Isı kontrol devresi

Başlatan vbircan, 07 Mayıs 2013, 17:18:40

vbircan

Merhabalar;
Isı sensörü ile ilgili bir devre yapmam lazım istediğim şey. Isı artınca led yanacak bunun için devre şeması ve parçalarına ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim.

Adnancoskun

sensör olarak ne kullanacaksın?

eğer herhangi bir şart yoksa,
bir NTC, bir pot, bir transistör ve bir de led...... hepsi bu kadar,
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

vbircan

Tek zorunluluk breadbord uzerene yapilacak ancak ben elektrik konusunda hic bir sey bilmiyorum size zahmet malzemelerin ayrintili bilgisini yazip devre semasini paylasirsaniz yapmak icin ugrasacagim

Adnancoskun

şemayı anlarmısın? yoksa paint de mi çizeyim?

kurnaz5

Adnancoskun

kurnaz5

mesela pot u öyle ayarladımki, sıcaklık 5 derecenin üstüne cıkarsa çalışıyor 5 derecenin altına düşerse fan çalışmıyor tamammı
işte şimdi ben bu devreme derece toleransı ekleyip 5+1 derecede çalışıp 5-1 derecede susmasını istiyorum

yani 4 derecede fan suscak 6 derecede çalışcak, +-1 derece tolerans eklemiş olduj
böylelikle ani ısı değişiminde devre sürekli aktif olmıcak

Adnancoskun

onu bu şekilde hazırlanmış bir devre ile yapamazsınız,
 dediğiniz gibi net sınırlar çizmek için ısı sensörünüz  hassas bir sensör olmalı  ( örneğin LM35) ve ayrıca sınırları belirlemek için de pic ve yazılım kullanmalısınız...
 bu devre yukarıdaki istek için çizilmiş basit bir devredir.

pwm.c

Alıntı yapılan: kurnaz5 - 10 Mayıs 2013, 19:00:03mesela pot u öyle ayarladımki, sıcaklık 5 derecenin üstüne cıkarsa çalışıyor 5 derecenin altına düşerse fan çalışmıyor tamammı
işte şimdi ben bu devreme derece toleransı ekleyip 5+1 derecede çalışıp 5-1 derecede susmasını istiyorum

yani 4 derecede fan suscak 6 derecede çalışcak, +-1 derece tolerans eklemiş olduj
böylelikle ani ısı değişiminde devre sürekli aktif olmıcak
yapman gereken iş Schmitt tetikleyici (Schmitt trigger) ile ısı sensörünü okumak.
NTC ve PTC sensörler liner olmadığı için hassas ölçüm yapamassın. o nedenle ya doğrusallaştıcıcı devre ekleyeceksin yada LM35 gibi doğrusal çalışan sensörlenden kullanacaksın.
şimdi bu söylediğim bilgilere göre devre yapabilecek misin?
internette yeterince kaynak var ama epey uğraşman lazım. ayrıca gerçek ortamda testler yapmadan sağlıklı sonuçlar alamassın.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

kurnaz5

hocam net 5 derece istemiyorum ben potu öyle ayarladımki yaklaşık 5 derece etrafında çalışıyo olsun devre
kaç derece olduğu önemli değil
bi kondansatorle felan yapamazmıyız bunu kondansator dolana kadar beklesin dolduktan sonra çalışsın yani sisteme geç girsin illa +-1 derece önemli değil olsun

Adnancoskun

5 derecelik fark için benim yukarıda çizdiğim devreyi yapabilirsin, pot\'u çok turlu seçersen ayarın da hassas olur..... yani fan vs için çok rahat kullanabilirsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın