Sesin geldiği yöne Dönen kamera

Başlatan baristt, 26 Şubat 2013, 00:14:46

baristt

Arkadaşlar formu biraz araştırdım ama bu konuyla ilgili biraz bilgi edindim. bu forumda yeniyim. sizinde fikirlerinizi almak istiyorum . bir projem var konu şu
 4 adet mikrofon ve bir tane stepper motor ile dönen kamera  ile sesin en fazla geldiği noktayı hesap edecek ve kamera o yöne dönecek.  Önerileriniz nedir;
kullanacağım araçlar
8051
c
c#
 siz bana neler önerebilirsiniz?

blacklogic

ADC ile 4 mikrofonu okuyup en yüksek olan değeri görmeni ve kamerayı o yöne çevirmeni tavsiye ederim zaten farklı bir çözümde yok gibi duruyor.

baristt

çok teşekkür ederim arkadaşım mesajıma cvp verdiğin için. benim şimdi şöyle sorum olacak ;
ultrasonik ses alıcı ve verici olarak yapmamız gerekiyor bu projeji.  yani problem şu bir tane ultrasonic verici devreye sinyal yolladığı zaman bunu nasıl ölçebilirim? internette birçok alıcı verici devresi var bunları inceledim fakat alıcı ve verici aynı devre üzerinde yani alıcı ve verici birbirinden bağımsız uzakta iken aradaki mesafeyi yada gerilimi nasıl ölçebilirim ; Lütfen önerilerinizi esirgemeyiniz şimdiden teşşekkür ediyorum

blacklogic

neden ultra sonic ? Kablosuz haberleşme için ne kullanırsın bi fikrim yok ama aldığın bilgiyi benim dediğim gibi ölçmen lazım. Sen önce hangi kablosuz haberleşmeyi kullanıcağını belirlemeli onun üstünden bizden yardım beklemelisin.

baristt

Açıkcası bana kalsa ben mikrofonlar ile yapmayı düşünüyordum hatta proteus ta devresini çizdim gayet ii çaşışıyor. ama hoca ultrasonik olsun dediği için öle bi karar aldık. Hoca şunu dedi belli bir mesafeden ultrasonic köpek düdüğü gibi bir  düdüğün düğmesine basacağım ve kamera bu sesn hangi yönden geleceğini tespit edecek ve o yöne dönecek dedi. nette incelediğim ultrasonic alıcı ve vericiler aynı devre üzerinde ve timer ile yansımayı ölçerek mesafeyi buluyolar. ben bir elektronikçi değilim çok ii bilmiyorum ama anladığım bu.
 Arkadaşım eğer biliyorsan yardımıcı olursan çok sevinirim. ultrasonik ile böle bişey mümkün olabilir mi? eğer ultrasonic ile çok zorlanacaksak mikrofon ile mi yapayım?

blacklogic

daha önce ultrasonic kullanmadım ama elimden geldiği kadarı ile yardımcı olurum biraz geç olur ama olur. Şimdi ultrasonic için şematik ve varsa kodu buraya paylaş onun üzerinden bir çalışalım. Ultrasonic alıcısı sana atıyorum 8 bitlik bir değer verecek ve bu değer mesafeye göre değişecek. eğer mantık buysa kullanman çok kolay olur.

baristt

#include<89c51rd2.h>
#include<stdio.h>
#define Kanal_Secim P0
#define VERI P2
#define Motor P1
#define START P3_4
#define EOC P3_3
#define OE P3_2
#define Kanal_Sayisi 4

float Max_Ses_Seviye;
float Adim_Buyuklugu;
float Maks_Deger=10;
float Bit_Sayisi=256;
float enb=0;
float enb2=0;
float enk=0;
int kanal=0;
int kanal2=0;

void Hiz(void)
{
   int k;
   for(k=0;k<10000;k++);
}   
void bekle (unsigned int sure)
{
    unsigned int b;
    for(b=0;b<sure;b++);
}
//Adim Hizi Fonksiyonu

void main(void)
{  int i;
 //dönme fonksiyonu adimlari
   code int Yarim_Adim[]={0x01,0x03,0x02,0x06,0x04,0x0C,0x08,0x09};
    char islem; int j;
  SCON=0x50;
  TMOD=0x20;
  TH1=0xFD;
  TR1=1;
  TI=1;
  VERI=0xFF;
  Motor=0x00;
  Adim_Buyuklugu=Maks_Deger/Bit_Sayisi;

//printf(\"maksimum ses veren 2 kanal \\n\\r\");
while(1)
{   
       Max_Ses_Seviye=0;
      enb=0;
             enb2=0;

for(i=0;i<Kanal_Sayisi;i++)
   { Kanal_Secim=i;

START=1;
   START=0;
   while(!EOC);
   OE=1;
    Max_Ses_Seviye=VERI*Adim_Buyuklugu;
    // enb=Max_Ses_Seviye;
     if(Max_Ses_Seviye>enb)
     {      
        enb=Max_Ses_Seviye;
       kanal=i+1;    Max_Ses_Seviye=0;   
      }

OE=0;

}   //

for(i=0;i<Kanal_Sayisi;i++)
   { Kanal_Secim=i;

START=1;
   START=0;
   while(!EOC);
   OE=1;
    Max_Ses_Seviye=VERI*Adim_Buyuklugu;
    // enb=Max_Ses_Seviye;
     if(Max_Ses_Seviye<enb && Max_Ses_Seviye>enb2)
     {      
        enb2=Max_Ses_Seviye;
       kanal2=i+1;
           Max_Ses_Seviye=0;   
      }

OE=0;

}   //
//printf(\":%s:\\n\", \"by\");
 bekle(60000);    

printf(\"%d %0.3f %d %0.3f \\n\\r\",kanal,enb,kanal2,enb2);    bekle(60000);        

islem=getchar();
    printf(\"%s\",islem);
    while(islem==\'2\')
    {
       for(j=0;j<8;j++)
      {
      Motor=Yarim_Adim[j];
      Hiz();     bekle(60000); 
      if(RI)break;   
         }
         if(RI)break;
    }                   
      while(islem==\'1\')
    {
       for(j=8;j>0;j--)
      {
      Motor=Yarim_Adim[j];
      Hiz();
      if(RI)break;   
         }
         if(RI)break;
    }                  

}   
}

blacklogic

resim linkini yanlış verdin sanırım, verdiğin kodda veri değerini ultrasonic alıcadan temin etmen gerekiyor onun dışında bir şeyin kalmamış.

baristt

evet burada yeni olduğum için resim yanlış oldu şimdi tekrar yolluyorum...

baristt

blacklogic

Şİmdi 360 derece hakimeyete sahip olmak için alıcının hassasiyetine göre kullanacağın alıcı sayısını belirlemen gerekiyor. Atıyorum alıcının 20derecelik bir merkez açısı ile gelen sesleri algılıyor ozaman 18 tane kullanır bunları çember gibi dizer ve 360 dereceye hakim olursun. geriye mesafeyi ölçmek kaldı, bunu sana gelen ses ne kadar uzaktan geldi diye ölçemezsin hocan hangi mantıkla onu demiş anlamadım. Buraya bir bak ses ile mesafe ölçümünü anlatıyor ama burada ki amaç ses var mı yok mu değil önünde ki engel ne kadar uzakta onu görmek. Benim anladığım bu. Eğer sen şu alıcı verici benim işime yarar diye bir ürün gösterirsin onun üstünden yardımcı olurum. Sen şu dökümanı bir incele.
http://www.belgeler.com/blg/2922/ultrasonk-uzaklik-sensr-yapimi1

baristt

teşekkür ederim hocam dün akşam internette sorun oluştu cevabınızı şimdi görüyorum dökümanı bi inceleyeceğim

F.T

ultrasonic alıcı ile sadece gelen sesin frekansını algılayıp yön belirlersin.uzaklığı ölçmen için senin ultrasonic sesi gönderip alman ve süreden mesafeyi bulman lazım.

gunduzalp95

arkadsım konuyla ılgılı degıl belkı ama eger ultrasonık sensor getırtıceksen ve 20 30 gun beklerım dıosan bu sıte cok ucuz. turkıyedekı her satıcı aslında burdan getırtıyo
http://www.buyincoins.com/new_en/details/ultrasonic-sensor-distance-measuring-module-transducer-product-6968.html
 ;)

veli dayı

blacklogic arkadaşın dediği http://www.belgeler.com/blg/2922/ultrasonk-uzaklik-sensr-yapimi1 sitesini şiddetle tavsiye ediyorum.devreyi ben kısmı olarak yaptım.şöyleki 358n entegresinin 7 numarasına kadar olan bölümü aynen yaptım.çıkış katındaki kompratör kısmını elimde entegre olmadığından başka bir entegreyle farklı bir şekilde yaptım.devrenin tamamını 5 voltla çalıştırınca 25-30cm den çekti.(elimi algalama mesafesi) değiştirdiğim çıkış kompratör katının beslemesini 12 volt yapıpta potla ayarlama yapınca mesafesi anormal derecede arttı.bir de ben 555 li osilatör kısmını farklı yapmıştım.gerçi onunda çıkışı 40khz ye ayarlıydı.değişen bir şey yok yani.sözün özü devre  orjinal parçalar kullanılarak yapılırsa bayağı verimli bir devre.kısmen yapılanda bile güzel sonuçlar çıkmışsa orjinalini yapınca daha daha güzel sonuçlar çıkacaktır.devreyi yapmak için 8 saat uğraştım 8 saat boyunca da 40khz sese maruz kaldım ve işim bittiğinde dehşet derecede başım ağrıyordu.40khz nin bu etkisini de göz önünde bulundur.

baristt

Çok teşekkür ediyorum mesajıma cevap verdiğiniz için ben oradaki dökümanı incelemeye devam ediyorum ve bir elektronikçi arkadaşım ile şimdilik bişeyler yapmaya çalışıyoruz ama ilerki günlerde biyerlerde takılacağız gibime geliyor. Takıldıkça burdan yazacağım ayrıca verdiğiniz döküman da baya ayrıntılı bi şekilde anlatmış olayı inş çözeceğiz bu işi :) teşekkürler yardımlarınız için arkadaşlar gerçekten çok saolun yakın zamanda elektroniği anlamaya çalışacağız artık ... :)

veli dayı

barist kardeş yaptığım denemelerde gördümki ultrasonik ses aynı ışk gibi yönlendirilmiş olarak gidiyor.bunu niye yazdım biliyormusun.hani siz yazmışınız üzerimde ultrasonik köpek düdüğü olsun ben nereye gidersem
kamera beni takip etsin diye.söylemek istediğim bu düdüğün alıcıya göre açısı bile sonuçları etkileyecektir.yani kameranın karşısında olsan bile arkanı yada önünü dönmen bile elindeki kristal hapörlörün yönünü  değiştireceğinden abuk subuk sonuçlar elde edebilirsin.böyle bir sonucun dikkatimi özellikle çekmesinin sebebi kızıma kovalamaca oynayan bir robot yapmaya çalışmamdı.robot aynı dedğin mantıkla çalışacaktı kızımın üzerinde ultrasonik bir verici olacaktı kızım nereye giderse robotta yayılan sesi takip edecekti.
     fakat daha yapmadan az çok sonucun ne olacağını kestirebiliyorum artık bu sebeblede bu fikirden vazgeçtim.sadece bir robot kafası yapacam.kafa motor vasıtasıyla hareket edebilecek şekilde.engel sessörleri kullanarakta bir şeyler yapmaya çalışacam amaç robot kafası önündeki kişi nereye giderse oraya doğru yönlenecek.
      yani bir nevi amacımız aynı paralelde........

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın