tek kanal vu metre nasıl yapılabilir ?

Başlatan t.t, 14 Mart 2013, 11:03:54

t.t

ritime göre kısılıp açılacak tek ledli bi vu metre nasıl olabilir bir npn transistöre collektorunden  sabit 12 v u versek beyz girişine 12 volt regüle yaparsak ses dalgasınıda diyot üzerinden doğrultarak regüleli beyz verirsek emiter şase arasınada alıcıyı bağlasak ritime göre hareket edermi veya başka bir fikri olan?

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

t.t

vu metreden ziyade ritime göre şeritledlerin kısıp açılması

Adnancoskun

o vumetre olmaz ki , müziğin ritmine(şiddetine) göre lambaların hepsi aynı anda yanar ve söner.....
eğer yapmak istediğiniz oysa evet bir transistörün beyzine müziği uygulayın , transistörün kollektörü ile + arasına da şerit ledi bağlayın olur.... basit olarak...

t.t

teşekkür ederim isisde denedimde wav dosyasını çalıştıramadım isisde hata verdi

Adnancoskun

amplifikatör veya ses kaynağı her ne ise onun çıkışı ile transistörün beyzi arasına mutlaka pot veya direnç koyun... sisteminiz de tek transistörden değil de 2 transistörden oluşsun birinci transistörün güçlü olmasına gerek yok, ama ikinci transistörünüz(çıkışta led bağlı olan) mutlaka yeteri kadar güçlü olsun..

t.t

2 transistörü darlingtonmu yapmalıyım  tek transistörlü olmasının sakıncası nedir ? tek transistörlü olarak devreyi denedim beyzine 10k direnç ekledim kusursuz çalıştı bu devreyi müşterimin isteği üzerine yapıyorum  bana yardım ettiğiniz için teşekkür ederim

Adnancoskun

eğer devrenin verimi iyi ise tek transistör de işinizi görür, ancak verim iyi olmasa 2 transistörü darligton yapabilirisiniz. bu mahiyette söylemiştim...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın