20 w güce sahip yükselteçli hoparlör

Başlatan forastero, 29 Nisan 2013, 00:20:39

forastero

detaylı ve fotoğraflı anlatım yapılcak

forastero

ayrıca ekte geçen sene geçer not almış devre var fakat bu devre ile galiba bizden istenen devre aynı özelliklere sahip değil

endorfin

Merhaba :). Anfi icin tda7377 kullanmani tavsiye ederim. 4 kanal cikisi var. ikisi koprulendiginde 2Xmax 35W.
Sen de thd 0.01% gecmiyicek sekilde sesi acarsan 20-25-W civari bir sey olur diye dusunuyorum.Bu arada beslem kaynagi asimetrik 8). Hemde devre cok-ama cok az elemanla kuruluyor.3 kondensator 1 direnc :)
Link;   https://320volt.com/tda7377-ile-2x30w-anfi-devresi/
 Iyi bir gun dilegiyle... :)
         Ekber\\Azerbaycan :) :)

forastero

benim istediğim devreye çok yakın bir devre am entegre var bu devrede  :-[

Yusuf usta

size bu aralar çok yaptığım bir devre yolluyorum ekte. ses gücü 2x60W olarak geçiyor. fakat uygulanan voltaja göre entegre çıkış gücü değişebildiğinden  voltaj ve hoparlör omajı değiştirip yararlanabilirsiniz. (ille de 20W olacak diyorsanız )

devre çalışıyor. sesi temiz. malzeme gideriniz az. çizimi kendince oynayarak şeklen değiştirmen mümkün. ben size iki amfi yanyana olan stereo çizimi ekliyorum. siz dilerseniz birini silin, mono olarak tek bir tane kullanın.

devre çizim resmi:

devre grüldüğü gibi tek bir dc voltajla çalışmıyor. ama bu çok sorun değil. volt iki adet pil kullanıp seri bağlayarak ortadaki ucu 0 olarak kullanabileceğiniz gibi, basit bir 2x12 volt trafo çıkışını doğrultup yapacağınız adaptörle de kullanabilirsiniz.

pre amplifikatör olarak kullanacağınız bir devre var, onun beslemesini bu iki çarpı 12\'nin herhangi birinden alabilirsiniz.

size şu an çizim yapacak zamanım olmadığı için çok basit bir preanfi tarif edeceğim. üç beş malzeme ile gayet  verimli bir ön yükselticidir.

pişman olmayacağınız kesin.

bu kadar reklamdan sonra tarife başlayalım. bir adet bc 548 veya 547, 237,238 farketmez bir transistörün beyzine sesi 220nF ile girin. kollektöründen yine 220nF ile ses çıkışı alın. beyz ile kollektr arasına 560 K veya elinizde ne varsa (470k olur, 1M olur, 60K olur) bir direnç atın. emiter ucunu eksi voltaja bağlayın. kollektöre ise voltajı şöyle verin:

artı voltajdan 10K dirençle voltajı alın. tekrar ucuna 4K7 direnç seri bağlayıp kollektöre verin. 10k ile 4k7 direnci seri bağladınız ya, arada ek yaptığınız yerden eksiye bir filtre kondansatör atın. 47mF olur, 100 olur farketmez. bu devreyi 3 volt ila 30 volt arasında güvenle kullanabilirsiniz.

son bir ayrıntı; eğer dinamik değil de kondansör mikrofon kullanacaksanız mikrofonun bir ucu zaten şasede. diğer canlı ucunu 220n ile bağlayıp transistre sesi girdiniz ya, işte mikrofonun bu ucuna artı elektrik verin, ama 10K direnç ile tabii ki...

kolay gelsin.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yusuf usta

girişte 1nF yazan kondansatr de 220nF olacak...

forastero

elinize sağlık yusuf usta direk olarak yapıcam devre bir tek çıkış gücü yüksek

ama anladığım bu devreye bir adptör devresi vemikrofon devresi ekleyeceğim ayrıntılı olarak site üzerinden size bir mail gönderdim

Yusuf usta

mail gelmedi bana, fakat maile gerek yok buradan yazışırsak yazdıklarımızdan başkaları da faydalanır.

preamplifikatr eklemen gerekiyor, evet bu doğru. çizimde preamplifikatör yok. ama siz zaten birkaç malzemeden oluşan şemasını verdiğim preamfiyi kolayca ekleyeceksinizdir. preamfi beslemesini iki çarpı 12 voltajı verdiğin girişlerin herhangi birine bağlayabilirsin.

2x12 volt 25W bir tarfo al, ona uygun bir kutu al. bir köprü diyot ile bu trafonun iki başındaki uçları doğrult.
dolayısı ile 24V elde edeceksin. ortada boş kalan ucu şase(0V) olarak kullanıp diğer + ve - uçları devrenin ilgili uçlarına bağlarsanız 2x12 vermiş olacaksınız. çiziminizi buraya eklerseniz bakar ve hata varsa düzeltiriz.

iyi çalışmalar.

forastero

bişeyler cizdim fkat hla anlayamadım ben neyi nereye bağlıcz glib birde trafo yapıcam ben

Yusuf usta

dosyanda bir kaç benzer preamplifikatör şeması var. en yukarıdaki benim verdiğim şema...  preamplifikatörün kollektöründeki kondansatörden ses çıkışı alıp amplifikatörün girişine vereceksin. beyz ucundaki kondansatörden de mikrofon takacaksın.

amplifikatör ile arasına bir ses ayar potansiyometresi koyman gerekiyor.

Yusuf usta

ekte ares çizimleri bulunan adaptr ve preamplifikatör devresini amfi ile bitiştirmek sana kalsın. resimde de nereye ne bağlanacak açıkladım... zamanım bunlara yetti... kolay gelsin...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın