasıyla yeter (de artar)

ibrahim1661

herzamankı gıbı supersınız gevv . Ilgınız ıcın tsekkur ederım. Bu devreyı belırttıgınız gıbı yaparım o zaman. Yanı daha ıyı bır ses ıstersem guc kaynagı yerıne daha oncelıkle daha ıyı bır entegrelı devre kurmalıyım degıl mı ? Ilgınız ıcın saolun.

Lord Haydari

@gevy burada 2x12v yerine  doğrudan 12v kullanamaz mıyız?  Ya da şöyle sorayım, niye 2x12v önerdin? Doğrultma işlemini daha pratik yapmak için olabileceğini düşündüm, bilmem ne kadar doğru.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın