8x48 Kayan Yazı [Proje Ödevi] Yardim:(

Başlatan ApoAtes, 22 Mart 2013, 17:51:46

ApoAtes

Proje ödevim 8x48 kayan yazı.
Proje\'de 2 adet buton olacak ve 1.Buton\'da farklı 2.Buton\'da farklı yazılar geçmeye başlayacak. 2 farklı yazı olacak anlayacağınız. İlk defa kayan yazı yapacağım ve sizlerden yardım istiyorum. Programına örnek verebileceğiniz program var mı elinizde olan ve devre şeması var mı hiç ? :) Teşekkürler.
Kullanılacak belli bir malzeme listesi verilmişti fakat öğretmen/hoca vazgeçti, nasıl yardım alıyorsan veya yapabiliyorsan o listeni kendin ayarla dedi ve sizden yardım istiyorum çok teşekkürler.

## AŞAĞIDAKİ CEVAPLARDA MEVCUT BİR MALZEME LİSTESİ OLDUĞUNU SÖYLEMİŞTİM FAKAT BU DEĞİŞTİ İSTEDİĞİM GİBİ VEYA YARDIM EDENİN BİLDİĞİ GİBİ KULLANABİLİRMİŞİM, YANLIŞ ANLAŞILMA OLMAMASI İÇİN BELİRTMEK İSTEDİM. ##
ÜSLUBUMU YANLIŞ ANLAMAMANIZI ÖNEMLE ARZ EDERİM.

ApoAtes

Alıntı yapılan: ApoAtes - 22 Mart 2013, 17:51:46Proje ödevim 8x48 kayan yazı.
Proje\'de 2 adet buton olacak ve 1.Buton\'da farklı 2.Buton\'da farklı yazılar geçmeye başlayacak. 2 farklı yazı olacak anlayacağınız. İlk defa kayan yazı yapacağım ve sizlerden yardım istiyorum. Programına örnek verebileceğiniz program var mı elinizde olan ve devre şeması var mı hiç ? :) Teşekkürler.
Yok mu hakkında hiç bilgisi olan :/

parametre

Konunuzu biraz daha acarmısınız. Bu çalısmanız bilgisayar kontrollumu olması gerekiyor oyleyse kucuk bir programla yapılabilinir 

ApoAtes

Alıntı yapılan: parametre - 23 Mart 2013, 17:19:36Konunuzu biraz daha acarmısınız. Bu çalısmanız bilgisayar kontrollumu olması gerekiyor oyleyse kucuk bir programla yapılabilinir
Bilgisayar kontrollü derken bilmiyorum o nasıl oluyor ama :) Bu benim proje ödevim bundan 16F628 kullanacağız. isterseniz tüm malzeme listemi yazarım bana verilen. Ve bunun işi bittikten sonra bir Servis aracında 12V\'a bağlayacağız.

parametre

eki inceleyiniz

ApoAtes

Alıntı yapılan: parametre - 24 Mart 2013, 09:34:06eki inceleyiniz
İnceledim fakat pek birşey anlayamadım :) Ayrıntılı nereden yardım alabilirim acaba :/

akadil

8x32 kayan yazı 8x8 dotmatrix ile yapıldı. Kendi tasarımım. Devre elemanları Dotmatrixin altında PCB si ARES te çizildi.

ApoAtes

Alıntı yapılan: akadil - 24 Mart 2013, 21:54:538x32 kayan yazı 8x8 dotmatrix ile yapıldı. Kendi tasarımım. Devre elemanları Dotmatrixin altında PCB si ARES te çizildi.
cok guzel bir ornek yapmissiniz tesekkur ederim eve gidince bakacagim fakat bana verilen malzeme listesi ; 16F628, TPIC6B595 x6, BC108 x8 , 100R x60, kirmizi led x384 istedigim elemanlari kullanmama musade olsa direk sizin devreyi yapabilirdim aslinda :)

ApoAtes

Alıntı yapılan: ApoAtes - 25 Mart 2013, 11:57:09cok guzel bir ornek yapmissiniz teşekkür ederim eve gidince bakacagim fakat bana verilen malzeme listesi ; 16F628, TPIC6B595 x6, BC108 x8 , 100R x60, kirmizi led x384 istedigim elemanlari kullanmama musade olsa direk sizin devreyi yapabilirdim aslinda :)
Ayrıca birşey sormak istiyorum. Kayan yazı için nasıl program yazıyoruz ? Örnek sizin verdiğiniz devrede ALTUR yazısı geçecek diyelim. bunu nasıl ayarlıyoruz Pic Basic Pro ve Assembly dili ile örnek bir program yazabilirmisiniz bana ?

akadil

Bakın Apotes Kardeş!
8x48 yapmak kolay baskısıda kolay programıda. Ancak biraz uğraştırır. Ben geçen sene 16x64 kayan yazı yaptım. İstediğim programıda CCS C de yazdım canavar gibi çalışıyor atölyede.

Size isterseniz 8x48 yapabilirim. Benim malzeme listem Pic16F628, 74Hc4514, uln2803, 6 adet 8x8 dotmatrix

ApoAtes

Alıntı yapılan: akadil - 25 Mart 2013, 22:55:32Bakın Apotes Kardeş!
8x48 yapmak kolay baskısıda kolay programıda. Ancak biraz uğraştırır. Ben geçen sene 16x64 kayan yazı yaptım. İstediğim programıda CCS C de yazdım canavar gibi çalışıyor atölyede.

Size isterseniz 8x48 yapabilirim. Benim malzeme listem Pic16F628, 74Hc4514, uln2803, 6 adet 8x8 dotmatrix
Sn. akadil,
CCS C hakkında hiç bilgim yok, programı assembly yada picbasic pro ile kendim yazmak zorundayım örnek bir program görsem kendi programımıda yazarım diye düşünüyorum. 8x8 Dotmatrix kullanacağım bende sizin öneriniz üzerine. Siz kendi malzemelerinizle bana çizimi yaparsanız bende ona göre baskıyı çıkarıp basacağım. Fakat dediğim gibi devrede 2 buton olacak ve bu butonlardan birisine bastığımda diyelimki akşama kadar hep aynı yazı kayıp durucak, akşamda 2. butona basılınca sabaha kadar başka bir yazı kaydıracağız bunu yapmamızda da sıkıntı olmaz sanırım. 8x48 Dotmatrix ile bana ne zamana yapabilirsiniz baskı devreyi. İlginize teşekkür eder, iyi forumlar dilerim.

akadil

ödevi veren kişiyle konuşun. Devreyi 8 bit shift register ile yapmayın tpic595 yerine 16 bit demultiplexer olan 74HC4514 ile yapın. Bc108 NPN transistör 100MHz Picin B portuna 8 bit bağlanacak Kollektörleri bir direnç üzerinden +12V Dc ye verilecek. Emiteri ise dotmatrixlerin satır uçlarına verilecek. Şunu söylemeliyim dotmatrixlerin stır ve sütunları sıralı değildir. Ben bulana bayağı uğraştım. Devre şu anda yanımda çalışıyor. Size açık şemasını 8x48 olcak şekilde yarın atarım. Baskı devreyi çıkar derseniz. oda kolay.

ApoAtes

Alıntı yapılan: akadil - 27 Mart 2013, 23:16:49ödevi veren kişiyle konuşun. Devreyi 8 bit shift register ile yapmayın tpic595 yerine 16 bit demultiplexer olan 74HC4514 ile yapın. Bc108 NPN transistör 100MHz Picin B portuna 8 bit bağlanacak Kollektörleri bir direnç üzerinden +12V Dc ye verilecek. Emiteri ise dotmatrixlerin satır uçlarına verilecek. Şunu söylemeliyim dotmatrixlerin stır ve sütunları sıralı değildir. Ben bulana bayağı uğraştım. Devre şu anda yanımda çalışıyor. Size açık şemasını 8x48 olcak şekilde yarın atarım. Baskı devreyi çıkar derseniz. oda kolay.
Eğer zamanınız olursa bana baskı devreyide çıkartabilirseniz sizin kendi kullandığınız malzemeler ile baskı devre şemasını çizebilirseniz oda uygun benim için ama yeterki şu dediğim şekilde 2 butonlu kayan yazı devrenin baskı devre şemasını elde edeyim. Programı da birşekilde halledeceğim devreyi halletmek önceliğim. Dotmatrix satır ve sütünlar sıralı değildir derken satırlarını falan bulmam mı gerekecek bunların :/ Hangisi hangi satır diye ? ve Ortak katot alacağım bildiğim kadarıyla değil mi ? Teşekkürler iyi günler, hayırlı geceler diliyorum.  :)

akadil

Kardeş 16F628 in a portunun A5 ucu MCLR sadece giriş olarak kullanıldığından 48 e kadar sayma yapılamıyor. Dolayısı ile devreyi 16F877A ile tasarladım. gönderiyorum. Baskı devresi hazır ama internete vermiyorum. Ancak bazı üniversite öğrencilerine yazıcı çrktısı olarak vermiştim. bitirme ödevi için. Devreyi gönderiyorum.

ApoAtes

Alıntı yapılan: akadil - 29 Mart 2013, 23:26:25Kardeş 16F628 in a portunun A5 ucu MCLR sadece giriş olarak kullanıldığından 48 e kadar sayma yapılamıyor. Dolayısı ile devreyi 16F877A ile tasarladım. gönderiyorum. Baskı devresi hazır ama internete vermiyorum. Ancak bazı üniversite öğrencilerine yazıcı çrktısı olarak vermiştim. bitirme ödevi için. Devreyi gönderiyorum.
Uğraşınız icin tesekkur ediyorum eki aliyorum hemen ve özel mesaj attim musait bir zamanda bakabilirseniz cok sevinirim tekrar tesekkurler :)

ApoAtes

Alıntı yapılan: ApoAtes - 30 Mart 2013, 00:24:00Uğraşınız icin teşekkür ediyorum eki aliyorum hemen ve özel mesaj attim musait bir zamanda bakabilirseniz cok sevinirim tekrar teşekkürler :)
Buna gercekten ihtiyacim var :):/

ApoAtes

Sanırım @akadil mesgul oldugundan dolayi giremiyor sanırım fakat benim bunu kısa zaman içerisinde yapmam gerekiyor. Bu yıllık ödevim benim, bana yardimci olabilecek baska kimse yok mu :( @akadil\'in Önerisi uzerine bende dotmatrix ile yapmak istiyorum ilginize tesekkür ederim(:

ApoAtes

Yardım edebilecek yok mu ya :( Günlerim gittikçe daralıyor :(