C# Seri Port Üzerinden Uzaktan Kumandalı Araba Kontrolü

Başlatan memohob, 05 Mart 2013, 19:54:23

memohob

Yapmak İstediğim Şey Tam Olarak Şu ;

1- Uzaktan Kumandalı Aracın Kumandasına Butonları Kontrol Edecek Bir Seri Port Devresi Düzenlemek
2- Bu Kumandayı Seri Port üzerinden PC\'ye bağladığımızda komut gönderecek bir c# programı
3-C# Programında İleri Geri Sağ Sol Dur Olacak Bu Butonlara Basınca Araç Kontrol Edilecek

Bu Projede PIC Serisi Kullanılacak (16F877 16F84 16F628 Üçünden Biri)
Seri Port Devresi MAX 232 iLe Yapılcak

Bu İş Hakkında Yardım Ederseniz Sevinirim En Azından Nasıl Yapacağımı Anlatırsanız İyi Olur

Örnek Video :

http://www.youtube.com/watch?v=FY-AaqqH1dI&feature=youtu.be

C# Program Örnek Resmi

veli dayı

kardeş ben de benzer bir şey yapmaya çalışmıştım.fakat formlara açtığım konularda cevaplar ya hiç olmadı yada yetersiz oldu muhtemelen seninde başına bunlar gelecek. istersen gel beraber kafa kafaya verelim yapmaya çalışalım.başarabilirsek de burada paylaşalım madem bu konularda bilgi bulamıyoruz.bilgiyi biz yaratırız ozaman teklifime varsan alakan1979@hotmail.com. davet gönder kabul edeyim.bilgilerimizi birleştirelim ve ortak bir şeyler yapalım.

veli dayı

hafta içi  mesai saatlerinde msn den anca konuşma fırsatı bulabilirim.onun haricinde msn açık olmayacaktır.

memohob

Alıntı yapılan: veli dayı - 06 Mart 2013, 15:08:49kardeş ben de benzer bir şey yapmaya çalışmıştım.fakat formlara açtığım konularda cevaplar ya hiç olmadı yada yetersiz oldu muhtemelen seninde başına bunlar gelecek. istersen gel beraber kafa kafaya verelim yapmaya çalışalım.başarabilirsek de burada paylaşalım madem bu konularda bilgi bulamıyoruz.bilgiyi biz yaratırız ozaman teklifime varsan alakan1979@hotmail.com. davet gönder kabul edeyim.bilgilerimizi birleştirelim ve ortak bir şeyler yapalım.

Fikirlerimizi burada paylaşalım bence hem forumda dolaşan arkadaşlarada yardımcı olurum bizim bi hatamız varsa onlar bize yardımcı olur düşüncen için teşekkür ediyorum ben birkaç video buldum paylaşabilirim

Ben bu projeyi kesin yapıcam elektronik ve yazılım bilgisi yüksek olan yardım edebilecek tanıdıklarım var yaparsam sanada yardımcı olurum yaklaşık bir 10güne kadar biter. Forumu takip edersen iyi olur ileride koyucam  sanada mesaj olarak atarım istersen

muso

İsteğe göre pic projeleriniz yapılır bilgi için Tıklayınız.[/url]

veli dayı

anlaştık ozaman elimdeki dökümanları en kısa sürede paylaşacağım hep beraber bir şeyler yapalım

memohob

Alıntı yapılan: veli dayı - 07 Mart 2013, 16:51:38anlaştık ozaman elimdeki dökümanları en kısa sürede paylaşacağım hep beraber bir şeyler yapalım

Tamam Bekliyorum Bende Başlıyorum Projeye Hafta İçinde

kudretuzuner

Merhaba
Dosyadaki çalışma işinize yararsa yardımcı olurum.Tamamı bana ait olup bir kaç forumda da paylaşmıştım ama gözden kaçmış.
https://www.dropbox.com/s/9mfbutgsh2y2e4p/ETekno_pc_pic_on_off.rar?m
KU

veli dayı

C# da aklımın erdiğince yazdığım programı gönderiyorum.öncelikle bir form oluşturdum.5 adet buton koydum butonların üzerlerine sağ sol ileri geri dur şeklinde isimler yazdım.butona tıklanıncada açılan kod bölümlerine A,B,C,D,E şeklinde gönderim yapacak şekilde kod yazdım.yani sol a butonuna basınca seri porttan A stringinin ascii kod karşılığı olan 65 saysı gönderilecek.Hangi butona basınca hangi harfe karşılık gelecek ascii kodunu bilebilmek için ekstradan butonların üzerine harfleri de ekledim.örnek sola A GİBİ.Ekte gönderdiğim dosyada ascii karşılık tablosuda var.ayrıca max232 ile serial port adaptörü pahalıya gelmesin diye alternatif bir adaptör devresi de koydum.

buradaki programı çalıştırmadan önce bilgisayarımızda hangi seri portların olduğunu aygıt yöneticisinden tespit etmek gerekiyor ilk önce sonrada programın kod bölümüne girip com1 com2 yada com bilmem kaçsa onu yazmak gerekecek bu sebeble programda değişiklik yapabilinmesi açısında c# yazılan projeyi full gönderdim ki visual c# programıyla üzerinde değişiklikler yapabilesiniz diye.

ayrıca kudret hocamada teşekkür etmek istiyorum paylaşımı için.fakat benim bilgisayarda hata verdi arayüz programı(bi ihtimal  hangi portu kullandığımı görememiş olabilir program)

hadi bakalım sıra sizde bnun pic basic kodları nasıl olacak diyeliki ben seri porttan sol tuşuna basınca seri porttan 65 sayısı gelecek pice    ıf veri=65 then hıgh portb.0 endıf gibi bir program koduyla bu iş yapılırda teferruatları bilmiyorum işte hadin devamını getirelim şunun

memohob

Alıntı yapılan: veli dayı - 08 Mart 2013, 16:01:16C# da aklımın erdiğince yazdığım programı gönderiyorum.öncelikle bir form oluşturdum.5 adet buton koydum butonların üzerlerine sağ sol ileri geri dur şeklinde isimler yazdım.butona tıklanıncada açılan kod bölümlerine A,B,C,D,E şeklinde gönderim yapacak şekilde kod yazdım.yani sol a butonuna basınca seri porttan A stringinin ascii kod karşılığı olan 65 saysı gönderilecek.Hangi butona basınca hangi harfe karşılık gelecek ascii kodunu bilebilmek için ekstradan butonların üzerine harfleri de ekledim.örnek sola A GİBİ.Ekte gönderdiğim dosyada ascii karşılık tablosuda var.ayrıca max232 ile serial port adaptörü pahalıya gelmesin diye alternatif bir adaptör devresi de koydum.

buradaki programı çalıştırmadan önce bilgisayarımızda hangi seri portların olduğunu aygıt yöneticisinden tespit etmek gerekiyor ilk önce sonrada programın kod bölümüne girip com1 com2 yada com bilmem kaçsa onu yazmak gerekecek bu sebeble programda değişiklik yapabilinmesi açısında c# yazılan projeyi full gönderdim ki visual c# programıyla üzerinde değişiklikler yapabilesiniz diye.

ayrıca kudret hocamada teşekkür etmek istiyorum paylaşımı için.fakat benim bilgisayarda hata verdi arayüz programı(bi ihtimal  hangi portu kullandığımı görememiş olabilir program)

hadi bakalım sıra sizde bnun pic basic kodları nasıl olacak diyeliki ben seri porttan sol tuşuna basınca seri porttan 65 sayısı gelecek pice    ıf veri=65 then hıgh portb.0 endıf gibi bir program koduyla bu iş yapılırda teferruatları bilmiyorum işte hadin devamını getirelim şunun

Önce Devre işini Halledelim Ben Bugun Başlıyorum Yavaş Yavaş Koyucam ...

veli dayı

güzel bulmuşun.tamam devam edelim fakat benim hafta sonları pek vaktim olmaz pazartesi gününden itibaren benimde paylaşımlarım devam edecektir.

memohob

Tüm yapacaklarımı burada anlattım az çok nasıl yapacağımıda fazla okunmuyor olabilir resmi pcden açın ve yakınlaştırın yorum bekliyorum...

MAX232 Fiyat

http://www.bluemavi.com/vitrin/table.asp

16F877

http://www.bluemavi.com/vitrin/table.asp

Bunlar için gerekli direnç kondansatör vs Aşağı Yukarı 5 TL

Araç = 16 TL (En Ucuz Bulduğum)

http://www.candaoyuncak.com/uzaktan-kumandali-arabalar/118-olcek-super-sedan-isikli-kumandali-araba/10991/.html

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın