5v 100 mA güneş paneli devresi

Başlatan stk4221, 22 Mayıs 2013, 21:00:42

stk4221

slm arkadaşlar internette şöyle bir devre buldum basit geldi devreyi kurdum sabahı bekliyorum  .  ilk defa güneş enerjisi  ile çalışıcam.  paneller 3*5v=15 100 ma
akümde 12 v 7 A  bu devre sıkıntı çıkarır mı ?
yardımcı  olanlardan allah razı olsun şimdi den   
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Yusuf usta

Devreniz hayırlı olsun, fakat madem ilk kez panelle çalışıyorsun, aşağıda gösterdiğim tedbiri al öyle çalış. güneş panellerin zarar görmesin...

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

stk4221

eyvallah yusuf usta. güneş doğuş istikametine dogru çevirdim . öglen vakti tekrar çevrilecek inşallah   hayırlısıyla şarj işlemi olur

stk4221

şarj işlemi oluyor. :D  büyütücem sistemi  nasıl bir yol izleyebilirim  kaç voltluk kaç wattlık bir panel alabilirim

Yusuf usta

akün belli zaten...
10W bir panel al mesela, hem 25cm filan uzunluğu var, çok büyük değil, hem de akün için aşırı akım verip bozucu etkisi olmaz. hem de fiyatı 40-50 Lira civarında fazla zorlamaz cebinizi... bu paneller 17 Volttur. zaten 12V akü için gereken de budur. araya şarj kesici devre koymalısın. şarj bitince akün gider yoksa...

stk4221

şarj kesici devre, normal akü şarj devreleri var  onlardan yapsam önüne akü doldugunda şarjı kesebilirmi ? birde 17 volt şarj için fazla degilmi

Yusuf usta

Akü şarj devreleri gereken regülasyonu yapıyor zaten. 17 fazla değil. devreler üzerinden geçerken enerji kaybını göze alın ve unutmayın ki o panel tam güneş göremeyeceği günleri de görecek. o zaman zaten 17 üretemeyecek ve düşük çıkan voltaj yetmeyecek bu kez. ve 12V akünün dolu iken 14.4V gösterebildiğini de hatırlatmakta fayda var...

stk4221

tamam ozaman. normal akım sınırlamalı devre yapsam panelin önüne koysam akü doldugunda enerjiyi kesebilirmi farklı bir devremi yapmak gerkir

Yusuf usta

devreni ayrıntıyla inceleyemedim ama üzerinde full ledi var. demek ki dolunca kesiyor. takip ettim transistörün beyzine ne yolluyor, akımı kesiyor mu diye ama çok zamanım yok doğrusu. ben olsam yaparım, yap gitsin, görür işini büyük ihtimalle.

stk4221

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın